Numeroasele festivaluri de gen au avut şi au o mare importanţă pentru dezvoltarea artei teatrului de animaţie. Unele dintre aceste festivaluri au devenit deja întâlniri cu o tradiţie bogată. Prezentăm în continuare pe cele mai importante dintre ele în ordine cronologică.

1955 – CONSFĂTUIREA PE ŢARĂ A CADRELOR DIN TEATRELE DE PĂPUŞI DIN REGIUNI

Prima întâlnire a păpuşarilor din ţara noastră. Se afirmă teatrele din Timişoara, Cluj-Napoca, Tg. Mureş.

Ref. Contemporanul din 20 mai 1956. (articol de Ion Florea).

1956 – SĂPTĂMÂNA TEATRELOR DE PĂPUŞI DIN REGIUNI

A fost primul festival naţional al teatrelor de păpuşi din România. Au participat 13 teatre (unele recent înfiinţate) cu 15 spectacole. S-au afirmat teatrele din Iaşi (Punguţa cu doi bani – regia Manole Al. Foca, Premiul I pentru spectacol), Cluj- Napoca (Mateiaş Gâscarul, regia Hunyadi Andras – Premiul I pentru spectacol şi pentru regie; Fiii pescarului – scenografia Al. Rusan – premiu), Timişoara (regizoarea Florica Teodoru), Craiova (regizorul Horia Davidescu, scenograful Eustaţiu Gregorian – premiul I) , Tg. Mureş (Pal Antal), Oradea (Kovacs Ildiko, Paul Fux – Don Quijotte), Constanţa (regizorul Claudiu Cristescu) etc.

Premii: Premiul I — Teatrul _de păpuşi din Iaşi şi Teatrul de păpuşi din Cluj, secţia maghiară; premiul II — Teatrul de păpuşi din Craiova; premiul III — Teatrul de păpuşi din Timişoara şi Teatrul de păpuşi din Tg. Mureş; menţiune — Teatrul de păpuşi din Oradea şi Teatrul de păpuşi din Alba Iulia.

Pentru regie, au fost acordate: premiul I — regizorului Hunyadi Andras de la Teatrul de păpuşi din Cluj, secţia maghiară; premiul II — regizorilor Florica Teodoru de la Teatrul de Păpuşi din Timişoara şi Paul Herşcovici de la Teatrul de păpuşi din Tg. Mureş; premiul III — regizorilor Horia Davidescu de îa Teatrul de păpusi din Craiova şi Foca Manole de la Teatrul de păpuşi din Iaşi. Pentru pictură scenografică: premiul I — Alexandru Rusan de la Teatrul de păpuşi din Cluj ; premiul II — Eustaţiu Gregorian de la Teatrul de Păpusi din Craiova; premiul III — Maria Dimitrescu de la Teatrul de păpuşi din Oraşul Stalin; menţiune — Viorica Groapă de la Teatrul de păpuşi din Iaşi.

A fost acordată o menţiune specială pentru muzică compozitorului H. Maiorovici.

Pentru actori-mînuitori s-au acordat : premiul I — Constantin Brehnescu de la Teatrul de păpuşi din Iaşi şi Peter Ianoş de la Teatrul de păpuşi din Cluj, secţia maghiară ; premiul II — Elena Gherdan de la Teatrul de marionete din Arad, Benedek Deszo de la Teatrul de păpuşi din Cluj, secţia maghiară, Didina Davidescu de la Teatrul de păpuşi din Craiova, Emil Petcu de la Teatrul de Păpuşi din Iaşi, Brie Ana Russu şi Elena Voicu de la Teatrul de Păpuşi din Cluj, secţia romînă ; premiul III — Violeta Ticea de la Teatrul de Păpuşi din Craiova, Lukas Bella de la Teatrul de păpuşi din Cluj, secţia maghiară, Ligia Gheorghiu de la Teatrul de păpuşi din Craiova, Lucreţia Agachi de la Teatrul de păpuşi din Iaşi, Victoria Temelie de la Teatrul de păpuşi din Oraşul Stalin şi Simion Petru de la Teatrul de păpuşi din Timişoara.

De asemenea, au fost acordate nouă menţiuni unor actori-mînuitori.

Ref. Contemporanul nr. 39 (251), Contemporanul nr. 43 (525) / 26 oct. 1956 [articol de Margareta Niculescu].

1958 – PRIMUL FESTIVAL INTERNAŢIONAL AL TEATRELOR DE PĂPUŞI ŞI MARIONETE, BUCUREŞTI (15-30 mai)

AL VI-LEA CONGRES UNIMA (Max Jacob – preşedinte UNIMA)

Organizat din initiativa lui Margareta Niculescu, a fost cel mai amplu şi cel mai important festival de gen pe plan mondial din acea vreme. Au participat:

Teatrul de păpuşi din Haga-  Guido von DethMarea greşală; Teatrul Palatului Pionierilor din Berlin; Viena – Teatrul FandenbühneBorcanul cu castraveţi; Anglia- Trupa Horgarth (Jan Bussel şi Ann Hogarth); Ulan –Bator – R.P.Mongolă Fiecare lucru la timpul său şi Văcarul; Finlanda –Suvola– amatori;  Japonia-  Taiji Kawajiri-  Teatrul Puk ; Yves Joly; Ansamblul Loutka al Studioului Academiei de Artă Muzicală de la  Praga (Coşarul, de Karel Jan Loos, operă; Cântece cehe; Cântece slovace;   Cântece franceze) ; Teatrul de Păpuşi din Oradea (Moment şi Keţafan sau Heţafan de Antonin Wolf , scenografia Paul Fux , regia  Kovacs Ildiko); cehul Zdenek Reifanda – marionete, numere muzicale; Teatrul de Păpuşi din Timişoara ( Hai păpuşi, păpuşi lumesti de Nella Stroescu cu păpuşarul Stefan Bocereanu, regia Florica Teodoru); Teatrul de Păpuşi din ConstanţaPoveste fără cuvinte, regia Claudiu Cristescu; Gerhard’s Marionetten (RFG);  Teatrul de Păpuşi din SofiaBăiatul şi vântul de Nadia Trandafilova; Teatrul de Păpuşi din ClujFram ursul polar; Teatrul Central de Stat de Păpuşi din MoscovaAl meu, numai al meu de Boris Tuzlukov, regia S. Obrazţov şi S. Samodur- parodie a filmelor poliţiste, Concert neobisnuit; Teatrul de Păpuşi din LjubljanaMica stea adormită, decorul de arh. Ernest Franz; Ţăndărică Mâna cu cinci degete, regia Margareta Niculescu, Stefan Lenkisch; Wilkowski – Peripeţiile lui Guignol; Teatrul de Păpuşi din CraiovaDomnul Goe, regia Horia Davidescu, scenografia Eustaţiu Gregorian; Andre Tahon – medalia de aur pentru plastică; Albrecht Roser; R.D.Germana Teatrul din Magdeburg Pieps şi Pups, Oala cu minuni, Gâscanelul, Căpitanul din Kopenick; Teatrul Arlechin – Lodz (Cântece colorateOrfeu in infern regia Wladislav Jarema, Sofia Jarema).

Din juriu au făcut parte importante personalităţi ale teatrului de păpuşi mondial. Preşedinte : Marcel Breslaşu. mmbri: Xavier Villafane (Argentina), Jan Malik (Cehoslovacia), Jacques Chesnais (Franţa), Harro Siegel (Germania), Meher Rustom Contractor (India), Taiji Kavajiri (Japonia), Gerald Morice (Marea Britanie), Jan Sztaudynger (Polonia), Alain Recoing (Franţa), Margareta Niculescu.

Marele Premiu: Teatrul ŢăndăricăMâna cu cinci degete, regia Margareta Niculescu, Stefan Lenkisch.

Teatrul de Păpuşi din CraiovaDomnul Goe – Premiul II; Teatrul de Păpuşi din Oradea (Keţafansau Heţafan – Premiul pentru muzica spectacolului.

Ref. Contemporanul nr. 16 (601) / 18 apr. 1958 [Margareta Niculescu]; 20 (606)/ 23 mai 1958 [Valentin Silvestru]; 21 (607)/30 mai 1958 [Valentin Silvestru]; 22 (608) /6 iunie 1958 [Mihnea Gheorghiu]; 22 (608)/6 iunie 1958 [Valentin Silvestru]; Teatrul nr. 7/1958 [Alecu Popovici, Petre Solomon, Florian Potra, Mioara Cremene, Nina Cassian, Veronica Porumbacu, Marcel Breslaşu, Rola Beilis]; Ceskoslovensky Loutkar nr. 11/noiembrie 1958 [Jan Malik]; Sammlung Dresden, iunie-iulie 1958; Perlicko-Perlako, 1958 [Dr. H.R. Pursche]; Puppetry journal, SUA, 1/ ian.1959 [McPharlin, Marjorie Batchelder]; Teatr nr. 3/1959 [Serghei V.Obrazţov]; Inostrannaia literatura, nr.3/1959 [Natalia Smirnova]; Przeglad Kultavailny nr. 33/1958, Varsovia [Krystyna Mazur]; Times – 10 iulie 1968..

1960 – AL DOILEA FESTIVAL INTERNAŢIONAL AL TEATRELOR DE PĂPUŞI ŞI MARIONETE, BUCUREŞTI (15 – 30 septembrie)

Directorul festivalului: Virgil Ioanid. Juriul: Henryk Jurkowski, Sofia Jaremova (Polonia) etc.

Teatrul de Păpuşi din Craiova Cinci săptămâni în balon de Anda Boldur dupa Jules Verne; Teatrul de Păpuşi din CantonSun-U-Kun, regele maimuţelor , Teatrul de Păpuşi din MagdeburgCălătoria lui Trombi pe pământ; Paris : Claude Bazilier, Daniel Bazilier, Bernard Inchakoff (El afficionado), Jean Joup Temporal (a prezentat trei numere de cabaret); Argentina – Teatrul La pareja din Cordoba (repertoriu Lorca, J. Villafane, Eduardo di Mauro); Teatrul de Păpuşi din Liberec (Cehoslovacia)- Secretul cheiţei de aur; Teatrul de Păpuşi din OradeaUrsul , Jubileul de Cehov, regia Farcas Terezia, Paul Fux; Teatrul de Păpuşi John Wright din LondraMac, hoţul de oi, adaptare a unui mister din secolul al XIV-lea; Hilde Fey din Mollm –Lauenburg – Germania; Devil Lal Samar (India) a facut o demonstraţie cu marionete acţionate prin doar trei fire; Elisabeth Colleman din Rhodesia- fragmente din Visul unei nopţi de vară cu păpuşi mici; Kiss Istvan – Ungaria- Romeo şi Julieta – pe muzica lui Ceaikovski (bărbaţii erau reprezentati prin mâini cu mănuşi şi femeile prin flori); Teatrul Ţăndărică fabule , scenariu de Romulus Vulpescu şi Ştefan Lenkisch (Leul şi soarecele de R. Vulpescu, Crângul şi focul de Krâlov, scenografia Ioana Constantinescu; Micul prinţ , regia Radu Penciulescu (în afara concursului); Teatrul de Păpuşi din Cairo – suită folclorică; Teatrul de Păpuşi din BudapestaSucces sigur, regia Kato Szonyi, păpuşi Vera Brody, decoruri Ivan Koos; Norvegia – Teatrul Oslo Nye Theaters Dukketeater (basm lapon Mikko Matti şi prietenii săi; Teatrul de Păpuşi din GdanskCizmarul cel viteaz; Teatrul de Păpuşi din Cluj – spectacol din trei poveşti de Creangă – Punguţa cu doi bani, Ursul păcălit de vulpe şi Capra cu trei iezi, scenografia Al.Rusan; Teatrul de Păpuşi din IaşiDănilă Prepeleac– regia Manole Foca; Teatrul de Păpuşi din BraşovMurdarici de Ciukovski, traducere Marcel Breslaşu, muzica de Cornel Pietroşanu; Teatrul de Păpuşi din SibiuMax şi Moritz – regie, scenografie şi dramatizare de Hedwig Szaunig; Teatrul de Păpuşi din Sofia Şcoala iepuraşilor de Pancio Mancev , Petrică şi lupul după Prokofiev; Teatrul de Păpuşi din Constanţa Ispravile lui Heracle, regia Claudiu Cristescu, scenografia Lucia Cristescu .

Premii pentru păpuşarii din România: Teatrul de Păpuşi din Cluj – Premiul II de interpretare (colectiv); Premiul I de scenografie – Eustaţiu Gregorian, Teatrul de Păpuşi din Craiova.

Ref. Contemporanul nr. 37 (726)/ 9 septembrie 1960; 38 (727)16 septembrie 1960 [Alecu Popovici]; 39 (728) 23 septembrie 1960 [Valentin Silvestru]; 40 (729) 30 septembrie 1960 [Valentin Silvestru]; Gazeta literară, 22 sept. 1960 [Alecu Popovici]; Scânteia tineretului nr. 3539/1960 [Alecu Popovici]; Telesera 21-22 sept.1960 [Aldo Giovanetti]; Mitteilungen nr.7-8/1960 [Carl Schröder]; Teatr Lalek nr.14/1960 [Henryk Jurkowski].

1965 – AL TREILEA FESTIVAL INTERNAŢIONAL AL TEATRELOR DE PĂPUŞI ŞI MARIONETE, BUCUREŞTI (10 – 25 septembrie)

[a avut loc cu această ocazie şi sesiunea de lucrări a Comitetului executiv UNIMA]

Au participat 33 de ansambluri care au prezentat 30 de titluri în 60 de reprezentaţii.

Teatrul de păpuşi din Phenian– RPD Coreeană, Teatrul de păpuşi din Hunan– China (Cucerirea Muntelui Tigrului); Children’s Fairyland Puppet Players– Oakland, California; Lewis Mahlmann’s Lilliputian Players – San Francisco; Mollie Falkenstein – Laguna Beach, California; Pantopuck and Violet (Anglia) (Divertisment, Sărbătoarea păpuşilor) , Teatrul Martin-Martine – Franta (Alain Recoing Crăiasa zăpezii); Teatrul din Rüsselsheim (păpuşarul F.H. Wolf, spectacolul Cufărul) , Teatrul din Schwalbach (condus de Ruth Bloss; Omuleţul – Grimm]; Teatrul de păpuşi si umbre Bhartiva Lok Kala Mandal din Udaipur- India; Philippe Genty; Teatrul de păpuşi din  Budapesta (Prinţul cioplit în lemn –Bartók,  Petruşka –Stravinski); Teatrul Marcinek din Poznan; Cel mai curajos (spectacole pe muzică de Penderecki şi Stokowski); Recital Yves Joly; Teatrul Speibel şi Hurvinek (Cehoslovacia; Clara şi Milos Haken); Teatrul Ţăndărică (Amnarul şi Cele trei neveste ale lui Don Cristobal); Teatrul de păpuşi din Craiova (Jucăriile Mihaelei, Rochiţa cu figuri de Viorica  Filipoiu); Teatrul de păpuşi din ZagrebAli Baba şi cei patruzeci de hoţi de R. Wolff ; Teatrul Central de păpuşi din Moscova Comedia divină de Isidor Stock , regia S.V.Obrazţov; Teatrul Regional de păpuşi din Ostrava Frumoasa fără seamăn ; Teatrul păpuşi din Cairo (Oraşul viselor, regia şi scenografia Nagy Shaker); Gilles et ses marottes (Franta); El. Chasky (Bolivia); Teatrul Central de păpuşi din Sofia (Hop-Top,Parabolele omului, Ceasornicarul de Ivan Teofilov); Teatrul păpuşi din Dresda Tigrişorul Petre;Teatrul păpuşi din Bochum Furtuna; Meschke Ubu; Teatrul Miniatura din Gdansk etc.

Juriul, prezidat de Marcel Breslaşu; membrii:  Paul –Louis Mignon, George Speaight, Henryk Jurkowski, Jan Malik, Bill Baird, José Géal (Belgia), Lenora Spet (URSS).

Premii : Amnarul Teatrul Ţăndărică – Premiul I; Teatrul de păpuşi din  BudapestaPrinţul cioplit înlemn –Premiul pentru regie; Teatrul Miniatura (Gdansk) – Moara zburătoarePremiul I; Yves Joly Giles et ses marottes – Paris – Cel mai bun recital; Teatrul de păpuşi din CraiovaJucăriile Mihaelei Eustaţiu Gregorian, premiul pentru scenografie; Teatrul din Hunan (China) Scenete  pentru copii; Serghei Obraztov Mister Twister; Teatrul ŢăndăricăCele trei neveste ale lui Don Cristobal– Premiul special al juriului; Teatrul din Rajahstan – India (păpuşarul Tolaram)- Premiul Lucia Calomeri; Teatrul din Phenian – Coreea – Povestea  celor doi fraţi ; Teatrul Central din SofiaCeasornicarul Premiul UNIMA. Teatrul Marcinek – Poznan Cel mai curajos – Premiul pentru scenografie; Robert Luman Coat (Oakland –  California) Povestea unui câine – Premiul pentru scenografie; Philippe Genty – Premiul pentru interpretare; Teatrul din Ostrava Frumoasa fara seaman – Premiul pentru regie; Marionetteatern (Stockholm, Meschke) Ubu – rege –– Premiul pentru idee şi exprimare artistică contemporană; Teatrul din Dresda Tigrişorul Petre – Premiul pentru interpretare.

Ref. Teatrul nr. 9/1965 ; 10/1965; Contemporanul nr. 38 (988)/ 17 sept.1965 [Ion Cazaban, Mihai Crişan, Eugenia Dovides, Alecu Popovici, Adrian Radulescu]; 39(989)/ 24 sept. 1965 [George Banu, Ion Cazaban, Mihai Crişan, Eugenia Dovides, Mihai Nadin, Mirela Nedelcu, Constantin Paraschivescu, B.T. Râpeanu]; nr. 40(990) din 1 oct. 1965 [Radu Mavrodin]; Unima France, 16/10/1965 [Robert Desartis]; Nouvelles  litteraires 4.11.1965 [Paul –Louis Mignon]; Frankfurter Allgemeinezeitung, 14/10/1965 [Fritz Wortelmann] ; Ramuri, 15 oct. 1965 [I.D. Sârbu];

Teatrul Tandarica a mai organizat de-abea in 1996 un festival international, la initiativa lui Mihaela Tonitza Iordache. Cu aceasta ocazie a avut loc si un Congres al UNIMA la Bucuresti, cu participarea majoritatii consilierilor acestei organizatii mondiale.

BUCURESTI – SAPTAMANA TEATRELOR DE PAPUSI SI MARIONETE– 1987

Ampla manifestare. A fost urmata de festivalul din anul 1989 si inlocuita de Festivalul international din 1998

Papusa de lemn (Cazul Pinocchio) de Dan Handoreanu si Kovacs  Ildiko (Sibiu). Vernisajul expozitiei retrospective Mircea Nicolau; Amnarul dupa Andersen de Stefan Lenkisch, scenografia Sever Frentiu (Tandarica), Surasul Hiroshimei de Eugen Jebeleanu, scenariu de Dinu Kivu, regia, scenografia, il. muz. Cristian Pepino (Tandarica), Sanziana si Pepelea de Vasile Alecsandri , regia Antal Pal (sectia maghiara Targu-Mures), Fat Frumos cel nasos de Nela Stroescu dupa Caragiale, regia Maria Mierlut (sectia romana Tg. Mures),  Spiridusul poznas , prelucrare de Al. Darian dupa Hansel si Gretel (Pitesti), Calatoria lui Hilarius in lumea povestilor, prelucrare dupa W. Hauff, recital al unui original si pasionat papusar, Ivan Chelu (Cluj Napoca); Marioara si  Vasilache – Gheorghe Mocanu- artist popular, teatru de balci; Dansul literelor de Lucia Olaru Nenati, regia Liviu Steciuc, cu Gabriela Nistorica (Botosani); Harap Alb dupa Ion Creanga, regia Radu Popovici, Teatrul Ciufulici Ploiesti; Al treilea  gong de Dan Handoreanu, recital colectiv care imbina arta pantomimei cu arta teatrului de papusi, regia Dan Fraticiu (Sibiu); Clinc, clinc, recital Dan Dumitrescu, Craiova; Printul si randunelul dupa Printul fericit de Oscar Wilde,recital Carmen Margineanu (Arad), Tyl Eulenspiegel de Theodor Manescu, dupa Charles de Coster, regia Catalina Buzoianu, scenografia Liana Axinte si Mihai Madescu (Tandarica); Piticul urias dupa Kipling, regia Ioana Rauschan, scenografia Krisztina Maria Ivanescu (Timisoara); Vrajitoarele de Dimitrie Stelaru, regia Cristian Pepino, scenografia Eugenia Tarasescu-Jianu (Constanta) – …exceleaza Aneta Forna Christu, Vasile Hariton, Ioana Jora; Raza de soare de Al. T.Popescu (Constanta); Colocviu: Criterii ale politicii repertoriale; elemente specifice ale regiei si scenografiei in teatrul de papusi; Aventuri cu Scufita Rosie de Cristian Pepino, regia si ilustratia muzicala Cristian Pepino, scenografia Mircea Nicolau (Tandarica); Peripetiile lui Donald de Rodica Sima (Braila); Fantezie pentru o singura papusa de E. Mihaescu Paun (Braila), Conferinta despre marioneta, recital Liviu Berehoi (Tandarica); Vitejii cetatii Bade-Bade de Tudor Vasiliu (regia Cristian Pepino, scenografia Mircea Nicolau) (Tandarica); Aventurile lui Talion de Liviu Steciuc dupa Calin Gruia. regia, ilustr. muz. Liviu Steciuc,  scenografia Simo Eniko (Brasov). Colocviu – Teatrul pentru copii-mesaj si  participare; Vernisajul expozitiei permanente Salonul papusii.

Ref.: Teatrul nr. 7-8/1987 [V.Ducea] Teatrul nr. 7-8/1987; Papusarii [Saptamana teatrelor de papusi si marionete de la Bucuresti]; Contemporanul nr. 23 (2116) 5 iunie 1987 [Dinu Kivu]; România literară nr. 23/4 iunie 1987  [Cristina Dumitrescu]; Romania literara nr. 23/4.iunie 1987 [Liudmila Patlanjoglu],Tomis nr.6/1987, Familia  nr.6/1987.

BUCURESTI – SAPTAMANA TEATRELOR DE PAPUSI SI MARIONETE– 1989

Arad : O raza de soare, recital Adela Moldovan si Aurica Spirk; Anotimpuri de Vivaldi, recital Carmen Margineanu; Ariciul albastru, recital Elena Gherghinescu; Amintiri din copilarie, regia Francisca Simionescu .Bacau : Povestea porcului. Vasilache si Marioara,  Ion Bortea, artist popular. Botosani: Aventurile unui cocos de C. Pepino, regia L.Steciuc; Luceafarul de M.Eminescu, regia si scenografia Dan Fraticiu. Brasov Fat Frumos raza de soare de Mircea Florian, regia St. Dedu Farca, scen. Simo Eniko. Braila : Dumbrava minunata, regia Francisca Simionescu. Constanta: Papusaprietena mea, recital Aneta Forna-Christu; Scufita Rosie de Mircea Vaida, regia Mona Chirila, scenografia Eugenia Tarasescu-Jianu. Cluj – sectia romana – Magazinul cu jucarii de Al. Popescu, regia Aureliu Manea; Cluj-sectia maghiara : Omuletul de puf de Al. Popescu , regia Kovacs Ildiko. CraiovaUn vis adevarat, recital Adriana Stamate.GalatiAriciul albastru de Al. Popescu. Iasi Punguta cu  doi bani, r. Constantin Brehnescu. PitestiBalada pentru toti copiii lumii. Ploiesti Undeva pe pamant de Ion Sangerean, regia Radu Popovici, scenografia Marcela Fenato. SibiuPiticul urias de Dan Handoreanu, regia si scenografia Dan Fraticiu. Tg. Mures – sectia romana, Punguta cu doi bani, regia Maria Mierlut, scen. Jozsef Haller; sectia maghiara – Fata babei si fata mosneagului, regia Pal Antal, scen. Jozsef Haller. TimisoaraPovestea cucului de ceas de Serban Foarta, recital Ionut Brancu. TandaricaManusa, dupa M. Eminescu, regia  Ludmila   Szekely Anton, scen. Mircea Nicolau, cu Brandusa Zaita Silvestru, Cristina Popovici. Visul unei nopti de vara, regia Cristian Pepino. Vantura lume, recital Elena si Stefan Sandulescu

Ref.  Contemporanul nr. 24/9 iunie 1989, Teatrul nr. 8/1989 [V. Ducea]

FESTIVALUL INTERNATIONAL DE LA BUCURESTI, 1996

A cunoscut un deosebit succes si a fost o reeditare a succesului festivalurilor anterioare de la Bucuresti din 1958, 1960, 1965.

Ref. Teatrul azi :  interviu cu Carmen Stanciu, interviu cu Philippe Genty, Felix Alexa,  Barbierul din Sevilla; Pasarea Albastra in regia lui Cristian Pepino, Poeme vizuale de Jordi Bertran, in  Teatrul azi 7-8-9-10/1998.

…………….

Dupa o pauza de cativa ani, la initiativa lui Calin Mocanu, s-a organizat de catre Teatrul Tandarica festivalul Bucurii pentru copii, spectacole de colectie, cu participare internationala.

FESTIVALUL BUCURII PENTRU COPII. SPECTACOLE DE COLECTIE, BUCURESTI

2006

Teatrul ŢĂNDĂRICĂ cu sprijinul Primăriei Municipiului Bucureşti şi Ministerul Culturii şi Cultelor a prezentat ediţia a 2-a a Festivalului Internaţional al Teatrului de Animaţie „Bucurii pentru copii. Spectacole de colecţie” care a avut loc 6-10 decembrie 2006.La această ediţie au participat în concurs 5 trupe din ţară şi 4 din străinătate, teatrul gazdă, iar in afara concursului studenţii de la Secţia Arta Actorului Mânuitor de Păpuşi şi Marionete, U.N.A.T.C, Bucureşti.
Au fost înmânate următoarele premii:

• Premiul pentru ingeniozitatea restituirii operei clasice, Teatrul Colibri din Craiova cu spectacolul “Răţuşca cea urâtă”, regia: Todor Valov (Bulgaria)
• Premiul pentru arta comunicării mesajului specific spectacolului de animaţie, Teatrul ŢĂNDĂRICĂ din Bucureşti cu spectacolul “Albă ca Zăpada”, regia: Cristian Pepino
• Premiul pentru prospeţimea evocării comediei dell’arte, Teatrul Puck din Cluj-Napoca, cu spectacolul “Vrăjitorul şi corbul”, regia: Mona Chirilă
• Premiul pentru autenticitate etnografică în spectacolul pentru copii, Teatrul pentru Copii şi Tineret Ariel din Tîrgu Mureş, cu spectacolul “Zurinka”, regia: Gavril Cadariu
• Premiul pentru virtuozitatea efectelor vizuale, Teatrul de Păpuşi Gulliver din Galaţi, cu spectacolul “Castelul din Carpaţi”, regia: Bogdan Drăgulescu
• Premiul pentru reconsiderarea tehnicilor tradiţionale teatrului de păpuşi, Teatrul Gong din Sibiu, cu spectacolul Cenuşăreasa, regia: Dan Hândoreanu.
• Premiul pentru teatru miniatural de animaţie, Compania El Retablo din Spania, cu spectacolul “Animals (Animale)”, reprezentaţie semnată de “El Retablo”
• Premiul pentru arta mânuirii păpuşilor, Compania Purgateátrium-Maskarás din Ungaria, cu spectacolul “Marketplace(Piaţa)”, regia: Ildikó Kovács
• Premiul pentru originalitatea spectacolului de animaţie, Teatro dei Piedi din Italia, cu spectacolul “Gone with the Feet (Unde te duc picioarele)”, reprezentaţie de Laura Kibel
• Premiul pentru ingeniozitate şi ritm în arta spectacolului de animaţie, Compania Trule din Portugalia, cu spectacolul “Puppet Variations on a Musical Theme (Variaţiuni păpuşăreşti pe temă muzicală)”, o reprezentaţie de Manuel Fernando da Costa Dias.

2007

Teatrul ŢĂNDĂRICĂ cu sprijinul Primăriei Municipiului Bucureşti, Ministerul Culturii şi Cultelor şi al Intitutului Cervantes, prezintă ediţia a 3-a a Festivalului Internaţional al Teatrului de Animaţie „Bucurii pentru copii. Spectacole de colecţie” a avut loc 3-9 decembrie 2007 .La această ediţie au participat în concurs 8 trupe din ţară şi 6 din străinătate, teatrul gazdă, iar în afara concursului studenţii de la Secţia Arta Actorului Mânuitor de Păpuşi şi Marionete de la U.N.A.T.C, Bucureşti.

Au fost înmânate următoarele premii şi menţiuni:
• Premiu pentru originalitate scenografică spectacolului PRINŢUL MIRKO, Teatrul Ariel,Tg. Mureş, România.
• Premiu pentru calitate şi varietate repertorială, virtuozitate interpretativă în arta animaţiei Teatrul Ţăndărică, Bucureşti, România
• Premiu pentru expresivitate şi rafinamentul imaginii în arta animaţiei spectacolului CRĂIASA ZĂPEZII, Teatrul “Gulliver” din Galaţi, România
• Premiu pentru folosirea originală a tehnicii digitale în arta animaţiei spectacolului MOTANUL ÎNCĂLŢAT, Teatrul pentru copii şi tineret, Constanţa, România
• Premiu pentru omogenitate şi exuberanţă spectacolului LOVE THEE, Horizon Theater, Australia
• Premiu pentru calitatea poetică a spectacolului CRĂIASA ZĂPEZII, Teatrul Kover Bela, Ungaria
• Premiu pentru vigoarea şi umorul dialogului actor – păpuşă, spectacolului PUNGUŢA CU DOI BANI, Teatrul ” PUCK” din Cluj Napoca, România
• Premiu pentru acurateţea şi virtuozitatea tehnicii de mânuire spectacolului ANTOLOGIA, Compania Jordi Bertran, Spania
• Premiu pentru ingeniozitate, rafinament şi modernitate în arta animaţiei spectacolului CRĂIASA ZĂPEZII, Teatrul de marionete din Arad, România
• Premiul special al juriului acordat regizorului Cristian Pepino pentru diversitatea mijloacelor de expresie artistică a spectacolelor prezentate în festivalul “Bucurii pentru copii. Spectacole de colecţie”

• Menţiune pentru sincretismul mijloacelor artistice spectacolului O MINUNE ÎNTR-UN LAN DE SOARE, Teatrul Vasilache, Botoşani, România
• Menţiune pentru diversitatea tehnicilor de construcţie a obiectelor animate în spectacolul CIRC,The Tale Theatre, Sofia, Bulgaria
• Menţiune pentru realizarea păpuşilor şi a cadrului scenografic spectacolului STAFIA FAMILIEI CANTERVILLE, Teatrul Municipal “Bacovia”, Teatrul de animaţie, Bacău, România
• Menţiune pentru originalitatea spectacolului one man show în arta animaţiei pentru BĂTRÂNUL ŞI MĂGARUL, Staffan Bjorklund Teater, Suedia
• Menţiune pentru poetica spectacolului PEŞTIŞORUL DE AUR, Teatrul Arlechino, Braşov, România

2008

Teatrul ŢĂNDĂRICĂ cu sprijinul Primăriei Municipiului Bucureşti, Ministerul Culturii şi Cultelor, Centrului Cultural al Republicii Ungare, Ambasadei Olandei şi sub egida UNIMA România, a organizat în perioada 30 noiembrie – 7 decembrie 2008 cea de a 4-a ediţie a Festivalului Internaţional al Teatrului de Animaţie „Bucurii pt copii. Spectacole de colecţie”.La această ediţie au participat în concurs 10 trupe din ţară şi 4 din străinătate, teatrul gazdă, iar in afara concursului studenţii de la Secţia Arta Actorului Mânuitor de Păpuşi şi Marionete de la U.N.A.T.C, Bucureşti.

 Au fost înmânate următoarele premii şi diplome:
• Premiu pentru imagistică – Teatrul pentru copii şi tineret Constanţa.
• Premiu pentru originalitatea şi anvergura demersului artistic – Teatrul „Gulliver” – Galaţi.
• Premiu pentru originalitatea şi profesionalismul discursului artistic – Compania Jordi Bertran – Spania.
• Premiu pentru ingeniozitate şi rafinament – Teatrul de marionete Arad.
• Premiu pentru expresivitate şi mister – Teatrul t`Magisch – Olanda.
• Premiu pentru relaţia actor – păpuşă – muzică într-un spectacol de animaţie – Teatrul „Puck” – Cluj-Napoca.
• Premiul pentru savoarea dramatizării, modernitate scenografică şi vigoare interpretativă – Teatrul de animaţie Ţăndărică.
• Premiu pentru critică teatrală în domeniul animaţiei se acordă Dlui Ion Parhon.
• Premiu pentru excelenţă în animaţia românească se acordă Dlui Rudolf Moca.
• Diplomă pentru management cultural Dnei Mona Chirilă pentru promovarea şi susţinerea artei de animaţie în peisajul teatral românesc şi internaţional.
• Diplomă pentru management cultural Dlui Stelian Stancu pentru promovarea şi susţinerea artei de animaţie în peisajul teatral românesc şi internaţional.
• Diplomă pentru naturaleţea şi complexitatea interpretării lui Pinocchio, actriţei Rodica Prisăcaru – Teatrul „Colibri” – Craiova.
• Diplomă pentru armonia dintre muzică şi animaţie – Teatrul The Tale – Bulgaria.
• Diplomă pentru citirea într-o cheie modernă a unei opere clasice – Secţiei de animaţie a Teatrului Municipal „Bacovia” – Bacău.
• Diplomă pentru încurajarea dramaturgiei autohtone de gen Teatrului „Luceafărul” – Iaşi.
• Diplomă pentru mesajul educativ Teatrului „Ariel” – Târgu-Mureş.
• Diplomă pentru transparenţa poetică a montării Teatrului pentru copii şi tineret „Vasilache” – Botoşani.
• Diplomă pentru virtuţile creative ale decorului şi păpuşilor – Teatrul Bobita – Ungaria.

2009

Teatrul ŢĂNDĂRICĂ cu sprijinul Primăriei Municipiului Bucureşti a organizat în perioada 28 noiembrie şi 6 decembrie 2009 la cea de-a 5-a Ediţie a Festivalul Internaţional al Teatrului de Animaţie „BUCURII PENTRU COPII. SPECTACOLE DE COLECŢIE”.

 Premii

• Premiu pentru originaritate şI virtuozitate Teatrului PUCK din Cluj Napoca

• Premiu pentru valenţele poetice ale relaţei dintre actori- măşti şi păpuşi Teatrului GULLIVER din Galaţi

• Premiu pentru varietatea limbajului artistic şi valenţele educative ale lecturii scenice Teatrului ŢĂNDĂRICĂ din Bucureşti

• Premiu pentru plasticitatea gestuală a discursului scenic Teatrului K3 din Polonia

• Premiu pentru inventivitatea şi rafinamentul  întregului spectacol  Teatrului A Gadit din Israel

Menţiuni

• Menţiune pentru incursiunea delicată în lumea teatrului liric şi coregrafic Teatrului de păpuşi din Baia Mare

• Menţiune pentru calitatea interferenţei dintre personajele reale şi animaţia digitală Teatrului pentru copii şi tineret din Constanţa

• Menţiune de interpretare Teatrului GONG din Sibiu

• Menţiune pentru valorificarea datinilor folclorice şi a poveştilor religioase Teatrului VASILACHE din Botoşani

• Menţiune pentru virtuozitatea mânuirii Teatrului pentru copii şi tineret LUCEAFĂRUL din Iaşi

• Menţiune pentru profesionalismul şi pitorescul însufleţirii obiectelor Teatrului TRASTAM din Spania

• Menţiune pentru atractivitatea spectacolului bilingv Teatrului Vessel din Bulgaria

• Menţiune pentru unicitatea discursului artistic din festival Teatrului Dei Piedi, Italia

• Premiu pentru management cultural Dnei Mona Chirila, directoarea Teatrului PUCK din Cluj Napoca,pentru promovarea şi susţinerea artei de animaţie în peisajul teatral românesc şi internaţional.

• Premiu  pentru management cultural Dlui Stelian Stancu, directorul Teatrului GULLIVER din Galaţi, pentru promovarea şi susţinerea artei de animaţie în peisajul teatral românesc şi internaţional.

Diplome

• Diplomă pentru management cultural dl. Vasile Gherghilescu, directorul Teatrului pentru copii şi tineret din Constanţa, pentru promovarea şi susţinerea artei de animaţie în peisajul teatral românesc şi internaţional.

• Diplomă pentru management cultural dl. Aurel Cucu, directorul Teatrului de păpuşi din Baia Mare, pentru promovarea şi susţinerea artei de animaţie în peisajul teatral românesc şi internaţional.

• Diplomă pentru management cultural d-nei Oltiţa Cintec, directorul artistic al Teatrului pentru copii şi tineret LUCEAFĂRUL din Iaşi, pentru promovarea şi susţinerea artei de animaţie în peisajul teatral românesc şi internaţional.

• Diplomă pentru management cultural dl. Marius Rogojinschi, directorul Teatrului pentru copii şi tineret VASILACHE din Botoşani, pentru promovarea şi susţinerea artei de animaţie în peisajul teatral românesc şi internaţional.

2010

Teatrul de Animaţie ŢĂNDĂRICĂ cu sprijinul Primăriei Municipiului Bucureşti a organizat în perioada 26 noiembrie – 5 decembrie 2010 cea de a 6-a Ediţie a Festivalul Internaţional al Teatrului de Animaţie „BUCURII PENTRU COPII. SPECTACOLE DE COLECŢIE”.

Premii
• Premiul pentru valoarea repertoriului şi calitatea transpunerii scenice se acordă spectacolului  Apolodor – Teatrul Puck din Cluj Napoca
• Premiul pentru valenţele poetice şi plastice se acordă spectacolului Motanul Încălţat  – Teatrul Gulliver din Galaţi
• Premiul pentru varietatea şi modernitatea limbajului se acordă spectacolului Galaxia Svejk – Teatrul Ţăndărică din Bucureşti
• Premiul “merita restitutio” pentru calitatea restituirii unei opere clasice se acordă spectacolului Pinocchio – Teatrului Ţăndărică din Bucureşti
• Premiul pentru inventivitatea şi rafinamentul spectacolului  The Rain Bird se acordă Teatrului Train din Ierusalim, Israel 

Menţiuni
• Menţiune pentru sincretismul limbajului scenic se acordă spectacolului Respiraţii – Teatrul  Ariel şi UAT Tg. Mureş
• Menţiune pentru valorificarea tradiţiei artistice se acordă spectacolului Copacul Magic – Teatrul de umbre Cengiz Ozer, Istanbul, Turcia
• Menţiune pentru virtuozitatea  interpretării – Pavel Vangeli, Praga, Cehia
• Menţiune pentru calitatea omagierii operei lui Ion Creangă se acordă spectacolului Purceluşul fermecat – Teatrul pentru copii şi tineret Luceafărul din Iaşi
• Menţiune pentru armonia relaţiei dintre imagine – mânuire-mijloace tehnice se acordă spectacolului Pescarul şi peştişorul fermecat- Teatrul de stat din Vidin, Bulgaria

Diplome
• Diplomă pentru management cultural dl. Adrian Găzdaru, directorul Teatrului Municipal Bacovia din Bacău, pentru promovarea şi susţinerea artei de animaţie în peisajul teatral românesc şi internaţional.

• Diplomă pentru management cultural dl. Lucian Sabados, directorul Teatrului Toma Caragiu din Ploieşti, pentru promovarea şi susţinerea artei de animaţie în peisajul teatral românesc şi internaţional.
• Diplomă pentru management cultural d-lui George Frâncu, sef secţie de animaţie al Teatrului Ciufulici Ploieşti, pentru promovarea şi susţinerea artei de animaţie în peisajul teatral românesc şi internaţional.
• Diplomă pentru management cultural d-nei Ioana Bogăţan, directoarea Teatrului Prichindel din Alba Iulia, pentru promovarea şi susţinerea artei de animaţie în peisajul teatral românesc şi internaţional.
• Diplomă de excelenţă d-lui Valeriu JOSAN pentru promovarea teatrului de animaţie la nivel naţional şi internaţional
• Diplomă de excelenţă d-nei Eugenia Barbu pentru preocuparea constantă  de îmbinare a talentului artistic cu cel pedagogic
• Diplomă de excelenţă d-nei Graţiela Ene pentru preocuparea constantă de îmbinare a talentului artistic cu cel pedagogic
• Diplomă de excelenţă d-lui  Gabriel Apostol pentru preocuparea constantă de îmbinare a talentului artistic cu cel pedagogic
• Diplomă de excelenţă d-lui Iulian Furtună pentru preocuparea constantă de îmbinare a talentului artistic cu cel pedagogic
• Diplomă de excelenţă d-lui Ioan Brancu  pentru preocuparea constantă de îmbinare a talentului artistic cu cel pedagogic
• Diploma de excelenţă pentru promovarea teatrului de animaţie la nivel naţional şi internaţional –  Şcolii de Teatru Visual, Ierusalim, Israel

2011

Premii 2011
• Premiul „Mihaela Tonitza Iordache” de Excelenţă în Animaţia Românească – Carmen Mărginean, (Arad)
• Premiul de Excelenţă pentru Corpul Tehnic în Animaţia Românească – Victor Truţă, (Galaţi)
• Premiul pentru Spectacol de Animaţie Copii – Teatrul de Animaţie Ţăndărică (Bucureşti, România) – Alice în Ţara Minunilor pentru anvergura montării şi pitorescul personajelor,
• Premiul pentru spectacol de animaţie copii – Teatrul Luceafărul (Iaşi, România) – Dumbrava Minunată pentru fidelitatea şi ingenuitatea restituirii textului clasic,
• Premiul pentru Spectacol de Animaţie Copii – Teatrul Train (Ierusalim, Israel) – Gulliver în Lilliput pentru unicitatea limbajului teatral,
• Premiul pentru Spectacol de Animaţie Adulţi – Teatrul de Animaţie Ţăndărică (Bucureşti, România)- Play Shakespeare, pentru originalitate, virtuozitate şi umor,
• Premiul pentru Spectacol de Animaţie Adulţi – Teatrul Pinokio (Lodz, Polonia) – Bruno Schultz, Istoria Imaginaţiei Păcătoase, pentru ingeniozitate şi virtuţile interpretative,
• Premiul de Interpretare- Compania Girovago şi Rondella (Italia) – Mano Viva, pentru tehnica de mânuire,
• Premiul de Interpretare – Ovidiu Crişan pentru rolul titular din spectacolul Dănilă Prepeleac (Teatrul Puck, Cluj-Napoca),
• Premiul pentru One Man Show – Bence Sarkadi (Budapesta, Ungaria) – Figura Ex Machina,
• Premiul pentru One Man Show – Toni Rumbau (Barcelona Spania) – Full Hands,

 Menţiuni
• Menţiune acordată Teatrului Prichindel din Alba Iulia, România – Cine va păzi clopoţeii? Pentru dinamismul şi muzicalitatea spectacolului,
• Menţiune acordată Teatrului Atelie 313 (Sofia, Bulgaria) – Lacul Lebedelor pentru expresivitatea incursiunii în lumea baletului.

…………………

SĂPTĂMÂNA TEATRELOR DE PĂPUŞI DE LA CONSTANŢA [prima ediţie – 1969]

A devenit una dintre cele mai importante întâlniri ale păpuşarilor din România, căpătând după 1990 şi o dimensiune internaţională. Din pacate, dupa 1995, acest festival important nu a mai fost organizat, si locul lui a fost luat de festivalul de la Galati (comparabil ca amploare).

1969 – Au participat teatrele: Tandarica, Tigrisorul Petre, Cabaretissimo, Cluj- Sarea in Bucate, Recital Peter Ianossi si I. Ballo ; Oradea Pasarea albastra Pantomima cu papusi Paul Fux (regie); Iasi. Coana Chirita ;Sibiu- Cuvioasa Elena ; Brasov. Pacala. Craiova Ivan Turbinca.

Ref. Teatrul nr. 8/1969 [Alecu Popovici]; Flacara nr. 731/1969; Dobrogea nouă, 6478/12 iunie 1969 [ Emil Zălog]

1970           – Au participat teatrele din: Constanta, Copilul din stele regie – Geo Berechet; Iasi, Strop de roua brotacelul de Al.T.Popescu; Craiova , Joaca, Cuconitele mele dragi; Arad , Motanul incaltat; Cluj; Oradea , Oltul si Muresul; Tg. MuresParodii.

Ref. :  Teatrul nr. 10/1970 [Valeria Ducea]; România libera, 3 oct.1970 [Andrei Băleanu]

1971            –   Au participat teatrele din: CraiovaDanila Prepeleac de Ion Agachi, Tg. Mures Tigrul purpuriu , Tandarica Ninigra si Aligru, Iasi, Bing –bang –bing de Dumitru Vacaru; Constanta Micul Print; Simpozionul “Teatrul de papusi si spectatorul copil”

Ref. Familia nr. 7/iulie 1971 [Stelian Vasilescu]

1972

Ref. Contemporanul  nr. 25/1972

1973           – Au participat teatrele : Tandarica Ninigra si Aligru regia  Margareta Niculescu; T.TimisoaraFetele din mar de Viorica Filipoiu , scenografia  Eustatiu Gregorian, regia  Florica Teodoru; T.Baia MareCapra cu trei iezi regia  Aristotel Apostol, scenografia  Ida Grumaz; T.ClujDracul sarac de Tamasi Aron, regia – Ildiko Kovacs, scenografia – Edith Botar; Botosani  Stan Patitul dramatizare de Agripina Foreanu Navlica; Craiova – Iancu Jianu de Al. Mitru si A. Tita ,regia – Horia Davidescu; GalatiPrometeu de Al. Mitru , pantomima cu papusi, regia Traian Ghitescu Ciurea, scenografia Mircea Nicolau

RefFamilia nr. 109/11 noiembrie 1973 [Irina Borowski]; Teatrul nr. 11/1973 [Valeria Ducea]

1975           – Ref. Scânteia, 14 ian. 1975.

1978           – Au participat: Baia MareSufletel; Bacau, Harap alb, regia Petru Valter; ConstantaCalina Fat-frumos regia Silviu Purcarete, scenografia Eug. Tarasescu Jianu etc.

Ref. Teatrul nr.2/1978 [V. Ducea] despre Mircea Nicolau, Irina Niculescu, Ida Grumaz, Ana Puschila, Simo Eniko, Francisca Simionescu.

1980         – Au participat : Tandarica Don Quijote (regia Stefan Lenkisch, scenografia Mioara Buescu)

Constanta, Lectie de zbor si cor pentru puiul de cocor (regia Cristian Pepino, scenografia Ion Tiţoiu);

Cluj  Te astept (regia Kovacs Ildiko, scenografia Virgil Svintiu); Baia Mare :Cinci frati minunati si Patria (regia Kovacs Ildiko, scenografia Ida Grumaz); Sibiu : Dragonul  vesel, Dusmani neimpacati – (regia Mircea Petre Suciu, scenografia Phoebnus Stefanescu); Botosani, Soarele furat (regia Ion Puiu Stoicescu, scenografia Mircea Nicolau); Galati:  Amnarul (regia Traian Ghitescu – Ciurea, scenografia Mircea Nicolau; Arad Nils Prichindelul (regia Cristian Frangopol) BrailaPrintesa Turandot (regia Bogdan Ulmu); Timisoara Ultima licorna (regia Victor Cârcu, scenografia Krisztina Nagy) .

Ref.: Cronica, 4 iulie 1980 [Marilena Calistru]; Teatrul, nr. 7-8/1980 [V. Ducea]. Contemporanul nr. 45/1980 [Dinu Kivu]

1982                       – Au participat: Constanta:Metamorfoze regia Cristian Pepino,  scenografia  Eugenia Tarasescu Jianu; Ursuletul Winnie Pooh, regia Kovacs Ildiko; scenografia  Eugenia Tarasescu Jianu; Inima rece (regia Cristian Pepino, scen. Mircea Nicolau; Tandarica:Tandala closca –regia Stefan Lenkisch, scenografia Mioara Buescu.  Cluj-Napoca Ubu rege– regia Kovacs Ildiko, scen. Virgil Svintiu; Baia MareComediicomedii regia Kovacs Ildiko, sc. Ida Grumaz ; CraiovaCartea cu Apolodor –, regia Horia Davidescu, sc. Eustatiu Gregorian; GalatiHarap alb, regia Cristian Pepino, sc. Mircea Nicolau; Arad Elefantelul curios [scen. Eustatiu Gregorian]; TimisoaraCroitorasul cel viteaz, regia Victor Cârcu] Sibiu Calea Soarelui (Ghilgamesh, regia Mircea Petre Suciu, scen. Febus Stefanescu).

Ref. : Contemporanul nr. 25 (1858) 18 iunie 1982 [Dinu Kivu];  Familia 6/1982;  Transilvania 6/1982; Scanteia tineretului, 24 mai 1982 [Dan Mihaescu] Teatrul nr. 7-8/1982 [Valeria Ducea]

1984                          -Au participat: Tandarica Nu vorbiti in timpul spectacolului , regia  Irina Niculescu, sc. Mioara Buescu, Fat frumos din lacrima- (regia Margareta Niculescu, scen. Doina Spiteru), Nocturn Stravinski,Tandarica, regia I.Niculescu, sc. Mioara Buescu, Anca Zbarcea. ConstantaCoada cotoiului roscat de Nela Stroescu, regia Cristian Pepino; Anotimpuri regia Cristian Pepino, scenogr. Mircea Nicolau .                                     

Brasov – Povestiri de buzunar dupa Emil Garleanu, regia Liviu Steciuc, scenogr.  Simo Eniko . Botosani: Aventurile unei mici vrăjitoare, regia Liviu Steciuc, sc. Simo Eniko. PloiestiSecretul Padurii Batrane  regia Cristian Pepino, scenografia Irina Borowski. Sibiu Pistruiatul (Pickeltieck) regia Kovacs Ildiko, scen. Dan Fraticiu.

Ref.:Teatrul 7-8/1984 [Valeria Ducea] Romania literara nr. 31/2 august 1984 [Ileana Berlogea]

1986                             – Au participat: Tg. MuresLungul nasului (regia Maria Mierlut); Constanta: Vrajitoarele, regia Cristian Pepino , scenografia Eugenia Tarasescu Jianu (cu Aneta Forna, Ioana Jora, Vasile Hariton). Galati Amnarul regia Dan Ganea, scen. Mircea Nicolau. Tandarica Fat Frumos din lacrima regia  Margareta Niculescu, scen. Doina Spiteru. SibiuAlb si  negru, Dan Handoreanu, r. Kovacs Ildiko, scen. Febus Stefanescu, Cazul Pinocchio, r. Kovacs Ildiko, scen. Dan Fraticiu Tg. Mures: Micul Print, regia Pal Antal, scenografia Haller Jozsef etc.

Ref.: Teatrul nr. 7-8/1986 [Mihai Crisan]; Orizont 27/4.07.1986; Tomis 6/1986; Romania literara nr. 30/24.07.1986; Familia nr. 8/1986; Teatrul nr. 7-8/1986 [Sanda Diaconescu]

1988                        – Au participat: SibiuSpargatorul de nuci regia Mihai Constantin Ranin, sc. Febus Stefanescu; Galati Elefantelul curios – regia Victor Ioan Frunza, scenografia Adriana Grand; Sibiu Piticul urias, regia si scenografia Dan Fraticiu. AradO raza de soare regia Adela Moldovan, scen. Ioan Kett, muzica Teodor Caciora; Dragostea celor trei portocale – regia Francisca Simionescu,  scenografia Zoe Eisele; Tg. MuresPunguta cu doi bani regia  Maria Mierlut, scenografia Haller  Joszef; Tragicomedia lui Don Cristobal regia Antal Pal, scenografia I.Haller, Tg. Mures; ConstantaFurtuna, regia  Kovacs Ildiko, sc. Dan Fraticiu; TandaricaSteaua lui Arlecchino –, regia Mona Chirila, scenografia Stefan Parvulescu etc.

Ref.:   Contemporanul nr. 28 (2173) 8 iulie 1988 [Dinu Kivu]; Tomis 6/1988;  Romania literara 28/7 iulie 1988; Teatrul nr. 8/1988 [Sanda Diaconescu].

1989                       – Au participat: Botosani  Aventurile unui cocoş de Cristian Pepino, regia Liviu Steciuc; Tandarica Vantura- lume ; Arad : O raza de soare (Adela Moldovan si Aurica Spirk); Sibiu Piticul urias

regia si scenografia Dan Fraticiu; Constanta Scufita rosie regia Mona  Chirila; Pitesti Balada pentru toti copiii lumii (regia G. Banica) etc.

Ref.: Romania literara nr. 26/29 iunie1989 [Cristina Dumitrescu]

1990

Ref.: Familia nr. 11/1990; Teatrul azi nr. 9-10/1990 [Carmen Tudora]

[Tandarica – Harap alb, regia Cristian Pepino, scenografia Daniela Voicila…]

1994                             – Au participat:  Calin Ganescu- Premiu de interpretare masculina, Poveste de iarna; T. de Papusi ConstantaFetita cu  chibrituri regia Mona Chirila, scen. Carmencita Brojboiu; Teatrul de Marionete AradTrufaldino si aiuritele fantasme regia Ion Manzatu, sc. Zoe Eisele Szucs; Tandarica/ATFAdunarea pasarilor;

Ref.: Teatrul azi nr. 10-11-12/1994. Romania literara –1994 [Marina Constantinescu]

……………..

FESTIVALUL “ION CREANGĂ” DE LA BACĂU

Organizat de către Teatrul de Animaţie din Bacău, azi Teatrul “Vasile Alecsandri” din Bacău , a devenit una dintre manifestările păpuşăreşti tradiţionale din ţara noastră.

Bacau   1978            –  Ref. Teatrul nr. 12/1978 [Sanda Diaconescu] [referiri la Aneta Forna Christu, V.Hariton, C. Cristescu, Elena Solomon, Enache Anghel, Michael Salmen, Petru Valter]

Bacau 1981                        -Festivalul Ion Creanga – Ateneu 148/1981

                                             Bacau – Festivalul Ion Creanga – Teatrul 11/1981;

Bacau   1985                 – Reuniunea teatrelor de papusi, marionete si de animatie, a IV-a editie,                                         

Au participat:  Constanta : Regele Cerb de Carlo Gozzi, adaptare de Cristian Pepino, regia Cristian Pepino, scenografia Eugenia Tarasescu Jianu, muzica Dicran Asarian; Sperietoarea de piţigoi de Al. T. Popescu, regia Cristian Pepino, scenografia Mircea Nicolau, muzica Dicran Asarian.Târgu Mures – sectia maghiara Pasarea albastra , regia Pal Antal, scenografia Haller Jozsef; sectia romana – Motanul incaltat , regia Maria Mierlut, scenografia Garda Aladar; Bacau: Istoriile neanfricatului Lagardere, regia Radu Popovici, scenografia Irina Borowski; Cenusareasa , regia Radu Popovici, scenografia Mircea Nicolau ; Galati : Fat frumos din lacrima dupa Mihai Eminescu, regia Dan Ganea, scenografia Mircea Nicolau; Trandafirul  fermecat    de Cristian Pepino , scenografia Mircea Nicolau; PloiestiDrum de  stele de Al. T. Popescu, regia Cristian Pepino, scenografia Irina Borovski. Botoşani: Povestiri de buzunar, dupa Emil Garleanu, text si regie Liviu Steciuc.                                        

Ref.: Contemporanul nr. 46 (2035) 15 nov. 1985 [Florin Costinescu]; Contemporanul nr. 46 (2035) 15 nov. 1985 [ref. Drum de stele, Regele cerb, Pasarea albastra] [Brandusa Zaita-Silvestru] Cronica 48/29 nov. 1985; Ateneu nr. 12/1985 [Carmen Mihalache –Popa]; Teatrul nr.11-12/1985 [V.Ducea]

GALA RECITALURILOR PĂPUŞĂREŞTI – BOTOŞANI

a devenit din 1992 GALA INTERNAŢIONALĂ A RECITALURILOR PĂPUŞĂREŞTI

Este de asemenea o manifestare care a devenit tradiţională pentru mişcarea teatrală de la noi. Este organizată de către Teatrul de păpuşi Vasilache din Botoşani.

Ref.

Botosani    1980      – Gala recitalurilor papusaresti, [palmares: Gabriela Nistorica, Iuliu Bocos, Mihai Veres, C. Dobrescu, Valentin Lozinca, Bella Kontes si Frunzina Boanca, Mugur Prisacaru si Rodica Dobrescu, Mirela Corbeanu , Ion Moldovan, Nelson Dimitriu]

Botosani     1988     – Constiinta profesionala in prim plan [Paul Cornel-Chitic] in Teatrul nr. 12/1988 [Adela Moldovan, Aurica Spirk, Doina Iarcucievici , Viorel Varlan,Gabriela Nistorica, Csak Zolt , Varga Ibolya (pantomima), Ionut Brancu, Aneta Forna, Branduşa Zaita Silvestru]

Botosani  1992         – O reuniune teatrală papusareasca, Botosani, Gala recitalurilor papusaresti, Teatrul azi, nr. 5-6/1992

Botosani 1993           – Păpuşi europene într-o competiţie românească [Gala recitalurilor, Botoşani; Bambalina, Teatrul Artaud, Teatrul din Cernăuţi, Licurici şi Guguţă din Chişinău, Ţăndărică (Berehoi, Poveste despre marionetă, Ariel  (Arvinte şi Pepelea), Luceafărul – Iaşi, Botoşani, trupa particulară Bibi din Oradea], România literară nr.13/aprilie 1993 [Ludmila Patlanjoglu].

Botosani   1994          – Gala internationala a recitalurilor papusaresti Botosani [ref. Marius Rogojinski – regie] Teatrul azi nr. 10-11-12/1994[Sebastian –Vlad Popa]

FESTIVALUL “GULLIVER” – GALAŢI

A devenit unul dintre cele mai importante festivaluri de gen de după 1990 printr-o amploare neegalată de către celelalte manifestări din ţară. Este organizat de către Teatrul Gulliver cu sprijinul generos al autorităţilor municipiului şi judeţului Galaţi.

Festivalul Gulliver – Ediţia a III-a, 1995.

Au participat : Teatrul Gulliver, Galaţi: Viaţa e vis de Calderon de la Barca, regia Attila Vizauer, scenografia Elena Vass; ATF şi Teatrul Ţăndărică: Sânziana şi Pepelea de Vasile Alecsandri (regia Cristian Pepino, scenografia Delia Ioaniu), Play Faust (regia Cristian Pepino, scenografia Cristina Pepino), Adunarea păsărilor de Michaela Tonitza – Iordache după Farid Uddin Attar (regia Cristian Pepino, scenografia Cristina Pepino); Daniel Stanciu Marioara şi Vasilache, Teatrul de păpuşi din Cluj-Napoca: Don Cristobal , regia Varga Bori, Teatrul de Marionete din Arad, Teatrul de păpuşi din Constanţa, Teatrul de păpuşi din Craiova, Teatrul de păpuşi din Alba Iulia, Teatrul de păpuşi din Botoşani etc.

Festivalul Gulliver – Ediţia a IV-a, 1996

Au participat: Teatrul Gulliver, Galaţi – Ramayana (regia Ana Vlădescu, scenografia Arnold Landen),

Teatrul Vasilache din BotoşaniPovestea Cenuşăresei şi a Motanului încălţat de Alecu Popovici; Teatrul Ion Creangă: Dragonul de E. Svarţ , regia Gelu Colceag; Teatrul de păpuşi din Baia Mare: Albă ca zăpada după fraţii Grimm de Kovacs Ildiko, regia Kovacs Ildiko. Teatrul de păpuşi din Piteşti: Războiul lingurilor de Ion Popa şi Nicolae Bănică. Teatrul Puck din Cluj-Napoca : Emelian şi toba cea goală după Lev Tolstoi de Horia Bădescu, regia Marin D. Aurelian, scenografia Epaminonda Tiotiu. Teatrul Guguţă din Chişinău : Căpriţa Ştrengăriţa. Teatrul de păpuşi din Craiova: Şoricelul şi balerina de porţelan de Al.T.Popescu. Teatrul Elpis, Constanţa: Ivan Turbincă după Ion Creangă, de Mona Chirilă, regia Mona Chirilă. Teatrul Luceafărul din Iaşi: De ziua lui Pinocchio după Carlo Collodi, regia Constantin Brehnescu.Teatrul pentru copii din Ploieşti : Muck cel mic după Wilhelm Hauff, regia Cristian Pepino, regia Cristian Pepino, scenografia Cristina Pepino. Teatrul Ţăndărică : Bastien şi Bastiennede Mozart, regia Ion Caramitru. Teatrul de păpuşi din Alba Iulia : Tinereţe fără bătrâneţe şi viaţă fără de moarte după Petre Ispirescu. Teatrul Gulliver, Galaţi: Povestea gluchierului de Jean Paul Allegre, regia Vasile Nedelcu. Recital extraordinar Brânduşa Zaiţa Silvestru.

Festivalul Gulliver – Ediţia a V-a 1997

Au participat: Teatrul Gulliver GalaţiSânziana şi Pepelea de Vasile Alecsandri (regia Cristian Pepino, scenografia  Cristina Pepino, Mircea Nicolau) ; Teatrul Masca : Concert de promenadă spectacol de Mihai Mălaimare inspirat de poezia “Acuarela” de Ion Minulescu; Teatrul ŢăndăricăMotanul încălţat şi Pinocchio, (regia Cristian Pepino, scenografia Cristina Pepino), Teatrul de păpuşi Colibri CraiovaHänsel şi Gretel (regia şi scenografia Cătălin Naum), Teatrul de păpuşi Gong din SibiuOglinda sufletului– (regia Bogdan Drăgulescu, scenografia Daniela Voicilă), Teatrul pentru copii din PloieştiLeopardul de argint de Al. T. Popescu (regia Cristian Pepino, scenografia Cristina Pepino), Teatrul de păpuşi din CraiovaIvan Turbincă după Ion Creangă (regia Tudor Chirilă, scenografia Eustaţiu Gregorian), Teatrul de păpuşi din Timişoara Capra cu trei iezi după Ion Creangă (regia Gheorghe Stana, scenografia Ion Trif), Teatrul de păpuşi Elpis din ConstanţaPăstoriţa şi hornarul (regia Mona Chirilă, scenografia Carmencita Brojboiu), Teatrul Licurici – Chişinău – Ascultă clopoţelul din inima mea după Iaroslav Vodrasek de Valeri Volhovski (regia Valeri Volhovski, scenografia Angela Josanu), Teatrul de păpuşi Vasilache din Botoşani Prinţesa vrăjită de Ladislau Vorschi (regia Valeriu Dobrescu, scenografia Mihai Pastramagiu) Teatrul Luceafărul din IaşiAlice în ţara de vis (spectacol de Constantin Brehnescu), Teatrul de păpuşi din Bacău Peripeţiile  înfumuratului Diziraş de Nela Stroescu după I.L.Caragiale (regia Laurenţiu Budău, scenografia Vladimir Cantor), Teatrul Gulliver- GalaţiCenuşăreasa de Fraţii Grimm, dramatizare de Irina Budescu (regia Valentin Dobrescu, scenografia Mihai Pastramagiu), Teatrul de păpuşi din Baia MareJertfa lui Petre, după Regina Maria de Cornel Mititelu (regia Cornel Mititelu, scenografia Aurel Cucu), Fundaţia Sf. Gheorghe Bucureşti : Faust după J.W. Goethe, regia Liviu Pancu, scenografia Andreea Sascher, Facultatea de Arte Hyperion: Cele douăsprezece fete de împărat după Petre Ispirescu de Natalia Ester, regia Catrinel Dumitrescu..

Festivalul Gulliver – Ediţia a VI-a 1998

Au participat: Teatrul Gulliver- Galaţi: Gulliver în Ţara Liliput după J.Swift (regia Stelian Stancu şi Daniel Stanciu, scenografia Cristina Pepino). Teatrul de păpuşi Vasilache din Botoşani: Tigrisorul Pietrek de V. Januszewska (regia Valentin Dobrescu, scenografia Mihai Pastramagiu). Teatrul de păpuşi Prichindel din Alba Iulia : Inima mamei de Ion Sângereanu (regia Valentin Dobrescu, scenografia Mihai Pastramagiu).  Teatrul de păpuşi din Baia Mare: Sufleţel de Emanoil Engel după Clemens Brentano (regia Kovacs Ildiko, scenografia Ida Grumaz). Teatrul Luceafărul din Chişinău: Tăcerea iezilor de Angelina Roşca (regia Mihai Fusu, scenografia Nicolae Andronatti, versuri Elena Dianciuc). Teatrul Colibri din Craiova: Mica vrăjitoare după Otfried Preusler (regia Liviu Steciuc, scenografia Eustaţiu Gregorian). Universitatea de Artă Teatrală şi Cinematografică din BucureştiExerciţii cu mâna liberă pe texte de Mircea Sântimbreanu şi Ana Ripka Rus (Anul III Păpuşi/Marionete, prof. univ. Brânduşa Zaiţa Silvestru). Teatrul pentru copii din Brăila : Poveste din adâncuri de Valeri Petrov (regia Dan Ganea, scenografia Ştefan Pârvulescu, Lovin Danielescu). Teatrul Ţăndărică: Pasărea albastră de M. Maeterlinck (regia Cristian Pepino, scenografia Cristina Pepino) . Bărbierul din Sevilla de Beaumarchais /Rossini (regia Felix Alexa, scenografia Mioara Buescu). Teatrul Naţional din Craiova: Ţărănoii de Ruzzante (regia Tudor Chirilă, scenografia Teodor Cristian). Teatrul de animaţie din Bacău: Oraşul mincinoşilor de Frantisek Lengel (regia şi adaptarea Geo Balint). Teatrul Licurici din Chişinău : Prin poveste rostogol de Ponce de Bisset (regia Boris Azarov, scenografia Angela Josanu). Teatrul Gong, Sibiu: Romeo şi Julieta de W. Shakespeare (regia, scenografia şi adaptarea Mihai Constantin Ranin). Teatrul Luceafărul din Iaşi: Crăiasa fără cusur de G. Călinescu (regia, scenografia Bogdan Ulmu). Teatrul Ion Creangă: Dănilă Prepeleac de Ion Creangă (regia Boris Petroff, scenografia Anca Pâslaru, coregrafia Păstorel Ionescu). Teatrul Elpis, Constanţa: Albă ca zăpada după Fraţii Grimm de Ioana Jora (regia Ioana Jora, scenografia Carmencita Brojboiu).

Festivalul Gulliver Galati 2000, a VIII-a editie;

Teatrul Gulliver – trei productii, Scufita rosie, Vasilache, Marioara si invitatii lor – regia Daniel Stanciu [premiul Dan Ganea], Croitorasul cel viteaz [Marele premiu], regia Cristian Pepino, scenografia Cristina Pepino; Tandarica – Ivan Turbinca (regia Cristian Pepino, scenografia Delia Ioaniu), Motanul incaltat (regia Cristian Pepino, scenografia Cristina Pepino), Timisoara – Gulliver in tara papusilor, Craiova – Harap alb, Tinerete fara batranete – Luceafarul Iasi, Alba Iulia – Micul Print, Botosani – Asmodee sau Diavolul schiop, Ploiesti – Lampa lui Aladin (regia Cristian Pepino, scenografia Cristina Pepino), Tandarica – Pasarea de foc, regia Irina Niculescu (premiu de regie), scenografia Mihai Madescu (premiul pentru scenografie), Oana Leahu premiu de debut, Aurica Dobrescu si Mihaela Petrariu premiul pentru interpretare).

==========

Festivalul Gulliver – Galati

Ediţia a IX-a, 21-25 noiembrie 2001

Juriul: preşedinte Mircea Ghiţulescu; membri – Maria Mierluţ, Carmen Stanciu, Atila Vizauer.

Marele premiu

Spectacolul “Pinocchio”, Teatrul „Gulliver” Galaţi.

Premiul special al juriului

Liliana Gavrilescu, pentru rolurile din “Capra cu trei iezi” şi “Frumoasa şi Bestia”.

Premiul pentru regie

Cristian Pepino, pentru spectacolele “Făt Frumos din lacrimă”, la Teatrul pentru Copii din Ploieşti, “Spărgătorul de nuci”, la Teatrul de Marionete Arad, “Crăiasa  zăpezilor”, la Teatrul „Elpis” Constanţa, “Frumoasa şi Bestia”, la Teatrul „Ţăndărică” Bucureşti.

Premiul pentru scenografie

Cristina Pepino, pentru spectacolele “Făt Frumos din lacrimă”, la Teatrul pentru Copii din Ploieşti, “Spărgătorul de nuci”, la Teatrul de Marionete Arad, “Crăiasa  zăpezilor”, la Teatrul „Elpis” Constanţa, “Frumoasa şi Bestia”, la Teatrul „Ţăndărică” Bucureşti.

Premiul pentru debut

Gabriel Apostol şi Ionuţ Brancu.

Premiul special al ziarului „Viaţa liberă”

Spectacolul “Poveste chinezească”, Teatrul de Animaţie „Vasile Alecsandri” Bacău.

—————————————————————————–

Festivalul Gulliver – Galati

Ediţia a X-a, 1-5 octombrie 2002

Juriul: preşedinte – Maria Mierluţ; membri – Marcel Ionescu, Irina Budeanu, Daniel Stanciu, Bianca Aburel.

Marele premiu

Spectacolul “Muck cel Mic”, Teatrul “Gulliver” Galaţi.

Premiul pentru regie

Cristian Pepino, pentru spectacolul “Muck cel Mic”, Teatrul “Gulliver” Galaţi, şi Titus Bogdan Jukov, pentru “Făt Frumos din lacrimă”, Teatrul “Licurici” Chişinău.

Premiul pentru scenografie

Cristina Pepino, pentru spectacolele “Muck cel Mic”, Teatrul “Gulliver” Galaţi, “Ali Baba”, Teatrul “Ţăndărică” Bucureşti, ” Inimă rece”, Teatrul pentru Copii  Ploieşti.

Premiul pentru interpretare feminină

Dana Bonţidean, pentru rolul contesei Gălbenuşa din “Inelul fermecat”, Teatrul “Puck” Cluj Napoca.

Premiul pentru interpretare masculină

Mihai Dumitrescu pentru rolurile Păcală din spectacolul “Păcală” şi Chiorul din “Ali Baba şi cei 40 de hoţi”, Teatrul “Ţăndărică” Bucureşti.

Premiul pentru debut regizoral

Hathazi Andras, cu spectacolul “Aladin”, secţia maghiară a Teatrului “Puck” Cluj Napoca.

Premiul pentru debut dramaturgic

Ion Proca, pentru scenariul spectacolului ” Pasărea pe limba ei piere”, Teatrul “Guguţă” Chişinău.

Premiul “Dan Ganea” acordat de cotidianul “Viaţa liberă”

Adina Niţă, Teatrul “Gulliver” din Galaţi, pentru rolul titular din spectacolul “Muck cel Mic”.

=======

Festivalul Gulliver – Galati, Ediţia a XI-a, 12-16 noiembrie 2003

Juriul: preşedinte – Mircea Ghiţulescu; membri – Maria Mierluţ, Iuliu Raţiu, Anca Puşcaş, Bianca Aburel.

Marele premiu

“Palatul de gheaţă”, Teatrul pentru Copii şi Tineret “Luceafărul” Iaşi, şi “Vrăjitorul din Oz”, Teatrul “Gulliver” Galaţi.

Premiul pentru regie

Daniel Stanciu, pentru spectacolele “Cenuşăreasa”, Teatrul “Prichindel” Alba Iulia, “Califul barză”, Teatrul pentru Copii şi Tineret Constanţa, şi “Jack şi vrejul de  fasole”, Teatrul “Ţăndărică” Bucureşti.

Premiul pentru scenografie

Daniela Voicilă Drăgulescu, pentru spectacolele “Cenuşăreasa”, Teatrul “Prichindel” Alba Iulia şi “Jack şi vrejul de fasole”, Teatrul “Ţăndărică” Bucureşti.

Premiul pentru interpretare feminină

Andreea Sandu, pentru rolul ” Pinocchio”, Teatrul Municipal “Bacovia” Bacău.

Premiul pentru interpretare masculină

Stelian Stancu, pentru rolurile interpretate în spectacolul “Vrăjitorul din Oz”, Teatrul “Gulliver” Galaţi.

Premiul pentru debut

Decebal Marin, pentru regia spectacolului” Motanul vrăjitoarei”, Teatrul “Puck” Cluj Napoca.

Premiul “Dan Ganea”

Spectacolul “Purcinella inamorato”, Compania Il Trovatore – Maschere e Buratini, Mentana, Roma, Italia.

Premiul special al juriului

Spectacolul “Faust”, Teatrul “Ţăndărică” Bucureşti.

—————————————————————————–

Festivalul Gulliver – Galati, Ediţia a XII-a, 17-21 noiembrie 2004

Juriul: Preşedinte – Mircea Ghiţulescu şi membri – Maria Mierluţ, Zeno Fodor, Marian Popa, Dan-Marius Zarafescu.

Marele premiu

UNATC “I. L. Caragiale” Bucureşti

Premiul special al juriului

Spectacolul “Fergie şi floarea fermecată”, Teatrul “Gulliver” Galaţi.

Premiul pentru regie

Ion Popescu, pentru “Doi purceluşi” cu Teatrul “Merlin” Timişoara şi Victor Ioan Frunză, pentru “Teatrul mic pentru cei mici”, cu Teatrul de Marionete Arad.

Premiul pentru scenografie

Adriana Grand, pentru ” Teatrul mic pentru cei mici”, cu Teatrul de Marionete Arad.

Premiul pentru interpretare feminină

Carmen Mărginean, pentru rolurile din “Teatrul mic pentru cei mici”, cu Teatrul de Marionete Arad.

Premiul pentru interpretare masculină

Dragoş Toma, pentru rolurile interpretate în spectacolele UNATC “I. L. Caragiale” Bucureşti.

Premiul pentru Debut

Petronela Purima, pentru rolurile interpretate în spectacolele UNATC “I. L. Caragiale” Bucureşti.

—————————————————————————–

Festivalul Gulliver – Galati

Ediţia a XIII-a, 6-10 noimbrie 2005

Juriul: Preşedinte – Mircea Ghiţulescu şi membri – Maria Mierluţ, Radu Iordănescu, Lucreţia Roşca.

Marele premiu

Spectacolul “O rază de soare”, Teatrul pentru Copii şi Tineret “Luceafărul” Iaşi.

Premiul special al juriului

Spectacolul “Tom Degeţel”, Teatrul “Gulliver” Galaţi.

Premiul pentru regie

Daniel Stanciu, pentru spectacolul “Tom Degeţel”, Teatrul “Gulliver” Galaţi.

Premiul pentru scenografie

Liliana şi Eduard Laşoc, pentru “Neghiniţă”, Teatrul de Animaţie Bacău.

Premiul pentru interpretare feminină

Doina Jarcuczewicz, pentru rolul Şoricelul din O rază de soare, Teatrul pentru Copii şi Tineret “Luceafărul” Iaşi.

Premiul pentru interpretare masculină

Dan Hândoreanu, pentru rolul interpretat în spectacolul “Al 3-lea gong”, Teatrul pentru Copii şi Tineret “Gong” din Sibiu.

Premiul pentru Debut

Florin Mititelul, pentru rolul Vânătorul din “Scufiţa roşie”, UNATC “I. L. Caragiale” Bucureşti.

Diploma pentru muzică originală

Anda Tăbăcaru Hogea, pentru coloana spectacolului “O rază de soare”, Teatrul pentru Copii şi Tineret “Luceafărul” Iaşi.

Diploma pentru management cultural

Ioana Vieru, directorul Teatrului de Păpuşi “Prichindel” Alba Iulia.

Diploma pentru întreaga activitate artistică

Cristina Anca Ciubotaru, Teatrul pentru Copii şi Tineret “Luceafărul” Iaşi.

=====================

Festivalul Gulliver – Galati

Ediţia a XIV-a, 5-10 noiembrie 2006

Juriul a fost alcătuit din: Preşedinte – Mircea Ghiţulescu şi  membrii:  Maria Mierluţ, Radu Iordănescu, Lucreţia Roşca, Dan-Marius Zarafescu.

Marele premiu

“Castelul din Carpaţi”, Teatrul de Păpuşi “Gulliver” Galaţi şi “Crăiasa zăpezilor”, Teatrul de Marionete Arad.

Premiul special al juriului

Planeta de rouă Teatrul Republican de Păpuşi “Licurici” din Chişinău

Premiul pentru regie

Constantin Brehnescu, pentru spectacolul “Fata babei şi fata moşneagului”, Teatrul pentru Copii şi Tineret “Luceafărul”, Iaşi.

Premiul special pentru conservarea tradiţiei europene a marionetei

“Guignol dentiste”, text popular lyonez, Le Veritable Theatre Guignol du Parc de la Tete d`Or, Lyon, Franţa

Premiul de popularitate

“Tinereţe fără bătrâneţe”, Ansamblul Artistic “Baladele Deltei” Tulcea.

Premiul pentru scenografie

Daniela Drăgulescu, pentru spectacolul “Castelul din Carpaţi”, Teatrul de Păpuşi “Gulliver” din Galaţi.

Premiul pentru interpretare feminină

Doina Iarcuczewicz, pentru rolurile din spectacolul “Fata babei şi fata moşneagului”, Teatrul pentru Copii şi Tineret “Luceafărul” din Iaşi.

Premiul pentru interpretare masculină

Ovidiu Calbău, pentru rolul din spectacolul “Crăiasa zăpezilor”, Teatrul de Marionete din Arad.

Premiul pentru Debut

Ioana Tudor, pentru scenografia spectacolului “Alice în ţara minunilor”, Teatrul “Anton Pann” din Râmnicu Vâlcea

Premiul pentru întreaga activitate

Ion Agachi, Teatrul pentru Copii şi Tineret “Luceafărul” din Iaşi.

Premiul pentru cel mai tânăr spectator:

Domnişoarei Beatrice Avram.

===========

Festivalul Gulliver – Galati

Ediţia a XV-a, 5-9 noiembrie 2007

Juriul Festivalului Internaţional de Marionete “Gulliver”, ediţia a XV-a, compus din Dan-Marius Zarafescu, critic de teatru, preşedinte al juriului, şi din membrii:  Maria Mierluţ, regizor, Radu Iordănescu, realizator TVR, Bogdan Drăgulescu, regizor şi doamna dr. Lucreţia Roşca, reprezentant al Consiliului Local Galaţi a acordat  următoarele premii:

Marele Premiu

Spectacolul: “Candid”, după Voltaire, Teatrul de Marionete şi Păpuşi “Ţăndărică” din Bucureşti.

Premiul Special al juriului

Spectacolul “Crăiasa zăpezilor” de Hans Christian Andersen, regia Cristian Pepino, Teatrul de Păpuşi “Gulliver” din Galaţi.

Premiul pentru Regie

Cristian Pepino, pentru spectacolul “Candid”, după Voltaire, Teatrul de Marionete şi Păpuşi “Ţăndărică” din Bucureşti.

Premiul pentru Scenografie

Ex-aequo doamnei Cristina Pepino pentru costumele la spectacolul “Candid”, Teatrul de Marionete şi Păpuşi “Ţăndărică” şi domnului Cristian Pepino pentru păpuşile şi  animaţia digitală la spectacolul “Candid”, Teatrul de Marionete şi Păpuşi “Ţăndărică” din Bucureşti.

Premiul pentru interpretare feminină

Ex-aequo doamnei Silvia Predova, pentru rolurile din spectacolul “Balkan Traveler”, Teatrul “Ivan Domov”, Haskovo, Bulgaria, şi doamnei Liliana Gavrilescu, pentru  rolurile din spectacolul “Candid”, Teatrul de Marionete şi Păpuşi “Ţăndărică” din Bucureşti.

Premiul pentru interpretare masculină

Ex-aequo domnului Mihai Dumitrescu, pentru rolurile din spectacolul “Candid”, Teatrul de Marionete şi Păpuşi “Ţăndărică” din Bucureşti, şi domnului Lucian Orbean,  pentru rolurile din spectacolul “Cai verzi pe pereţi”, Teatrul pentru Copii “Ciufulici” din Ploieşti.

Premiul pentru debut

Ex-aequo doamnilor Oleg Mardari şi Vasile Ţurcanu pentru rolurile din spectacolul “Albina salvează lumina”, Teatrul Municipal de Păpuşi “Guguţă” din Chişinău, Rep.  Moldova

—————————————————————————–

Festivalul Gulliver – Galati, Ediţia a XVI-a, 3-7 noiembrie 2008

Juriul Festivalului Internaţional de Marionete “Gulliver”, ediţia a XVI-a, compus din Dan-Marius Zarafescu, critic de teatru, preşedinte al juriului, şi din membrii:  Maria Mierluţ, regizor, Radu Iordănescu, realizator TVR, Carmen Stanciu, critic de teatru şi Lucreţia Roşca, reprezentant al Consiliului Local Galaţi, Comisia de  cultură a acordat următoarele premii:

Premiul pentru Debut

Universitatea de Artă “George Enescu” Iaşi, anul II, “Arta Actorului Mânuitor de Păpuşi şi Marionete”, clasa lect.univ.dr. Toma Hogea.

Premiul pentru Scenografie

Daniela Drăgulescu, pentru spectacolele “Pinocchio”, Teatrul de Păpuşi “Ciufulici” din Ploieşti şi “Coppelia”, Teatrul de Păpuşi “Gulliver” din Galaţi.

Premiul pentru interpretare feminină

Carmen Bogdan, pentru mânuirea personajului Pinocchio din spectacolul “Pinocchio”, Teatrul de păpuşi “Ciufulici” din Ploieşti.

Premiul pentru interpretare masculină

Nelu Neagoe, pentru rolurile Pinocchio şi Greierele din spectacolul “Pinocchio”, Teatrul de păpuşi “Ciufulici” din Ploieşti.

Premiul pentru Regie

Ex-aequo domnului Gabriel Apostol, pentru spectacolul “Pinocchio”, Teatrul de Păpuşi “Ciufulici” din Ploieşti şi domnului Attila Vizauer, pentru spectacolul “Facerea  Lumii”, Teatrul de Păpuşi “Gulliver” din Galaţi.

Premiul Special al juriului

Spectacolul “Max şi Moritz”, Teatrul “Ţăndărică” din Bucureşti.

Marele Premiu

Spectacolul “Facerea Lumii”, Teatrul de Păpuşi “Gulliver” din Galaţi.

—————————————————————————–

Ediţia a XVII, 26-30 octombrie 2009

PROGRAMUL

FESTIVALULUI INTERNAŢIONAL DE ANIMAŢIE „GULLIVER”

Ediţia a XVII-a GALAŢI

Perioada 26 – 30 octombrie 2009

– ora 10,15 – Teatrul Gulliver: Spectacol în concurs (I), Teatrul Gulliver Galaţi: “Don Quijote”

– ora 12,00 – Teatrul Dramatic:Spectacol în concurs (II), Teatrul Ţãndãricã Bucureşti: “Gulliver în Ţara Piticilor”

– ora 13,00 – Teatrul Gulliver:Spectacol în concurs (III), Teatrul Anton Pann Râmnicu Vâlcea:”Cocoşelul neascultãtor”

Marţi 27 octombrie: -ora 10,00 – Teatrul Gulliver: Spectacol în concurs (IV), Teatrul pentru copii şi tineret Constanţa: “Alba ca Zãpada”

– ora 11,00 – Teatrul Dramatic: Teatrul Ţãndãricã Bucureşti:”Gulliver în Ţara Piticilor”

– ora 12,00 – Teatrul Gulliver: Spectacol în concurs (V), Pályi János – Ungaria: „Viteazul Vasilache”

– ora 15,00 – Teatrul Dramatic: Spectacol în concurs (VI), Teatrul Bacovia Bacãu: “Stan Pãţitu'”

Miercuri 28 octombrie: – ora 10,00 – Teatrul Dramatic: Spectacol în concurs (VII), Teatrul Luceafãrul Iaşi: “Vrãjitoarea pofticioasã”

– ora 11,00 – Teatrul Gulliver:Spectacol în concurs (VIII), Teatrul Bavka Uzhgorod – Ucraina:”Potcoava cu noroc”

– ora 13,00 – Teatrul Gulliver:Spectacol în concurs (IX),Teatrul “Mihai Popescu”Târgovişte -„1, 2, 3…Circ”

– ora 14,00 – Teatrul Dramatic:Spectacol în concurs (X), Teatrul Ciufulici Ploieşti: “Fata moşului şi fata babei”

Joi 29 octombrie: – ora 10,00 – Teatrul Dramatic: Spectacol în concurs (XI), Teatrul Prichindel Alba Iulia: ” Mica sirenã”

– ora 11,00 – Teatrul Gulliver:Spectacol în concurs (XII), Teatrul Vasilache Botoşani:”Trimiteţi moartea în vacanţã”

– ora 13,00 – Teatrul Dramatic: Spectacol în concurs (XIII), Teatrul Guguţã Chişinãu – Rep Moldova: “Brãţara fermecatã”

Vineri 30 octombrie: – ora 10,00 – Teatrul Gulliver: Spectacol în concurs (XIV), Teatrul Cãrãbuş Brãila:”Crãiasa Zãpezilor”

-ora 11,00 – Teatrul Dramatic: Spectacol în concurs (XV), Teatrul de Pãpuşi Baia Mare:”Povestea Regelui Lear”

– ora 13,00 – Teatrul Gulliver:Spectacol jubiliar “250”, Teatrul Gulliver Galaţi:”Sânziana şi Pepelea”

– ora 14,00- Teatrul Gulliver: Decernarea premiilor

==========

Editia a XVIII, 25-29 octombrie 2010

——————————————————————————–

25 X 2010 Teatrul Ciufulici Ploiesti – Fantoma din Canterville –

Teatrul de Papusi Baia Mare – Spargatorul de nuci

MARTI Teatrul de Animatie Bacau – Cipollino

——————————————————————————–

26 X 2010 Teatrul Guguta Chisinau – Facatorii destinului

MIERCURI Teatrul Gulliver Galati – Povestea de Craciun –

——————————————————————————–

27 X 2010 Teatrul Aschiuta Pitesti – Ispravile lui Pacala –

Teatrul Gulliver Galati – Motanul Incaltat –

——————————————————————————–

28 X 2010 Teatrul Anton Pann Ramnicu Valcea – Hansel si Gretel –

Teatrul Mihai Popescu Targoviste – Fata babei si Fata mosului

Teatrul Luceafarul Iasi – Furtuna –

——————————————————————————–

29 X 2010 Teatrul Tandarica Bucuresti – Pinocchio – 13,30

Teatrul Vessel Bulgaria – Soldatelul de plumb – 16,00

Festivitatea de premiere – 17,00

PREMIILE

1.    Marele Premiu

•“Povestea de Craciun” – Teatrul de Papusi Gulliver Galati

2.    Premiul Special al Juriului

•“Furtuna” – Teatrul Luceafarul Iasi

3.    Premiul pentru regie

•Cristian Pepino pentru “Pinocchio” – Teatrul Tandarica Bucuresti

4.    Premiul pentru scenografie

•Daniela Dragulescu pentru “Fantoma din Canterville” – Teatrul Ciufulici Ploiesti,

•“Povestea de Craciun” – Teatrul Gulliver Galati,

•“Furtuna” – Teatrul Luceafarul Iasi

5.    Premiul pentru interpretare feminina

•Liliana Gavrilescu – “Pinocchio”, Teatrul Tandarica Bucuresti

6.    Premiul pentru interpretare masculina

•Daniel Stanciu – “Pinocchio”, Teatrul Tandarica Bucuresti

7.    Premiul pentru debut

•Ioana Tudor – scenografia spectacolului “Motanul Incaltat” – Teatrul Gulliver Galati

•Diana Roman – regia spectacolului “Hansel si Gretel” – Teatrul Anton Pann Ramnicu Valcea

8.    Premiul pentru muzica de spectacol

•Ilie Rusnac pentru muzica spectacolului “Facatorii destinului” – Teatrul Guguta Chisinau – Moldova

•Liviu Prossi pentru muzica spectacolelor “Povestea de Craciun” – Teatrul Gulliver Galati, “Furtuna” – Teatrul Luceafarul Iasi

9.    Diploma pentru management cultural

•Ioan Holban – directorul Teatrului Luceafarul Iasi

•Aurel Cucu – directorul Teatrului de Papusi Baia Mare

•Florin Dumitru – directorul Teatrului Aschiuta Pitesti

10.    Diploma de excelenta

•Nicolae Banica – Teatrul Aschiuta Pitesti

11. Diploma pentru sustinerea si promovarea valorilor teatrului de animatie

•Gheorghe Balint – regizor Teatrul de Animatie Bacau

11.    Premiul pentru promovarea interculturalitatii in spatiul european

•Teatrul Vessel – Veliko Tarnovo, Bulgaria

===========

Ediția a XX-a 19-23 noiembrie 2012

Juriul festivalului, format din Dan-Marius Zarafescu, critic de teatru, preşedinte al juriului, şi din membrii: Maria Mierluţ, regizor de teatru, şi Ilie Zanfir,  profesor, a hotărât să acorde următoarele premii:

MARELE PREMIU ANIVERSAR

Se acordă Teatrului GULLIVER Galaţi pentru spectacolele: „Cei trei purceluşi” şi „Păcală”, regia Daniel STANCIU.

Premiul pentru Cel Mai Bun Spectacol

Se acordă Teatrului ŢĂNDĂRICĂ Bucureşti pentru opţiunea estetică şi modernitatea mijloacelor de expresie folosite în spectacolul „Rapunzel”.

Premiul Special al Juriului

Se acordă doamnei Amalia POP pentru rolul Zulenka din spectacolul „Zulenka” al Teatrului de Păpuşi PRICHINDEL Alba Iulia.

Premiul Special al Juriului

Se acordă doamnei Teodora POPA pentru rolul Vrăjitoarea din spectacolul „Zulenka” al Teatrului de Păpuşi PRICHINDEL Alba Iulia.

Premiul Special al Juriului

Se acordă doamnei Gabriela LUNGU pentru spectacolul „Crăiţa florilor” al Teatrului Municipal de Păpuşi GUGUŢĂ Chişinău (Rep. Moldova).

Premiul pentru Regie

Se acordă, ex-aequo, domnului Gavril PINTE pentru spectacolul „Rapunzel” al Teatrului ŢĂNDĂRICĂ Bucureşti şi

Domnului Daniel STANCIU pentru spectacolele „Cei trei purceluşi” şi „Păcală” ale Teatrului GULLIVER Galaţi.

Premiul pentru Scenografie

Se acordă doamnei Roxana IONESCU pentru spectacolul „Rapunzel” al Teatrului ŢĂNDĂRICĂ Bucureşti.

Premiul pentru interpretare feminină

Se acordă doamnei Cristina ROŞIIANU pentru spectacolul „Rapunzel” al Teatrului ŢĂNDĂRICĂ Bucureşti.

Premiul pentru interpretare masculină

Se acordă, ex-aequo, domnului Eduard ŞIŞU pentru spectacolul „Păcală” al Teatrului GULLIVER Galaţi şi

Domnului Aurelian IORGA pentru rolul Lupul din spectacolul „Cei trei purceluşi” (mânuire) al Teatrului GULLIVER Galaţi.

Premiul pentru Debut

Se acordă doamnei Mateea Liviana MARIN pentru spectacolul „Greieraşul cântăreţ” al Asociaţiei ATARAXIA Râmnicu Vâlcea.

Premiul „Vedetele de mâine”

Se acordă Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Caragiale” Bucureşti pentru spectacolul „Buzunarul cu pâine” de Matei Vişniec.

Premiul „Vedetele de mâine”

Se acordă Universităţii de Arte „George Enescu” Iaşi, Secţia Arta de Animaţie, clasa lector univ.dr. Ciprian Huţanu, pentru spectacolul „Alb şi negru”.

Premiul „Vedetele de mâine”

Se acordă Teatrului pentru Copii ZORLU Istanbul (Turcia) pentru spectacolul muzical „Răţuşca cea urâtă”, după H.Ch. Andersen.

Premiul pentru management cultural

Se acordă domnului Călin MOCANU pentru dezvoltarea unei strategii de revitalizare a teatrului de animaţie din România, precum şi pentru racordarea acestuia la noile  tendinţe internaţionale.

Diplomă pentru management cultural

Se acordă domnului Titus JUCOV, director al Teatrului Republican de Păpuşi LICURICI Chişinău (Rep. Moldova) pentru contribuţia adusă la dezvoltarea teatrului de  animaţie.

Diplomă pentru management cultural

Se acordă doamnei Gabriela LUNGU, director al Teatrului Municipal de Păpuşi GUGUŢĂ Chişinău (Rep. Moldova) pentru contribuţia adusă la dezvoltarea teatrului de  animaţie.

Premiul pentru promovarea dialogului intercultural

Se acordă Teatrului de Păpuşi „GeorgiMitev-Zhoro” din Yambol (Bulgaria) pentru spectacolul „Remi şi leul cel bătrân”.

FESTIVALUL INTERNAŢIONAL DE ANIMAŢIE GULLIVER

EDIŢIA a XX-a

LUNI, 19 NOIEMBRIE 2012

RAPUNZEL (sala mare)

Teatrul de Animatie “Țăndarică” București

14.30 – FRUMOASA ȘI BESTIA (sala mare)

Teatrul pentru Copii și Tineret “Elpis” Constanta

16.30 – GREIERAȘUL CÂNTĂREȚ (sala mare)

Asociația “Ataraxia” Râmnicu Vâlcea

MARȚI, 20 NOIEMBRIE 2012

10,00 – SCUFIȚA ROȘIE (sala mare)

Teatrul pentru Copii și Tineret “Așchiuță” Pitești

12,30 – CENUȘĂREASA (sala mare)

Teatrul Municipal “Bacovia” Bacău

16,00 – VINE, VINE… CARAGIALE! (sala mare)

Teatrul de Copii “Ciufulici” Ploiești

17,00 – LANSARE DE CARTE (foaier)

“Despre arta păpușarilor români. Dialoguri cu maeștrii scenei” de Toma Hogea și “Ringul iubirii” de Simona Negritoru

MIERCURI, 21 NOIEMBRIE 2012

10,00 – ARICIUL Teatrul pentru Copii și Tineret “Merlin” Timișoara

13,30 – CEI TREI PURCELUȘI Teatrul de Păpuși “Gulliver” Galați

14,30 – WORKSHOP (sala studio), “Arta animației in China”, susținut de Ma Xingzhi

16,30 – PĂCALĂ (sala mare), Teatrul de Păpuși “Gulliver” Galați

18,00 – BUZUNARUL CU PÂINE (sala studio) – spectacol pentru adulţi. UNATC București

19,30 – WORKSHOP (sala studio)

“Pedagogie prin arta de animație”, susținut de Wong Tim Keung Simon

JOI, 22 NOIEMBRIE 2012

10,00 – FRUMOASA RAPUNZEL (sala mare)

Teatrul pentru Copii “Arlechino” Brașov

11,30 – ZULENKA (sala studio)

Teatrul de Păpuși “Prichindel” Alba Iulia

16,00 – SAREA ÎN BUCATE (sala mare)

Teatrul Republican de Păpuși “Licurici” Chișinău, Republica Moldova

18,00 – ALB ȘI NEGRU (sala studio) – spectacol pentru adulţi

Universitatea de Arte “George Enescu” Iași

VINERI, 23 NOIEMBRIE 2012

10,00 – RĂȚUȘCA CEA URÂTĂ (sala mare) – spectacol in limba română

Teatrul pentru Copii “Zorlu” Istanbul

11,30 – O POVESTE DE IARNĂ (sala studio)

Teatrul “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

14,00 – CRĂIȚA FLORILOR (sala mare)

Teatrul Municipal “Guguță” Chișinău, Republica Moldova

17,30 – REMI ȘI LEUL CEL BĂTRÂN (sala mare) – spectacol in limba română

Teatrul de Păpuși “Georgi Mitev-Zhoro” Yambol, Bulgaria

========

FESTIVALUL INTERNAŢIONAL DE ANIMAŢIE GULLIVER

EDIŢIA a XIX-a, 2011

Alice in Tara Minunilor, regia Alice Barb, scenografia Marian…….. Teatrul Ţandarica (Marele premiu)

PLAY SHAKESPEARE, regia Cristian PEPINO, Teatrul ŢĂNDĂRICÃ (Marele premiu)

COCOŞUL NÃZDRÃVAN, regia Luminiţa IORDÃNESCU, Teatrul de Pãpuşi GULLIVER Galaţi

PRINŢUL FERICIT, regia Laszlo VADAS Teatrul ANTON PANN Râmnicu Vâlcea

CA PE VREMEA LUI PAPURĂ VODĂ, regia Ion Cibotaru, Teatrul MIHAI EMINESCU Botoşani

STRIP-TEASE regia George Nãstase, UNATC Bucureşti (premiul pentru debut)

FRUMOASA ADORMITÃ, regia Traian SÃVINESCU, Teatrul pentru Copii şi Tineret Baia Mare

CAPRA CU TREI IEZI, regia Georgiana MARIN Asociaţia Ataraxia Râmnicu Vâlcea

NEÎNDEMÂNATICUL DIN VERTEP (A KLUTZ FROM DEN), regia Olexandr KUTSYK , Teatrul BAVKA Uzhgorod Ucraina

CARTEA JUNGLEI, regia Oana LEAHU Teatrul LUCEAFÃRUL Iaşi

INIMÃ RECE, regia Vasile GHERGHILESCU Teatrul pentru Copii şi Tineret Constanţa

MOTANUL ÎNCÃLŢAT, regia Alin ANTEMIR Teatrul Municipal Târgovişte

CINE VA PÃZI CLOPOŢEII?, regia Teodora POPA Teatrul PRICHINDEL Alba Iulia

CÃLUŢUL COCOŞAT, regia Mihai ANDRONE Teatrul CIUFULICI Ploiesti

COBORA UN CÃŢELUŞ DIN CER, regia Gabriela LUNGU Teatrul GUGUŢÃ Chişinãu Rep. Moldova

AVENTURILE UNEI VRÃJITOARE, regia Valentin DOBRESCU, Teatrul BACOVIA Bacãu

PRÂSLEA CEL VOINIC ŞI MERELE DE AUR, regia Vili Perveli Nikolov

Teatrul “Tudor Vianu” Giurgiu

PERONUL CU VISE, regia Nicolae BÃNICÃ Teatrul ASCHIUŢÃ Piteşti

========

ARAD EUROMARIONETE

Fondat în1994 de catre Dan Antoci, acest festival a avut ca obiectiv intrarea în circuitul festivalurilor internaţionale. Dupa aceea, festivalul a fost organizat de catre directorul teatrului, Radu Dinulescu.

Euromarionete 1994. Ref. România literara nr.3/1.02.1995 : [Tinereţe fără bătrâneţe – Arad, Adunarea păsărilor – Ţăndărică; Uriaşul Periferigerilerimini – regia M. Mierluţ, scen. J.Haller, Tg.Mureş; Guguţă- Hârzobul; Punguţa cu doi bani – Timişoara;  Oradea – Capra cu trei iezi , Tigrişorul Petre; Botoşani- Jurnalul lui Apollodor (regia Marius Rogojinski, scenografia Mihai Pastramagiu); Puck – Cluj-Napoca – Motanul încălţat; Sibiu – Croitoraşul cel isteţ; Plovdiv – Don Quijotte, Braşov – Mistreţul cu colţi de argint, regia Theodor Smeu Stermin, scenografia Cristian Rusu]. România literară nr. 3/februarie 1995. (Miruna Runcan)

Euromarionete 1997– Păpusarii intre teorie si practica, Festivalul Euromarionete Arad [ref. Cristian Pepino, Eva Labady Megyes, Stefan Iordanescu] Teatrul azi nr. 8-9/1997 [Anca Rotescu]

Euromarionete 1999 a prezentat o selecţie de spectacole valoroase, foarte multe din străinătate.

Euromarionete 2001, Harap Alb  -Tandarica, scenografia Daniela Voicila, Frumoasa si Bestia, Spargatorul de nuci – Arad, regia C. Pepino, scenografia Cristina Pepino, Taurul, magarul si steaua – Teatrul de papusi din Simferopol, regia Boris Azarov, Zana lacului – scenariul si regia Maria Gornic, scenografia Zofia Krzyzanowski, Alba ca zapada – Arad, regia Kovacs Ildiko, scen.  Zofia Krzyzanowski, Botosani – Aventurile lui Chit si Desen animat, regia si scen. Valentin Dobrescu, Galati – Gulliver in tara Liliput – regia Daniel Stanciu, scen. Cristina Pepino, Licurici Chisinau, regia Ludmina Paiu, scen. Nina Zabrodin, Constanta – Califul barza, regia Daniel Stanciu, scen. Cristina Pepino, Arad – Ratusca cea urata, Vaskakas Gyor, Fiul calului alb, regia Janos Palyi, scen. Gyula Majoros, Vidin – In amintirea lui Petruska, regia Yana Tsankova, scen. Silvia Bucharova, Tandarica – Cenusareasa, regia Silviu Purcarete, Arad – Spargatorul de nuci si Regele cerb regia Cristian Pepino, scen. Cristina Pepino, Sinbad marinarul, regia Victor Ioan Frunza, scenografia Adriana Grand, Teatrul Csiky Ghergely Timisoara – Strategia porcului si Cu ochi de copil, regia Victor Ioan Frunza, scenografia Adriana Grand)

…………………….

FESTIVALUL DE LA SINAIA

axat mai ales pe recitaluri papusaresti; a avut din păcate o singură ediţie, în 1974. Ref. Teatrul nr. 1/1975 [Brandusa Zaita Silvestru; Peter Janos si Ballo Zoltan in Puloverele – regia Kovacs Ildiko, Georgeta Nicolau – La anu’ etc.] [Valeria Ducea]

UNIVERSUL CONTEMPORAN AL COPILULUI Braila  1981

nu a fost din pacate continuat;

In 1981 au participat: Brasov Porumbita alba– scen. Simo Enikö, regia St. Dedu Farca,

GalatiPoveste cu fluture si soare de Stanca Ponta, regia C. Pepino, scenografia Mircea Nicolau,

BrailaM-am jucat intr-o zi de Andi Andries, regia Fr.Simionescu, scenografia Delia Ioaniu, CraiovaCartea cu Apolodor  de Gellu Naum, regia Horia Davidescu, scen. Eustatiu Gregorian etc.

Ref. Contemporanul,nr. 47 (1828) 20 nov. 1981 [Dinu Kivu] ;Teatrul 12/1981[Sanda Diaconescu]

GALA NATIONALA –Cluj-Napoca – 1994

Ref. Teatrul azi 3-4/1995] [Gala  nationala ,Cluj dec. 1994] [Jeana Morarescu] [Cluj Motanul incaltat, regia Tudor Chirila, sc. Eugenia Tarasescu Jianu; Constanta, Capra cu trei iezi si  Fetita cu chibrituri r.  Mona Chirila, sc. Carmencita Brojboiu; Brasov- Mistretul  cu colti de argint r. Theodor Zmeu Stermin; Botosani Adam si Eva si Man show, regia Valentin Dobrescu, sc. Mihai Pastramagiu, BacauFacerea lumii, autor Brandusa- Zaita Silvestru; Tg. MuresDoua imparatese; Cluj Napoca– sectia maghiara – Ludas Maty etc.]

Incepand din anul…. festivalul de la Cluj s-a numit Festivalul PUCK, si a fost organizat cu sprijinul autoritatilor locale, al Ministerului Culturii, etc. El a fost initiat mai intai de catre Traian Savinescu, apoi a fost continuat de catre Mona Chirila, actuala directoare a teatrului.

FESTIVALUL INTERNAŢIONAL AL TEATRELOR DE PĂPUŞI ŞI MARIONETE “PUCK”, CLUJ-NAPOCA

Organizatori: Teatrul de Păpuşi “Puck”, Consiliul Judeţean Cluj, Ministerul Culturii. AFCN

Un festival care, începând de la prima ediţie, a avut un succes de public şi mediatic deosebite. Pe lângă o participare largă, a avut ca notă particulară difuzarea în mai multe localităţi din judeţul Cluj: Gherla, Dej, Floreşti, Măguri Răcătău, Baciu, Sâncraiu, Sic, Poieni etc. În juriul diferitelor ediţii ale festivalului se regăsesc nume de prestigiu: Anca Rotescu, Jean Cazaban, Oana Leahu, Oana Cristea, Sorin Crişan, Carmen Stanciu, Maria Mierluţ, Valentin Codoiu, Vasile Corpodean. Pe parcursul ediţiilor 2005 – 2012 Printre membri juriului s-au numărat: Ion Parhon preşedinte, Roxana Croitoru,  Liviu Maliţa, Carmencita Brojboiu, Zsehranski Istvan,  Margareta Niculescu, Egyed Emese Szebeni Zsuzsanna, Raluca Tulbure, Laura Pavel.

Ediţiile (I – III) 2002-2004  FESTIVALUL  INTERNAŢIONAL “PUCK ANIMAFEST”, CLUJ-NAPOCA

Director de festival (2002-2004 ): regizor Traian Savinescu

2002 – Prima ediţie s-a desfăşurat în perioada 5 -7 aprilie 2002.

A reunit 10 teatre, dintre care 7 din ţară şi trei din străinătate: Teatrul “Ţăndărică” din Bucureşti, “Gulliver” din Galaţi, “Ariel” din Tg.-Mureş, “Licurici” din Chişinău, Bobita – Pecs, Harlekin – Eger, Marionete – Arad, Teatrul pentru Copii Ploieşti, “Vasilache” din Botoşani şi Teatrul de Păpuşi Puck din Cluj-Napoca.

Au fost prezentate 16 titluri, din care amintim “Păcală” regia Ioan Brancu, “Motanul încălţat” regia Cristian Pepino, “Ali Baba şi cei 40 de hoţi” regia Cristian Pepino, “Pinocchio” regia Daniel Stanciu, “Amnarul fermecat” regia Cristian Pepino, “Croitoraşul cel viteaz” regia Cristian Pepino, “Sinbad Marinarul” regia Victor Ioan Frunză, “Ivan Turbincă” regia Mona Chirilă, “Asmodee sau Diavolul şchiop” regia Valentin Dobrescu, “Inelul fermecat” regia Traian Savinescu.

2003 – Ediţia a 2-a în perioada 8 – 12 aprilie 2003

Teatre participante: Teatrul de Marionete Arad: Spărgătorul de nuci, Teatrul “Gulliver “ Galaţi: Gulliver în ţara Liliput, Teatrul “Ovidius” Constanţa: Păstoriţa şi hornarul, Teatrul “Bacovia”, Bacău: Domnul Goe, Teatrul “Ariel” Târgu-Mureş: Pinocchio, Steps, Teatrul “Merlin” Timişoara: Dănilă Prepeleac, Teatrul Harlekin Eger, Ungaria: Albă ca Zăpada, Teatrul de Păpuşi Baia Mare: Clovnii în vacanţă, Teatrul “Ţăndărică” Bucureşti: Faust, Dragostea celor trei portocale, Teatrul “Guguţă”, Chişinău, Republica Moldova: Fiecare pasăre pre limba ei piere, Teatrul de Păpuşi Puck: Motanul vrăjitoarei, Copilul şi vrăjile, Silenţium, se visează.

Invitat de onoare al acestei ediţii: Miguel Areche – secretar general al UNIMA.

2004 – Ediţia a 3-a s-a desfăşurat în perioada  3 – 8 mai 2004

Teatre participante: din ţară: Teatrul “ Ţăndărică” din Bucureşti cu spectacolele Jack şi vrejul de fasole şi Capra cu trei iezi, Teatrul “Vasilache” din Botoşani cu spectacolul Visul unei nopţi de vară regia Ion Spadaru, Teatrul “Gulliver” din Galaţi cu spectacolul Vrăjitorul din Oz, regia Cristian Pepino, Teatrul “Arcadia” din Oradea – spectacolul Regele Zorzon, Teatrul Aşchiuţă din Piteşti cu spectacolul Peronul cu vise, Teatrul “Gong” din Sibiu, Teatrul “Ariel” din Tg. Mureş cu spectacolul Prinţesa Majolenka, Teatrul “Puck” din Cluj-Napoca – spectacolul Stan Bolovan, regia Maria Mierluţ;

Din străinătate: Teatrul “Lalka” Polonia – spectacolul “Jan Tajemnic”, Teatrul “Rijeka” Croaţia – spectacolul ”Lacul lui Damian”, Teatrul de Păpuşi din Ucraina – spectacolul “Potcoava norocoasă” , Teatrul “Sava Dobroplodni” din Bulgaria – spectacolul “Albă ca Zăpada”, Teatrul “Poopik” din Israel – spectacolul “Peeling”, Teatrul “Guguţă” din Chişinău, Teatrul “Harlechin” din Ungaria – spectacolul “Arlekin sau Pierrot”.

Premii: 1. Marele premiu “Puck”: spectacolul “Peeling” – Teatrul Poopik – Lotem, Israel

2.  Premiul “Anima Puck”: – spectacolul “Visul unei nopţi de vară”, Teatrul de Păpuşi “Vasilache” Botoşani

3.  Premiul special “Puck”: – Spectacolul “Jack şi vrejul de fasole” – Teatrul “Ţăndărică”, Bucureşti

– D-lui Waldemar Wroblewski pentru muzica originală a spectacolului Jan Tajemnick, Teatrul “Lalka” Polonia

4. Premiul “Still – Puck” – spectacolul “Lacul lui Damiano”, Teatrul de Păpuşi din Rijeka, Croaţia

5. Premiul de interpretare “Solo – Puck” – Aurica Dobrescu – pentru rolurile din spectacolul “Visul unei nopţi de vară”, Teatrul de Păpuşi “Vasilache”, Botoşani

– Călin Mureşan – pentru rolul “Stan” din spectacolul “Stan Bolovan”, Teatrul Puck Cluj-Napoca.

6. premiul “Mini – Puck” – acordat celui mai fidel spectator: Inesa Schmidt (6 ani)

Ediţiile (IV – XI) 2005 – 2012 FESTIVALUL INTERNAŢIONAL AL TEATRELOR DE PĂPUŞI ŞI MARIONETE “PUCK”, CLUJ-NAPOCA

Director de festival (2005 – 2012): regizor Mona Marian (fostă Chirilă)

2005 – Ediţia a 4-a s-a desfăşurat în perioada  24-28 octombrie, 2005

Printre participanţi s-au numărat: Teatrul pentru Copii şi Tineret „Gong” – Sibiu, Teatrul pentru Copii şi Tineret „Luceafărul” – Iaşi, Teatrul pentru Copii şi Tineret „Ariel” – Tg. Mureş, Teatrul de Păpuşi şi Marionele „Ţăndărică”  – Bucureşti, Little Theatre „Dusko Radovok”-Belgrad, Teatrul „Lele”  – Vilnius, Lituania, Teatrul de Păpuşi „Puck”, Cluj Napoca, UNATC Bucureşti, Teatrul „Harlekin”, Eger, Ungaria, Teatrul de Păpuşi „Vasilache” –  Botoşani

Premii:

1. în afara concursului, o diplomă de merit colectivului Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică “I.L. Caragiale” pentru tinereţe intelectuală şi modernitatea valorificării motivului literar;

2. menţiune specială d-lui Ovidiu Crişan pentru interpretarea rolului “Vrăjitorul” din spectacolul “Vrăjitorul şi corbul” al Teatrului de Păpuşi “Puck;

3. premiul de scenografie ex equo doamnei Eugenia Tărăşescu Jianu pt scenografia spectacolelor “Vrăjitorul şi corbul” al Teatrului Puck şi “Zurinka” al Teatrului “Ariel “ din Tg. Mureş şi doamnei Cristina Pepino pentru scenografia spectacolului “Mica sirenă” al Teatrului “Ţăndărică” Bucureşti;

4. premiu colectiv realizatorilor spectacolului “Jazz Fantasy” – Teatrul “Vasilache” Botoşani pentru virtuozitatea folosirii procedeului black light într-un omagiu dedicat muzicii;

5. premiul de mânuire şi interpretare domnului Kovacs Geza pentru rolul “Vasilache” din spectacolul “Vasilache şi mieii cu lâna de aur”;

6. premiul de regie domnului Simon Balazs pentru spectacolul Janos Viteazul de la Teatrul “Harlekin”, Eger, Ungaria;

7. premiul pentru cel mai bun spectacol reprezentaţiei “Cutia muzicală” oferită de Teatrul “Lele” din Vilnius, Lituania.

Juriul:  Ion Parhon – Preşedinte, Eugenia Tărăşescu Jianu, Roxana Croitor, Raluca Tulbure, Szebeni Zsuzsanna, Laura Pavel

2006 – Ediţia a 5-a s-a desfăşurat în perioada  23 -27 octombrie 2006

Trupe participante : Teatrul de Păpuşi şi Marionete „Ţăndărică” – Bucureşti – ALBĂ CA ZĂPADA, TOM DEGEŢEL, Teatrul de Animaţie – Bacău – FATA BABEI ŞI FATA MOŞNEAGULUI, Teatrul de Păpuşi „Vasilache” – Botoşani – DESEN ANIMAT, Teatrul de Păpuşi „Prichindel” – Alba Iulia – VRĂJITORUL DIN OZ, Teatrul pentru Copii şi Tineret „Luceafărul” – Iaşi – CAPRA CU TREI IEZI, Teatrul „Ariel” – Tg.-Mureş – CALIFUL BARZĂ, VACANŢĂ LA SEVILIA, PRINŢUL MIRKO, Teatrul „Gong” – Sibiu – AVENTURILE BARONULUI MUNCHHAUSEN, Teatrul de Păpuşi din Baia Mare – POVESTEA REGELUI LEAR , Teatrul „Anton Pann” – Râmnicu Vâlcea – ALICE ÎN ŢARA MINUNILOR, Teatrul de Păpuşi „Puck” – Cluj-Napoca – IVAN TURBINCĂ, PUNGUŢA CU DOI BANI, PRINŢUL TRANDAFIR ŞI PRINŢESA VIOREA, Visual Puppet Theatre „Prassein Aloga”, Atena – Grecia – THE RED SHOES, Magisch Theatre, Maastricht – Olanda – PANTA RHEI, Salmontes Puppet Theatre, Cham – Germania – BABUI, Teatrul „Bobita”, Pecs – Ungaria – REGELE RIGOCSOR, Teatrul de Păpuşi Budapesta – Ungaria , Institutul de Teatru şi Film Budapesta – Ungaria – STEP BY STEP

Ediţia 2006 a Festivalului a programat o serie de  work-shop-uri dedicate art-terapiei, ateliere la care personalităţi ale acestei discipline: doamna psiholog dr. Sempronia Filipoi, psiholog dr. Violeta Pecican, psiholog Iudit Piraska, psiholog Petrov Ljubomir au  prezentat actorilor păpuşari şi studenţilor participanţi modalităţi diverse de abordare a tematicii terapiei prin artă (basmul terapeutic, psihodrama şi păpuşile terapeutice).

Premii :

1. Menţiune pentru scenografie: ALICE ÎN ŢARA MINUNILOR – Teatrul „Anton Pann”, Râmnicu Vâlcea;

2. Menţiune pentru expresivitatea personajelor inanimate: URSULEŢUL DE PLUŞ ŞI ANIMALELE – Teatrul de Păpuşi Budapesta;

3. Menţiune pentru calitatea execuţiei păpuşilor: EUGENIA TĂRĂŞESCU JIANU, în spectacolul: CALIFUL BARZĂ – Teatrul „Ariel” – Tg. Mureş;

4. Menţiune pentru pitorescul versiunii scenice şi al interpretării: EMMANOUELA KAPOKAKI, în spectacolul: THE RED SHOES – Visual Puppet Theatre „Prassein Aloga”, Athena, Grecia.

5. Premiul de popularitate: ALBĂ CA ZĂPADA – Teatrul „Ţăndărică”, Bucureşti;

6. Premiul pentru calitatea restituirii textului clasic: PUNGUŢA CU DOI BANI – Teatrul de Păpuşi „Puck”, Cluj-Napoca;

7. Premiul pentru muzică originală: DORINA CRIŞAN RUSU, în spectacolul          „Vrăjitorul din Oz” – Teatrul de Păpuşi „Prichindel”, Alba Iulia;

8. Premiul pentru virtuozitatea mănuirii păpuşilor: DESEN ANIMAT – Teatrul de Păpuşi „Vasilache”, Botoşani;

9. Premiul pentru cel mai bun spectacol: PRINŢUL MIRKÓ – Teatrul „Ariel” – Tg. Mureş;

10. Premiul pentru ingenuitatea şi acurateţea spectacolului BABUI – Saltamontes Puppet Theatre, Cham, Germania,

11. Marele premiu: spectacolul PANTA RHEI II  –   Magisch Theatre, Maastricht, Olanda.

Juriul : Ion Parhon –preşedinte, Roxana Croitoru, Raluca Tulbure, Szebeni Zsuzsana, Liviu Maliţa

2007 – Ediţia a 6-a s-a desfăşurat în perioada  22 – 26 octombrie 2007

Au participat 10 trupe din ţară şi 5 din străinătate (Olanda, Franţa, Portugalia şi Ungaria) şi personalităţi ale artei teatrale printre care : Teatrul „Ariel” Tg. Mureş, Teatrul de Păpuşi „Libelula”, Teatrul „Ţăndărică”, Bucureşti, Teatrul „Vasilache” Botoşani, Teatrul „Puck”, secţia română şi maghiară, Teatrul de Animaţie Bacău, Teatrul de Marionete Arad, Studenţii secţiei române ai Institutului de Teatru Tg. Mureş, Studenţii secţiei maghiare ai Institutului de Teatru Tg. Mureş, Teatrul „Prichindel” Alba Iulia, Teatrul „Ariel” Tg. Mureş, secţia maghiară, Pedro Coreira, Portugalia, Magisch Theatertje Maastricht, Olanda, Teatrul Bobita, Pecs, Ungaria.

Premii:

1. Menţiune pentru  „Tinereţea  fără bătrâneţe a clown-ului” pentru spectacolul „Dulu şi Tatu”, Portugalia;

2. Menţiune pentru „Îmbinarea tradiţiei păpuşereşti cu tehnica digitală” pentru „Jurnalul unui şoricel”,  Teatrul de Păpuşi Budapesta;

3. Menţiune pentru „Restituirea modernă a unui text clasic” pentru spectacolul „Vrăjitorul din Oz”, secţia maghiară a Teatrului pentru Copii şi Tineret „Ariel” Tg. Mureş;

4. Premiu pentru interpretare: György Lászlo în spectacolul „Fârtaţii şi dracii” – secţia maghiară, Teatrul de Păpuşi „Puck”, Cluj Napoca;

5. Premiu pentru „Puritatea şi ingeniozitatea jocului cu păpuşa şi obiectul animat” – pentru spectacolul „Când eram fetiţă” – Teatrul Bobita, Pecs;

6. Premiu pentru „Varietatea şi calitatea repertoriului adus în festival”  Teatrului „Puck” cu spectacolele  „Bubocska”, „Albă ca Zăpada”, „Fârtaţii şi Dracii”;

7. Premiu pentru „Expresivitatea păpuşilor şi virtuozitatea mânuirii lor” pentru spectacolul „Candid”, Teatrul „Ţăndărică”, Bucureşti.

8. Premiul special pentru „Originalitatea imaginii şi profesionalism”  Teatrului Magisch din Maastricht, Olanda.

Juriul: Ion Parhon, Raluca Tulbure, Roxana Croitoru, Laura Pavel şi Zsehranski Istvan.

2008 – Ediţia a 7-a s-a desfăşurat în perioada  20-24 octombrie 2008

Au participat 12 trupe din ţară şi 6 din străinătate (Belgia, Italia, Portugalia, Albania şi Ungaria) şi personalităţi ale artei teatrale implicate în susţinerea conferinţei şi work-shop-urilor printre care: Teatrul  Ariel Tg. Mureş, Teatrul Colibri Craiova , Teatrul Aşchiuţă Piteşti, Teatrul Bacovia Bacău , Teatrul Anton Pann, Rm. Vâlcea, Teatrul de Păpuşi “Puck”, Cluj-Napoca, Teatrul  de Marionete Arad, Teatrul Prichindel, Alba Iulia, Pedro Correia Portugalia , Teatrul Vasilache Botoşani, Teatrul  Luceafărul Iaşi, UNATC Bucureşti cît şi treatre din Budapesta, Pecs şi Veszprem.

Au fost programate 29 de reprezentaţii cu spectacole pentru copii şi adulţi şi două workshopuri, adresate actorilor păpuşari şi studenţilor, pe tematici specifice : Lumea lui Pulcinella – condus de Gaspare Nasuto din Napoli, Italia şi un proiect de art-terapie realizat de Teatrul « Libelula »  din Bucureşti.

Premii:

1. Menţiune pentru interpretare ex equo: –  Dana Bonţidean pentru rolul Vrăjitoarei din spectacolul „Hansel şi Gretel”, Teatrul de Păpuşi „Puck”; – Alina Mangra – pentru rolul Motanul  din  spectacolul „Motanul încălţat”, al Teatrului Anton Pann din Râmnicu Vâlcea.

2. Menţiune pentru calitatea poetică a discursului scenic în spectacolul Ghiocelul şi omul de zăpadă Teatrului „Vasilache” din Botoşani;

Premii:

3. Premiul pentru valoarea artistică a unui spectacol dedicat adulţilor spectacolului „Camera oglinzilor”, Teatrul de Păpuşi „Puck”.

4. Premiul pentru  rigoarea concepţiei artistice şi calitatea ilustraţiei muzicale pentru spectacolul „Cavalerul focului”, Teatrul Levendula Pecs, Ungaria.

5. Premiu pentru calitatea dramatizării – Constantin Brehnescu – spectacolul „Fata babei şi fata moşneagului”, Teatrul „Luceafărul”, Iaşi.

6. Premiu pentru scenografie ex equo: Epaminonda Tiotiu – pentru „Hansel şi Gretel” – Teatrul de Păpuşi Puck, Cluj Napoca şi Edi şi Liliana Laşoc pentru „Dumbrava minunată”, Teatrul de Animaţie, Bacău.

7. Premiu colectiv pentru interpretare actoricească în spectacolul „Dănilă Prepeleac”,   Teatrului de Păpuşi „Puck” , Cluj Napoca.

8. Premiu pentru cel mai bun spectacol: Crăiasa zăpezii, Teatrul de Marionete Arad.

9. Premiul special al juriului pentru „Teatru în totalitatea lui” – Gaspare Nasuto, Italia.

Juriul: Ion Parhon, Margareta Niculescu, Eugenia Tărăşescu Jianu, Roxana Croitoru şi Zsehransky Istvan

2009 – Ediţia a 8-a s-a desfăşurat în perioada  19-23 octombrie 2009

Participanţi : 10 trupe profesioniste din ţară (Teatrul  Luceafărul, Iaşi , Teatrul Colibri, Craiova, Teatrul de Păpuşi, Baia Mare , Teatrul de Păpuşi Puck, Cluj Napoca, Teatrul Ţăndărică, Bucureşti , Teatrul de Animaţie Bacău , Teatrul  Ariel, Tg. Mureş, Teatrul Prichindel, Alba Iulia, Teatrul  Vasilache, Botoşani), studenţii Secţiei de Marionete ai Universităţii Nationale de Artă Teatrală şi Cinematografică « Ion Luca Caragiale » din Bucureşti şi Teatrul „Bábos Mágus János”, Ungaria

Premii :

1. Premiu pentru tinereţea basmului clasic, spectacolului Alba ca Zăpada, Teatrului Ariel Tg. Mureş

2. Premiu ex aequo pentru valoarea mânuirii păpuşii Teatrului Vasilache din Botosani si domnului Palyi Janos

3. Premiu pentru rafinamentul expresiei scenice spectacolului Teatrul umbrelor – Teatrului Puck din Cluj – secţia maghiară

4. Premiu pentru calitatea artistică şi educativă a spectacolului Gulliver în ţara piticilor, Teatrului Ţăndărică, Bucureşti.

5. Premiu pentru valoarea scenografiei din spectacolul Motanul încălţat, Teatrul Ariel Tg. Mureş.

6. Premiu pentru calitatea muzicii spectacolului Mica sirenăTeatrului Prichindel Alba Iulia.

7. Premiu special al juriului spectacolului Pulcinella şi măgarul diavolului Teatrul Puck.

8. Menţiune pentru Alice Volbea, realizatoarea desenelor pe nisip din spectacolul Serenadă pentru Cervantes, Teatrul Bacovia Bacău, secţia de animaţie

9. Menţiune pentru Oana Stancu, rolul Degeţica,  Teatrul Colibri Craiova

10. Menţiune pentru Sandor Ildiko, pentru interpretarea personajului Ofelia din Teatrul Umbrelor, Teatrul Puck.

Juriul: Ion Parhon, Eugenia Tărăşescu Jianu, Raluca Tulbure, Roxana Croitoru şi Zsehransky Istvan.

2010 – Ediţia a 9-a s-a desfăşurat în perioada  25 – 29 octombrie 2010

Au particiapat 12 trupe profesioniste din ţară : Teatrul  „Luceafărul”, Iaşi,  Teatrul  „Ţăndărică”, Bucureşti, Teatrul „Ariel” Tg. Mureş, Univ.Teatru Tg. Mureş (secţia maghiară), UNATC Bucureşti, Teatrul „Libelula” Bucureşti, Teatrul Puck Cluj Napoca, Facultatea de Teatru Cluj, Teatrul „Prichindel”, Alba Iulia , Teatrul  Municipal Baia Mare, Teatrul „Vasilache” Botoşani, Teatrul „Bacovia”  Bacău, Teatrul „Arcadia” Oradea şi Compania  Irgumburgum, Ungaria

Ursul pacalit de vulpe Teatrul  Luceafărul Iaşi

Scufita rosie Teatrul  Ţăndărică

Janos Vitez Teatrul Ariel Tg. Mureş (secţia maghiară)

Respiratii  Univ. Teatru Tg. Mureş (secţia maghiară)

Lungul drum către Santa Cruz (UNATC)

Dragostea celor trei portocale , Teatrul Ariel

Hansel si Gretel, Teatrul Libelula –

Ochiul soacrei – Teatrul Puck –

Papusi, maini, cilindri – Facultatea de Teatru si Televiziune Cluj (spectacol în limba maghiară)

Universul din lanterna magica – Teatrul Prichindel, Alba Iulia –

Hansel si Gretel– Teatrul  Baia Mare –

Trimiteti moartea in vacanta – Teatrul Vasilache Botoşani –

Janos Vitez Compania  Irgumburgum   (spectacol în limba maghiară)

Te astept! Teatrul Puck – secţia maghiară –(spectacol în limba maghiară)

Mica sirena – Teatrul de Marionete, Arad –

Cipollino – Teatrul Bacovia  Bacău –

Ah, iubirea! UNATC Bucureşti–

Cerbul fermecat- Teatrul Arcadia, Oradea – secţia maghiară –

Cartea cu Apolodor – Teatrul Puck – Secţia română –

Ref. Roxana Croitoru, Păpuşi şi marionete, Revista Apostrof a Uniunii Scriitorilor, anul XXIII, 2012, nr. 3 (262) (Festivalul Puck 2011)

Una din noutăţile acestei ediţii a fost participarea unui numar mare de studenţi ai secţiilor de păpuşi şi marionete din Bucuresti, Tg. Mureş şi Cluj cu spectacole-experiment, acestea fiind cuprinse intr-o prima serie de întâlniri ale şcolilor de păpuşerie din ţară. Spectacolul Respiraţii a fost realizat de UAT Tg. Mureş – anul II, masterat actori de animaţie, în colaborare cu Teatrul Ariel, de asemenea au fost prezentate spectacole ale studenţilor UNATC I.L.Caragiale, Bucureşti: spectacolul Lungul drum către Santa Cruz –  anul III, sectia Papusi/marionete şi spectacolul Ah, iubirea! – anul II, marionete.

Premii:

1. Premiul pentru calitatea spectacolului în toate componentele sale: regie, scenografie şi interpretare, spectacolului Dragostea celor trei portocale, Teatrul Ariel Tg. Mureş;

2. Premiul de interpretare: Dana Bonţidean pentru rolul Soacrei din spectacolul Ochiul soacrei şi Apolodor din spectacolul Cartea cu Apolodor, Teatrul Puck;

3. Premiul ex aequo pentru mânuire: Florin Iftode şi Claudiu Gălăţeanu, pentru interpretarea personajului principal din spectacolul Trimiteţi moartea în vacanţă, Teatrul Vasilache din Botoşani.

4. Premiul ex aequo pentru mânuire: Claudiu Gălăţeanu şi Florin Iftode, pentru interpretarea personajului principal din spectacolul Trimiteţi moartea în vacanţă, Teatrul Vasilache din Botoşani

5. Premiul de regie Victor Ioan Frunză pentru spectacolul Mica sirenă, Teatrul de Marionete Arad.

6. Premiul pentru valoarea artistică şi culturală pentru spectacolul Cartea cu Apolodor, Teatrul Puck, Cluj.

7. Premiul pentru promovarea şi afirmarea teatrului particular Companiei „Libelula” din Bucureşti.

8. Diplomă pentru relaţia actor – păpuşă pentru spectacolul Scufiţa Roşie, Teatrul Ţăndărică, Bucureşti;

9. Diplomă pentru acurateţea şi coerenţa discursului spectacolului Janos Vitez, Teatrul Ariel Tg. Mureş;

10. Diplomă pentru ambianţa muzicală live în spectacolul Universul din lanterna magică, Teatrul Prichindel Alba Iulia;

11. Diplomă pentru revitalizarea scenică a unui spectacol reprezentativ, spectacolului Te aştept!, Teatrul Puck Cluj;

12. Diplomă specială a juriului pentru virtuozitatea şi modernitatea  spectacolului Respiraţii, prezentat hors concours;

13. Diplomă pentru transpunerea scenică a mitului, spectacolului Cerbul Fermecat, Teatrul Arcadia Oradea, secţia maghiară.

Juriul:  Ion Parhon – Preşedinte, Eugenia Tărăşescu Jianu, Roxana Croitor, Raluca Tulbure, Egyed Emese

2011 – Ediţia a 10-a s-a desfăşurat în perioada  17 – 21 octombrie 2011

Au participat 13 trupe profesioniste din ţară : Teatrul „Ariel” Tg. Mureş, Teatrul „Luceafărul” Iaşi, Teatrul „Vojtina Debrecen” , UNATC „I.L. Caragiale” Bucureşti, Teatrul „Prichindel” Alba Iulia, Teatrul „Bacovia”  Bacău, Teatrul „Gong” Sibiu, Teatrul de Păpuşi Baia Mare, Universitatea de Teatru Tg. Mureş, Teatrul „Ţăndărică” Bucureşti, Teatrul „Anton Pann”,Rm. Vâlcea, Teatrul „Vasilache” Botoşani, Trupa „Muschetarii” Bucureşti, Facultatea de Teatru şi Televiziune Cluj Napoca, Teatrul „Arlechino” Braşov, Teatrul „Puck” Cluj Napoca, Trupa Păpuşarii Cluj Napoca şi din Ungaria Sarkadi Bence  şi Palyi Janos

Una din noutăţile acestei ediţii a fost participarea unui numar mare de studenţi ai secţiilor de păpuşi şi marionete din Bucuresti, Tg. Mureş şi Cluj cu spectacole-experiment, acestea fiind cuprinse in a doua serie de întâlniri ale şcolilor de păpuşerie din ţară. UAT Tg. Mureş – anul I,  actori de animaţie, în colaborare cu Teatrul Ariel, a prezentat o lecţie deschisă condusă de lect. Univ. dr. Kozsik Ildiko.  Studenţii UNATC I.L.Caragiale, Bucureşti – anul III, marionete – au fost prezenţi cu spectacolul Micul prinţ în regia lui Ioan Brancu. Studenţii Facultăţii de Teatru şi Televiziune ai Universităţii „Babeş Bolyai” din Cluj Napoca, – anul III, actorie – au prezentat  spectacolul Improvizaţii realizat de Palocsay Kiso Kata.

Premii:

1. Premiul pentru vioiciunea spectacolului şi pitorescul personajelor din Alice în ţara minunilor; Teatrul de Animaţie „Ţăndărică” Bucureşti

2. Premiul pentru măiestria spectacolului şi virtuţile comunicării cu publicul pentru Palyi Janos, Ungaria

3. Premiul pentru valoarea profesională a omagiului la adresa teatrului cu măşti pentru spectacolul Secretul magic,  Teatrului de Păpuşi „Puck” Cluj Napoca

4. Premiul pentru virtuozitatea mânuirii şi umorul marionetelor din spectacolul Figura ex Machina, Sarkadi Bence

5. Menţiune pentru debut – Mirabela Valea pentru rolul titular din Pinocchio, Teatrul „Ariel” din Tg. Mureş

6. Menţiune pentru expresivitatea relaţiei actor-păpuşă în spectacolul Totagas, Teatrul „Vojtina” Debrecen, Ungaria

7. Menţiune pentru ritmul şi muzicalitatea spectacolului Cine va păzi clopoţeii, Teatrul „Prichindel” Alba Iulia

8. Menţiune pentru simbioza relaţiei actor-text-imagine pentru Prinţul fericit, Teatrul „Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

9. Menţiune pentru construcţia armonioasă a spectacolului Spărgătorul de nuci, Compania „Muschetarii”, Bucureşti

Juriul: Ion Parhon, Eugenia Tărăşescu Jianu, Raluca Tulbure, Roxana Croitoru şi Szebeni Zsuzsanna.

2012 – Ediţia a 11-a s-a desfăşurat în perioada  15 – 19 octombrie 2012

Au participat 17 trupe profesioniste din ţară : Teatrul pentru Copii şi Tineret „Merlin”, Timişoara, Teatrul „Ţăndărică”, Bucureşti, Teatrul pentru Copii şi Tineret „Gong”,Sibiu , Teatrul de Păpuşi „Puck”, Cluj Napoca, Teatrul pentru Copii şi Tineret „Vasilache”, , Teatrul „Colibri”, Craiova , Teatrul „Anton Pann”, Rm. Vâlcea, Studenţi UNATC, Bucureşti, Studenţii FTT – Cluj Napoca, Teatrul „Ariel” Tg. Mureş, Teatrul de Păpuşi „Prichindel”,Alba Iulia, Teatrul Municipal, Baia Mare , Teatrul pentru Copii şi Tineret „Luceafărul” Iaşi , Teatrul Regina Maria, Oradea – Trupa „Arcadia”,, Teatrul Municipal „Bacovia”, Bacău , Teatrul pentru Copii „Arlechino”, Braşov  şi 4 din străinătate:  Teatrul Márkus , Pécs, Ungaria , Teatrul „Vojtina” Debrecen, Ananda Puijk Company, Olanda şi Helen Ainsworth, Marea Britanie.

Premii:

1. Diplomă pentru mânuirea personajului Pinocchio din spectacolul spectacolul omonim al Teatrului Gong din Sibiu;

2. Diplomă pentru calitatea mânuirii – spectacolului „Zulenka”  – Teatrul de Păpuşi „Prichindel”, Alba Iulia

3. Diplomă de interpretare rol principal în spectacolul „Inimă de piatră – Oana Stancu – Teatrul „Colibri”, Craiova

4. Diplomă de debut d-nei Diana Roman pentru realizarea spectacolului Hänsel şi Gretel – Teatrul „Anton Pann”, Rm. Vâlcea

5. Diplomă pentru calitatea dramatizării – spectacolul „Dumbrava minunată” – Teatrul „Luceafărul”, Iaşi

6. Diplomă pentru valorificarea teatrului popular dintr-o perspectivă contemporană – spectacolul „Erős János” – Teatrul de Păpuşi „Puck”, Cluj-Napoca, secşia maghiară;

7. Diplomă pentru calitatea imaginii în spectacolul „Prinţul Garoafă – Teatrul „Ariel”, Tg. Mureş, secţia română;

8. Diplomă pentru calitatea excepţională a recitalului „Occasionally Ovid”  – Helen Ainsworth, Marea Britanie;

9.   Premiul pentru calitatea muzicală a spectacolului „Inimă de piatră – Teatrul „Colibri”, Craiova;

10.  Premiul Kovacs Ildiko pentru realizarea spectacolului „János cel Viteaz” – Teatrul Markus, Pecs, Ungaria;

11.  Premiul pentru mânuire d-nei Aurica Dobrescu pentru personajul Vulpea din spectacolul „Ursul păcălit de vulpe” – Teatrul „Vasilache” , Botoşani;

12.  Premiul pentru conservarea şi restituirea capodoperelor universale – Teatrul „Ţăndărică”, Bucureşti;

13.  Premiul pentru expresivitatea relaţiei actor – păpuşă – obiecte şi material sonor – „Frumoasa Rapunzel” – Teatrul „Arlechino”, Braşov

14.  Premiul de regie se acordă regizoarei Mona Marian pentru triumful spiritului ludic în spectacolul „Giovannino fără frică – Teatrul Merlin, Timişoara;

15.  Premiul special al juriului se acordă spectacolului pentru adulţi „Momentum” – Ananda Puijk, Olanda

Juriul: Juriul: Ion Parhon, Eugenia Tărăşescu Jianu, Raluca Tulbure, Roxana Croitoru şi Szebeni Zsuzsanna.

TIMISOARA, 1983, 1985 – Festivalul dramaturgiei şi artei pentru copii

Timisoara  1983    

Timisoara: Ivan Turbinca de Serban Foarta dupa Ion Creanga, regia Victor Carcu, scenografia Krysztina Nagy-Ivanescu; Povestea lui Arpagic, recital Cornelia Pop si debutul regizoral al lui Marius Gherasim; OradeaFat frumos cel urat de Mari Sorescu, regia Sergiu Savin, scengografia W.Boloni; Arad  Giumbus-magarus de Viorica Huber Rogoz, regia Francisca Simionescu, scenografia Zoe Eisele; Simpozion: I.Gyurcsik – Aspecte actuale ale miscarii noastre papusaresti; Paul Caravia – Locul teatrului de papusi in sistemul culturii; Dumitru Ciumagean – Recuperarea copiilor handicapati cu ajutorul jocului papusilor; Victoria Gulyas – Efecte psihoterapeutice ale reprezentatiei papusaresti; Smaranda Vultur – Caracterul receptibil al spectacolului cu papusi din perspectiva capacitatii infantile de a nara; Pia Teodorescu – Focalizarea in spectacolele Muppets

Ref. Teatrul nr. 9/1983 [Sanda Diaconescu]

Timisoara 1985      

Gala dramaturgiei si artei teatrale pentru copii

Simpozion – comunicări: V.E.Maşek – Basmul şi modalitatea reflectării realităţii în teatrul de animaţie; Liana Cojocaru – Dramaturgie, dramatizări şi scenarii; Paul Caravia – Viitorul teatrului de păpuşi; Iuliu Raţiu – Fantezia în teatrul de păpuşi; Coriolan Babeţi – O regândire simbolică a imaginii; Ilie Gyurcsik – Arta pentru copii, azi; Alecu Popovici – Despre spectacolul cu interpreţi la vedere. Au participat Arad VizitaTimisoara : Jocul cu focul , Balada Unirii, Micul gradinar, toate trei in  regia lui Victor Carcu si  scenografia lui  Cristina Naghy –Ivanescu; tot de la Timisoara: Noua poveste a Scufitei Rosii, Gainusa harnica si Trei daruri. Brasov: Povestiri de buzunar, regia Liviu Steciuc, scenografia Simo Eniko, cu Mihaela Nestorescu si Theodor Gombos. Oradea: Vizita si Elefantelul curios. Sibiu: Elefantelul curios si   Pistruiatul (Pickeltiek ,secţia germană). Cluj (sectia romana) Cenusareasa, regia Aureliu Manea ; sectia maghiara Iarmarocul piticilor , regia Aureliu Manea si Povestea  porcului, regia C.Stefanescu.    

Ref. Orizont nr. 25/1985 [Antoaneta C. Iordache] ; Teatrul nr. 10/1985 [Sanda Diaconescu] Orizont nr. 26/1985 [Antoaneta C. Iordache]

Teatrul pentru Copii si Tineret „Merlin”, Timisoara, 21-24 octombrie 2008, cu sprijinul Consiliului Judetean Timis, a patra editie a Festivalului International de Teatru pentru Copii „Excalibur”.

Teatrul pentru Copii si Tineret “Merlin”, Timisoara –

Cenusareasa, regia artistica Horia Ionescu; Teatrul pentru Copii si Tineret “Merlin”, Timisoara- Cocoselul neascultator, regia artistica Dan Topa

Teatrul de Papusi, Baia Mare- Spargatorul de nuci, regia artistica Traian Savinescu; Teatrul de papusi “Kover Bella”, Szeged, Ungaria- Raza de soare, regia artistica Adela Moldovan; Teatrul Anton Pann, Ramnicu Valcea- Aventurile lui Pinocchio, regia artistica Bogdan Tudor Pelerin.

FESTIVALUL POVESTI PENTRU COPII SI OAMENI MARI DE LA ALBA IULIA

Acest festival a fost infiintat de catre Ioana Bogatan (Vieru) in anul…. si s-a bucurat pana acum de sprijinul autoritatilor locale. A fost de la inceput conceput ca un eveniment cultural de mare amploare, care sa ofere locuitorilor orasului o paleta larga de spectacole de diverse genuri, si pentru diferite categorii de spectatori: spectacole de teatru dramatic, de animatie, de pantomima, de dans, spectacole stradale, concerte. In fiecare an au participat si trupe din strainatate. In cadrul festivalului sunt organizate si workshopuri, conferinte, lansari de carte etc.

……………….

“Poveşti” 2011 Alba Iulia

AVENTURILE LUI PINOCCHIO, regia Georgeta LOZINCĂ

Teatrul ARIEL Tg. Mureş

CROITORAŞUL CEL VITEAZ, regia Dan HÂNDOREANU

PLAY SHAKESPEARE, regia Cristian Pepino

ROBINSON, regia Alexander STOILoV, Aneta TANEVA

Cie Une Poignée d’Images Franţa /

GULLIVER ÎN ŢARA PITICILOR, regia Cristian PEPINO

Teatrul de animaţie ŢĂNDĂRICĂ Bucureşti /

EXPOZIŢIE PĂPUŞI Asociaţia GAG Craiova

« ARTISTO !» par Elastic, regia Louis SPAGNA

Compania RIROLARMES Belgia / Spectacol non-verbal pentru copii, tineri şi adulţi

CUFĂRUL MAGIC – SOSO & NUŢI

MOTANUL ÎNCĂLŢAT, regia Daniel STANCIU, Teatrul GULLIVER Galaţi/

SCATTERED, regia Kevin FINNAN, Compania MOTIONHOUSE Marea Britanie /

EEU ŞI EEA Soso & Nuţi Arad /

CINE VA PĂZI CLOPOŢEII?, regia Teodora POPA, Teatrul de Păpuşi PRICHINDEL Alba Iulia

CONFERINŢĂ – ROLUL TEATRULUI ÎN EDUCAŢIA COPIILOR

Moderator Adriana TEODORESCU

FABULOASA CĂLĂTORIE A DOMNULUI NOSTOC, regia Radu DINULESCU Teatrul de Marionete Arad

VRĂJITORUL DIN OZ, regia Dan MIREA, Teatrul de Stat Oradea

FESTIVALURI DE TEATRU DRAMATIC LA CARE AU PARTICIPAT SI TEATRE DE PĂPUŞI

Craiova – Festivalul ShakespeareOh, Romeo, oh Julieta , regia  Pal Antal, Teatrul de Papusi Tg. Mures, Ref. Teatrul azi nr. 6-7/1997 [Victor Parhon]

Galati – Gala comediei 1995 Galati Festingal Gala comediei [T. Marionete Arad – Truffaldino si aiuritele  fantasme, R. Ion Manzatu si Teatrul Guliver Galati, Don Quijote, R. Dan Ganea,  sc. Mircea Nicolau]  Teatrul azi nr. 1/1995 [Alice Georgescu]

Festivalul de la Piatra Neamt a invitat in mod constant teatre de animatie din tara, unul dintre premii fiind acordat pentru spectacolele de acest gen.

Piatra Neamt  1975- “Piatra Neamţ-Festival teatral” [Constantin Radu-Maria] in Teatrul nr. 7/1975 [Printesa si Ecoul- Tandarica]Premiul Org. Pion. pt. Printesa si ecoul; Diploma de onoare – Bing.. bang … Iasi]

Piatra Neamt  1977         –  Contemporanul nr. 45 (1618) din 11 nov. 1977 [Anotimpurile manzului – Tandarica, Pinocchio – Iasi]

Piatra Neamt  1981        – Festivalul spectacolelor de teatru pentru copii si tineret [ref. Frumoasele pasiuni electrice – regia Irina Niculescu, Tyl Eulenspiegel – regia Catalina Buzoianu, Metamorfoze –   regia Cristian Pepino] Contemporanul nr. 45 (1826) 6 nov. 1981

Piatra Neamt 1997  – Bastien si Bastienne, Tăndarica, regia Ion Caramitru, Teatrul azi nr. 8-9/1997

Pitesti 1981                     – Reuniunea studiourilor de teatru de la Pitesti [referire la spectacolele Metamorfoze –Constanta, regia Cristian Pepino si Ubu rege – Cluj, regia Kovacs Ildiko] Contemporanul nr. 12 (1793) 20 martie 1981 [Ion Zamfirescu]

Sibiu – Cibinium 1972 – Teatrul nr. 10/1972 [M.Nadin]

Sighisoara – Festivalul de Arta MedievalaMotanul incaltat, Tandarica,  Scena nr. 5/1998

Sfantu Gheorghe Atelier 1996–  –  Sfantu-Gheorghe – Forme de sincretism – Festivalul de teatru Atelier [Teatrul de Marionete Arad Nebunul si calugarita, Teatrul Arlecchino Brasov Ce zile frumoase, regia Tudor George, ref. sc. Simo Eniko, Elena Manoliu] Teatrul azi nr.  6-7 /1996 [Anca Rotescu]

Slobozia   1996        –   Un festival pentru viitor [Festiv. studentesc de regie de la Slobozia, conferinte Cristian Pepino, ref. Play Faust Tandarica] Teatrul azi 6-7/1996 [Anca Rotescu]

Targu-Mures – A doua întalnire a scolilor de arta [Adunarea păsarilor ATF/Tandarica]

Costinesti  1996           – Gala tinerilor actori [Teatrul nr. 9/1986 Adunarea păsarilor ATF/Tandarica]

FESTIVALUL DE TEATRU PENTRU COPII SI TINERET DE LA FOCSANI 

A reprezentat multa vreme o intalnire deosebit de importanta a creatorilor din domeniul teatrului de papusi. Din pacate nu a mai fost organizat dupa 1990.

Focsani , 1982 , (12-14 martie) editia I         – Tyl Eulenspiegel-Tandarica, Aventurile lui Gulliver –Iasi.

Ninigra si Aligru– Tandarica;  Povestirile lui Hakim – Bacau, regia Radu Popovici, Puiul – Tandarica – de si cu Brandusa Zaita Silvestru, Cine-i oare Fat Frumos ? de Iuliu Ratiu- Iasi, regia Constantin Brehnescu. Amatori: Casa corpului didactic din Focsani – O raza de soare

Contemporanul nr. 12 (1845) 19 martie 1982 [Dinu Kivu] Teatrul nr. 4/1982

Focsani ,  1983       

Tinerete fara batranete-Braila, Petrica si lupul – Tandarica, Elefantelul curios – Brehnescu- Iasi, Aventurile

popandaului Pop- Bacau, regia Bogdan Ulmu, scen. Olimpia Damian.

Ref.  România literară, nr.14/7 aprilie 1983  [Ludmila Patlanjoglu]; Teatrul nr. 5/1983 [Valeria Ducea]

Focsani , 1984         

Inima rece dupa Wilhelm Hauff,Constanta, Premiu pentru regie, Cristian Pepino, Premiu pentru scenografie Mircea Nicolau, premiu pentru interpretare Aneta Forna-Christu, premiul special al juriului Dicran Asarian pentru muzica, Georgeta Nicolau, Vasile Hariton. Secretul   Padurii Batrane de Paul Silvestru dupa Dino Buzzatti ,Ploiesti, regia Cristian Pepino, scenografia Irina Borowski, cu Nicolae Draghia si Marcela Fenato. Noul nostru vecin – Tandarica, regia Irina Niculescu, mentiune Radu Vaida

Cununa plaiurilor, regia Mircea Petre Suciu; Bacau – Craiasa fara cusur, regia Bogdan Ulmu.

Ref. Romania literara nr.13/29 martie 1984[Valentin Silvestru] Romania libera, 7 aprilie, 1984 [Ileana Berlogea]; Suplim. literar-artistic al Scanteii tineretului [Miruna Ionescu]; Teatrul nr. 5/1984 [Valeria Ducea].

Focsani, 1986         – Motanul incaltat de Alecu Popovici, Tandarica, Aventuri cu Scufita Rosie , Tandarica, text, regie, il. muz. Cristian Pepino, scen. Mircea Nicolau ;Elefantelul curios Ploiesti, scenografia Irina Borovski, regie, il . muz. Cristian Pepino ]

Ref.:Teatrul, nr. 11-12/1986[Mihai Crisan]

ZILELE TEATRULUI PENTRU COPII – IAŞI

Iasi 1978                  – Iasi, Bacau, Sibiu, Braila, Constanta, Alba Iulia, Craiova.

Ref. Teatrul nr.  7/1978 [Alecu Popovici]

FESTIVALUL INTERNATIONAL DE LA IAŞI

………

FESTIVALUL TEATRELOR DE PĂPUŞI, SIBIU

(17-24 sept. 1972)

Teatrul de Păpuşi Sibiu – Ulciorul lui Vasilache; Pui de om (in germana); Sanziana si Pepelea; Teatrul de Păpuşi Cluj – Oltul si Muresul; Teatrul de Păpuşi Cluj – Povesti cu animale (in limba maghiara); Teatrul de Păpuşi Craiova – Traista fermecata; Teatrul de Păpuşi Bacau –  Fata mosului si fata babei; Teatrul de Păpuşi din Bielsko Biala –  Girafa si laleaua; Teatrul de Păpuşi Tg. Mures – Harap alb; Teatrul de Păpuşi Iasi – Punguta cu doi bani; Teatrul de Păpuşi Oradea – Poveste din Carpati; Teatrul de Păpuşi Galati – La fagul cu frunza lata; Teatrul de Păpuşi Pitesti – Iancu Jianu; Teatrul de Păpuşi Constanta – Dulce ca sarea.

Ref. Familia nr. 10/oct. 1972 [Irina Borovschi]; Nicolae Rodean, Teatrul Gong, Sibiu, 1999    

FESTIVALUL INTERNATIONAL DE ARTĂ NECONVENTIONALĂ “LA STRADA” – SIBIU

1995 – prima editie

Teatrul de Păpuşi Sibiu – Baloane de săpun (Merci Marceau) recital Dan Handoreanu; Teatrul de Păpuşi Sibiu – Oglinda sufletului de Bogdan Dragulescu; Il meglio del peggio, trupa din Torino – Italia, cu Sorelle Suburbe, regia Ricchi Ferrero; Teatrul de Marionete Arad, Elefăntelul curios, regia   Ion Puiu Stoicescu;  Mostenirea lui Vasilache, cu Paul si Maria Ionescu; Teatrul de Păpuşi Sibiu – Der froschkonig; Teatrul Pinokio din Zemun, Raika o majusku, regia Srboljub Stankovic; Teatrul de Păpuşi Sibiu – Maya – Iluzii, un spectacol de Monica Baldea….

Ref. Nicolae Rodean, Teatrul Gong, Sibiu, 1999

Editia a II-a, 1-3 iunie 1997

ciclul Joaca de-a povestile: Monica Baldea, Sarutul printesei, Ocheste-nimereste si Praslea cel voinic si marul de aur; Daniela Necsulescu, Fara gresala; Dan Handoreanu, Prichindel-voinicel; Teatrul de Păpuşi din Budapesta, Cutia cu povesti; Teatrul pentru Copii, Ploiesti, Bi-Ba-Bo si Hocus-Pocus; Teatrul de Păpuşi din Chisinau, Marioara si Vasilache; Expozitie de scenografie Daniela Dragulescu; Teatrul Gong, Sibiu, In punguta doi bani; Teatrul de Păpuşi Baia Mare, Alba ca zapada; Teatrul de Păpuşi Elpis Constanta, Poveste pentru toti; Teatrul de Păpuşi Puck din Cluj-Napoca, Cenusareasa; Teatrul Gong din Sibiu, Die Bremen stadtmusikanten; Teatrul de Păpuşi din Varna…; Franz Custers, Fundamentul.

Ref. Nicolae Rodean, Teatrul Gong, Sibiu, 1999

Editia a III-a, 31 iulie 1998

Teatrul Tandarica, Harap Alb; Teatrul Gong, Pruncul nazdravan, Regele cocosat; Teatrul Masca, Batrana Europa; Dan Puric si Carmen Ungureanu, Pantomime Strip; Teatrul de Papusi din Varna, Lumini si umbre; Teatrul Minor din Praga…; Teatro del Drago, Ravena, Pinocchio; Teatrul de Păpuşi din Ploiesti, Teatrul de Păpuşi din Constanta; Teatrul Ariel din Ramnicu Valcea; trupa Imago de la Cluj. 

Ref. PAŞCA, Paloma, [despre Festivalul “La Strada” de la Sibiu], in Curierul Naţional, 28 iunie 1998; Nicolae Rodean, Teatrul Gong, Sibiu, 1999

————–

PARTICIPARI ALE ARTIŞTILOR, TEATRELOR ŞI ŞCOLILOR DE TEATRU DE ANIMATIE DIN ROMANIA LA FESTIVALURI, TURNEE ŞI ALTE EVENIMENTE INTERNATIONALE

(lista – deocamdată incompletă)

1929,  înfiinţarea Uniunii Mondiale a Marionetiştilor (UNIMA) (Praga, 1929), la care a participat Valerian Şesan împreună cu copiii săi, Carolina Şesan (Vera Mora), Pavel Milan Şesan. România a devenit astfel una dintre cele şapte ţări fondatoare ale acestei organizaţii internationale.

1933,  În 1933 Pavel Milan Şesan a pus în scenă piesa scrisă de sora sa, Vera Mora, Povestea unei seri, la teatrul artistic Rise Loutek din Praga.

1933, Valerian Sesan, Vera Mora la Ljubliana – Congres UNIMA

1954, Umor pe sfori (1954), regia  Margareta Niculescu, marionete Ioana Constantinescu, primul spectacol romanesc prezentat in străinătate după al doilea război mondial.

1957, Congres UNIMA la Praga. Romania este reprezentata de Margareta Niculescu, presedinta UNIMA Romania (noul presedinte UNIMA este ales papusarul german Max Jacob)

1958, Congres UNIMA la Bucuresti

1959, Dorina Tănăsescu şi Ioana Constantinescu înfiinţeaza Teatrul de Păpuşi din Cairo

1959, Turneul Teatrului de păpuşi din Craiova la Plovdiv

Congresele UNIMA au fost tinute la:

1960: Bochum-Braunschweig

1962: Warsaw

1966: Munich

1969: Prague (New presidency: Jan Bussell)

1972: Charleville-Mézières (New General Secretary: Henryk Jurkowski)

1976: Moscova (New presidency: Serghei Obraztov)

1980: Washington D.C. (New General Secretary: Jacques Felix)

1984: Dresden (New presidency: Henryk Jurkowski)

1988: Nagoya

1992: Ljubljana (New presidency: Sirppa Sivori-Asp)

1996: Budapesta

2000

Margareta Niculescu, aleasa Presedintele organizatiei mondiale UNIMA, la propunerea UNIMA Franta si UNIMA Romania

1962, Tandarica, Festivalul de la Varsovia, ‘Diploma Ministerului Culturii şi Artei din R. P. Polona’ a fost conferită spectacolului teatrului ‘Ţăndărică” pentru spectacolul Cartea cu Apolodor de Gelu Naum, în regia lui Margareta Niculescu, decorurile Ştefan Hablinski, marionete Ella Conovici

1962, Teatrul de Păpuşi din Timişoara, turneu in Bulgaria la  Sofia,  Plovdiv si  Pernic cu Pacala, Necazurile lui Surubel, Fetele din mar de Viorica Filipoiu, Pantofiorii nazdravani de H. Tugui si Lucia Pop, regia Florica Teodoru, scenografia Ileana Popescu, interpreti Zaira Ebergeni, Olimpiu Vesa, Tiberiu Stoi, M. Cast, Margareta Tatu] Ref. Teatrul nr. 4 /1962

1963, turneul Teatrului Ţăndărică în Egipt (Mana cu cinci degete)

decembrie 1967- ianuarie 1968, Teatrul de Păpuşi din Timişoara, turneu in R.P. Mongolia, R.P. China si R.P.D. Coreea. 44 de spectacole in 50 de zile, peste 20.000 de spectatori. Teatrele  din  Craiova  si Timisoara au prezentat piesele Verde Mugurel, Floricica-Albastra si miniatura Puisorii mei.

1967, turneul Teatrului Ţăndărică în 1967 la Zilele festive ale Stockholm-ului

1968, turneul Teatrului Ţăndărică în Elveţia cu Elefănţelul curios şi Don Cristobal;

1969, Teatrul de Papusi Oradea, Punguţa cu doi bani, regia Francisca Mirişan, scenografia Paul Fux. Spectacolul a fost prezentat în cadrul unui turneu organizat în RFG, Cehoslovacia, Ungaria

1970, iunie Teatrul de Animatie Licurici din Bacau participa, ca invitat, la Festivalul teatrelor de papusi de la Bekescaba / Ungaria cu spectacolele Poveste indracita de Alecu Popovici si Varietati (regia Petru Valter, scenografia Valentin Prisecaru). Organizatorii festivalului considera spectacolul Varietati cel mai original si de neuitat dintre toate cele prezentate in festival…

1970 Al doilea turneu international al Teatrul de Animatie Licurici din Bacau are loc in Cehoslovacia, 14 zile, la Zilina, Brno, Poaska-Bistrica si Praga

1970 – Teatrul de Marionete Arad, turneu în R.S.F. Iugoslavia cu spectacolul Melodie si ritm pe sfori, regia şi ilustratia muzicala Cristian Frangopol, scenografia Zizi Frenţiu.

1971, turneul Teatrului Ţăndărică  în Norvegia

1971, 12-28 iulie, turneul Teatrului  de Papusi din Sibiu in RD Germana cu spectacolele Das blaue hündchen si Tudorel das menschenkind. S-a jucat in localitatile Gosnitz, Schmolln, Greitz, Lobenstein, Schleiz, Jena, Zeulenronda, Gera, Saalfeld.

….

Teatrul de Papusi din Galati, Prometeu – Zagreb, festivalul PIF

Teatrul de Papusi din Galati, Turandot Zagreb, festivalul PIF

Teatrul de Papusi din Galati,

1971, al treilea turneu international Teatrul de Animatie Licurici din Bacau. Doua saptamini in Albania cu spectacolul Sa-ncalecam pe-o capsuna de N. Massim si Fantezii (regia Petru Valter, scenografia Valentin Prisecaru). Presa albaneza evidentiaza calitatea spectacolelor prezentate precum si armonia culorilor transpusa in viziune scenografica de Val Prisecaru

1971, Teatrul de papusi Vasilache din Botosani, turneu în Albania, Tirana, Dures, Vlora, Berati

1972, Şase mici pinguini de  Boris Aprilov, Premiul Delfinul de argint la Festivalul internaţional de la Varna (regia Pal Antal, scen. Joszef Haller), Tg. Mures

1972, Teatrul Ţăndărică, Festivalul de la Charleville –Mezieres, Tyl Eulenspiegel (regia Catalina Buzoianu, scenografia Liana Axinte si Mihai Madescu)

Teatrul de Papusi din Galati, Sapte pacate capitale, Danemarca

1972 – Teatrul de Marionete Arad, Festivalul Internaţional de la Bekescsaba, din Ungaria, cu spectacolul Harap-Alb, regia Cristian Frangopol ?i scenografia Zizi Frenţiu.

1973, al patrulea turneu international, Teatrul de Animatie Licurici din Bacau, zece zile in Polonia cu spectacolele Sa-ncalecam pe-o capsuna de N. Massim si Fantezii (regia Petru Valter, scenografia Valentin Prisecaru). Presa poloneza scria…prin abordarea unei tematici mai largi si variate, transpuse scenic prin modalitati de animatie noi si eficiente vehicularii ideilor piesei, transformind realitatea in fantezie care sa satisfaca tendinta spre abstractiune artistica, caracteristica spectacolului contemporan, teatrul capata un public specific,

1973, Teatrul de Papusi din Constanta, Copilul din stele (regia Geo Berechet, scenografia Eugenia Tarasescu Jianu), festivalul de la Pecs

1974, Teatrul de Papusi din Oradea, Cine va păzi clopoţeii?!, regia Francisca Simionescu, scenografia Kádár Zoltán] turneu în RDG,

1974, in urma vizionarii de catre impresarii italieni a mai multor spectacole de diferite genuri ale teatrelor din tara, Teatrul de Animatie Licurici din Bacau este invitat sa prezinte timp de 12 zile spectacolele Fantezii si Fata mosului si fata babei in cadrul Festivalului ziarului L’UNITA la Bologna si in alte orase(regia Petru Valter, scenografia Valentin Prisecaru)

1974, Teatrul Ţăndărică a participat la primul festival de teatru de păpuşi organizat de către Ministerul Informaţiilor şi Turismului din  Spania. Ileana Sânziana şi Don Cristobal,

1974, Teatrul de papusi Brasov, Bielsko-Biala, Polonia,

1974, Teatrul de papusi Brasov, Zagreb (Festivalul PIF),

1975, Dorina Tănăsescu a pus în Siria bazele unui teatru de păpuşi, la Damasc, în colaborare cu Mircea Nicolau si Constantin Brehnescu.

1975, Nela Stroescu: Baladă pentru şapte cerbi , spectacol prezentat în cadrul unui lung turneu în India, Pakistan, Iran, Iordania, (Teatrul de papusi din Targu-Mures, regia Pal Antal, scen. Joszef Haller)

1975, Teatrul de Păpuşi din Oradea, Cine va păzi clopoţeii? regia Francisca Mirisan (Simionescu), PIF Zagreb – Premiul pentru mesaj umanist

1975, 15-31 octombrie, turneul Teatrului  de Păpuşi din Sibiu in RD Germana cu spectacolele Trei iezi cantareti, O fetita cauta un cantec. S-a jucat la Dresda, Karl Marx Stadt, Limbav, Gera, Schmoln, Iena, Gralz, Zeuelenroda, Lobenstein, Radebeuil, 19 reprezentatii

1976, Margareta Niculescu înfiinţeaza la Riksteatret o secţie de teatru de  păpuşi şi pune in scena Peer Gynt cu actori şi marionete şi Doamna Linguriţa

1976, Teatrul Tandarica la Moscova

1976, in urma succesului obtinut cu primul turneu in Italia, Teatrul de Animatie Licurici din Bacau face alt turneu, jucind la Parma, Modena, Mira – Venezia, Trieste. Spectacolele au fost prezentate in italiana. (regia Petru Valter, scenografia Valentin Prisecaru)

1976, Teatrul pentru Copii din Brăila, Trei căsuţe şi trei drumuri de Titel Constantinescu  regia Florica Teodoru, premiat la Festivalul PIF de la Zagreb.

1977, 8-18 oct. turneul Teatrului  de Păpuşi din Sibiu in RD Germana cu spectacolele Dumbrava minunata, regia Mircea Petre Suciu si Balada vremii care trece, regia Lilly Krauss. S-au jucat 13 reprezentatii la Gera si imprejurimi.

1978, 20 aprilie, o echipa a Televiziunii din Munchen a filmat secvente din spectacolul Hansel und Gretel la Sibiu

1978, Teatrul Tandarica a primit, in 1978, la Haga, Premiul Erasmus “pentru contributia importanta la cultura si spiritualitatea europeana, pentru noi forme de expresie care au influentat favorabil teatrul european”

1978, Teatrul de papusi Vasilache din Botosani, turneu în Bulgaria

1978, Teatrul de Papusi Baia Mare, Capra cu trei iezi – regia Aristotel Apostol, Premiul I la Festivalul Internațional al Teatrelor de Păpuși și Marionete (Parma, Italia, 1978)

1978, Teatrul de Păpuşi din Botoşani Soarele furat după Maxim Asenov,  regia Ion Puiu Stoicescu, Premiul special al oraşului Varna la Festivalul Delfinul de Aur de la Varna- Bulgaria, Premiul de interpretare actorului Sergiu Grigore pentru rolul „Împăratul”      

1978, Teatrul de Papusi Baia Mare, Suflețel (regia Kovacs Ildiko, scenografia Ida Grumaz) două premii de interpretare și premiul pentru cel mai bun spectacol la Festivalul Internațional al Teatrelor de Păpuși în Limba Esperanto (Tromso, Norvegia, 1978),

1979, Tandarica, Petrica si lupul,  regia Stefan Lenkisch, Turneu Elvetia si Germania,

1979, 15-22 sept., turneul Teatrului  de Păpuşi din Sibiu la Ljubljana cu spectacolul Dulce ca sarea,

1979 – Teatrul de Marionete Arad, Turneu în R.S.F. Iugoslavia în cadrul schimburilor culturale cu spectacolul Vreau sa fiu mare, regia Adriana Petrica Onofrei şi Alexandru Mermeze, scenografia Zoe Eisele Szucs.

1979, Tandarica, Petrica si lupul, regia Stefan Lenkisch, Festivalul International Charleville – Mezieres – Franta

1979, Festivalul Mondial de la Charleville Mezieres (Franţa) – Anotimpurile mânzului, Tandarica, regia Irina Niculescu

1979, Tandarica, Tyl Eulenspiegel regia  Cătălina Buzoianu, scenografia Liana Axinte, Mihai Madescu, Festivalul Mondial UNIMA –  Charleville – Mezieres, Franţa

1980, piesa lui Al. T. Popescu Magazinul de jucarii este pusa in scena la Varsovia

1980, Constanta, Copilul din stele, regia Geo Berechet (Andrei Belgrader), scenografia Eugenia Tarasescu-Jianu si Serban Jianu, PIF Zagreb – 7 premii (premiul pentru mesaj umanist, premiul pentru lumini etc.)

1980, Teatrul de Papusi Baia Mare, Cinci frați minunați (regia Kovacs Ildiko),Premiul pentru cel mai bun spectacol și Premiul pentru promovarea tehnicii tradiționale de umbre chinezești la Festivalul PIF Zagreb, Iugoslavia, 1980.

1981, 22-31 mai, turneul Teatrului  de Păpuşi din Sibiu in RF Germania cu spectacolele Die fromme Helene si Max und Moritz, regia Lilly Krauss la Festivalul de la Bochum. S-au jucat 13 reprezentatii la Bochum, Bonn, Leverkusen, Erlangen, Nurnberg, Ingolstadt, Baden-Baden

1981, Constanta, Metamorfoze, regia Cristian Pepino, scenografia Eugenia Tarasescu-Jianu, PIF Zagreb, Marele Premiu

1982, Festivalul Internaţional de la Sevilla (Spania) – „Punguţa cu doi bani”

1982, Galati, Sanziana si Pepelea,  regia Cristian Pepino, scenografia Mircea Nicolau, PIF Zagreb, 5 premii (Premiul special pentru animatie si scenografie, trei premii interpretare in esperanto, premiul pentru cel mai bun spectacol vorbit in limba esperanto)

1983, Tandarica, Punguta cu doi bani (regia Margareta Niculescu) si Anotimpurile manzului, regia Irina Niculescu, Festivalul “Fiesta International del Titere Sevilla” – Bilbao, Salamanca, Zaragoza – Spania

1983, Constanta, Inima rece, regia Cristian Pepino, scenografia Mircea Nicolau, Zagreb

1983 Ţăndărică, turneu Spania – „Punguţa cu doi bani (regia Margareta Niculescu) si Anotimpurile Mânzului (regia Irina Niculescu)

1984, Teatrul de papusi Vasilache din Botosani, turneu în Iugoslavia, Sibenic

1984, Constanta, Roxy si batranul leu, Delfinul de aur, Varna, premiul de interpretare Aneta Forna Christu

1985, 25-29 iunie, Festivalul de teatru de animatie pentru adulti de la Pecs – Ungaria, Teatrul  de Păpuşi din Sibiu participa cu spectacolul Pickeltik de Ricarda Terschak, regia Kovacs Ildiko, scenografia Dan Fraticiu

1985, Potsdam, al III-lea festival al creaţiei artistice de amatori şi a XI-a întâlnire a teatrelor de păpuşi din RDG. Din România a participat grupul de la Târgovişte cu Trei povesti româneşti, regia Ştefan Lenkisch, scenografia Eustaţiu Gregorian

………Ţăndărică, Dumbrava minunata, regia Cristian Pepino, scenografia Daniela Dragulescu-Voicila, turneu in China

1988, Ţăndărică, Aventuri cu Scufita Rosie, regia Cristian Pepino, scenografia Mircea Nicolau, participare la trei festivaluri din Japonia, la Nagoya, Yida, Tokyo

1988, Ţăndărică, turneu RDG – „Petrică şi lupul” regia Stefan Lenkisch

1989, Teatrul de papusi Vasilache din Botosani, turneu în Ucraina, Cernauti

1990, Teatrul de papusi Vasilache din Botosani, turneu în Franţa, Orvault

1990, Reuniunea teatrelor mici de la Sarospatak, festivalul de la Bèkèscsaba, Diploma mare a UNIMA acordata spectacolului Punguţa cu doi bani – Târgu-Mureş, diploma mica UNIMA O rază de soare, Adela Moldovan si Aurica Spirk, Teatrul de Marionete din Arad

1990, Ţăndărică, Mănuşa, regia Ludmila Szekely Anton,  Festivalul PIF Zagreb, premiu de interpretare in limba esperanto

1990, Teatrul de papusi Vasilache din Botosani, turneu în Republica Moldova, Chisinau

1990, Ţăndărică, Visul unei nopti de vara, Cyberstory, Marioara si Vasilache, Bilbao, Sestao, Tolosa, Zaragosa, Vitoria

1990, Teatrul de Papusi Constanta participa cu spectacolele Regele cerb, regia Cristian Pepino, scenografia Eugenia Tarasescu-Jianu,  Fat frumos din lacrima, regia Mona Chirila, scenografia Eugenia Tarasescu-Jianu la Festivalul Mondial de la Charleville-Mezieres

1990, Cenusareasa – Festivalul de opera de la Dresda

1990, Cenusareasa – Festivalul international al teatrelor de papusi de la New Delhi

1990, Expozitie de scenografie de teatru de animatie din Romania, Charleville-Mezieres

1991, Ţăndărică, Visul unei nopti de vara, regia Cristian Pepino, scenografia Mircea Nicolau, Marioara si Vasilache – Liviu Berehoi, Urmuz, regia Catalina Buzoianu, scenografia S. Stanciu, Charleville-Mezieres

1991, Tg. Mures sectia romana, sectia maghiara, – Charleville Mezieres, Franţa, Festival  International de la Marionette

1991, Teatrul Arlechino, Brasov, Charleville- Mézières (Franţa),

1991, Teatrul Arlechino, Brasov, turneu Marche-En-Famenne (Belgia),

1991, Teatrul Vasilache Botosani,  Ucraina, Cernauti

1991, Ţăndărică Anotimpurile minzului Charleville – Meziere, Franta

1991, Ţăndărică Ciber story, Festivalul de papusi – Bilbao, Spania

1991, Visul unei nopti de vara, regia Cristian Pepino, scenografia Mircea Nicolau, Festivalul de la Charleville Mezieres

1991, Ţăndărică Visul unei nopti de vara, Festivalul International Bilbao – Spania continuat cu turneu Franta

1991, Teatrul de animatie Bacau, Festivalul international de teatru UNIMA, Charleville Mezieres, Franta – Micul print, regia Geo Balint

1991, Teatrul de animatie Bacau, Festivalul international de teatru UNIMA, Micul print, regia Geo Balint, Mistelbach, Austria

…..Ţăndărică, Cenusareasa, regia Silviu Purcarete, scenografia Carmen Raszowski, turneu India

……Ţăndărică, Cenusareasa, turneu Franta

1992, Teatrul Gulliver, Galati, Turandot, regia Dan Ganea, festivalul de la Klagenfurt – Austria, Premiul al II-lea

1992, Teatrul Gulliver, Galati, Turandot, regia Dan Ganea, Festivalul de la Kraguevac,  Serbia, 1994, Dan Ganea a primit premiul pentru regie, Mircea Nicolau premiul de  scenografie iar Marian Sterian pe cel de interpretare

1992, UNATC (colaborare intre sectiile Actorie, Coregrafie, Papusi/Marionete), Cartea lui Prospero, regia Gelu Colceag, la Festivalul “Freistil”, de la Berlin,

1992, Teatrul Arlechino, Brasov, Les saisons de la marionnette, Paris

1992, Tg. Mures, sectia maghiara, Pécs, Ungaria, Festival Internaţional de Păpuşi pentru Adulţi

1992, septembrie, turneul Teatrului  de Păpuşi din Sibiu in Italia si Elvetia

1992, 13-18 octombrie, Teatrul  de Păpuşi din Sibiu participa la Festivalul Intermarionet de la Saarbruken cu spectacolul Cazul Pinocchio, regia Kovacs Ildiko, scenografia Dan Fraticiu, si joaca in imprejurimi Alba ca zapada pentru gradinite

1992, Teatrul de păpuşi Vasilache din Botoşani, Oameni si copii regia  Marius Rogojinschi,Festivalul de la Lugano (Elvetia) si la Ascona, Premiul I la Secţiunea pentru copii 

1993, Tg. Mures, sectia maghiara, Kisvárda, Ungaria, Festivalul Teatrelor Maghiare de Peste Hotare

1993, Tg. Mures, sectia maghiara, Neuchâtel, Semaine Internationale en Pays Neuchatelois, Elveţia

1993, Teatrul Arlechino, Brasov, Charleville- Mézières,

1993, Teatrul Arlechino, Brasov, turneu la Chişinău,

1993, Teatrul Arlechino, Brasov, Festivalul internaţional de la Charleville- Mézières,

1993, Teatrul de papusi Vasilache din Botosani, turneu în Franţa, Belfort

1993, Teatrul de papusi Vasilache din Botosani, turneu în Italia, San Mignato

1993, Teatrul de papusi Vasilache din Botosani, turneu în Spania, Tolosa

1994, Ţăndărică –  Frumoasele pasiuni electrice  Turneu Franta

1994, Tandarica, Prâslea cel voinic si merele de aur,  regia Bogdan Drăgulescu, Festivalul international de la Subotica

? Chişinău (Rep. Moldova), Festivalul „Sub căciula lui Guguţă”, cu spectacolul „Sânziana şi Pepelea” Teatrul Gulliver Galati

1994, Ţăndărică, Harap Alb (Maschere di Romania) şi Il Fortunato Arlecchino, regia Cristian Pepino, scenografia Cristina Pepino în cadrul Carnavalului din Veneţia, Festivalul de teatru pentru copii, Italia, in limba italiana

1994, Ţăndărică, Cenusareasa, regia Silviu Purcarete, scenografia Carmen Raszowsky, Festivalul teatrelor de papusi de la Charleville- Mezieres

1994, Teatrul de papusi Vasilache din Botosani, turneu în Franţa, Belfort

1994, Tg. Mures, sectia maghiara, Kisvárda, Ungaria, Festivalul Teatrelor Maghiare de Peste Hotare

1994, Teatrul Guliver din Galaţi Prinţesa  Turandot Festivalul internaţional de la Kraguevac, Premiul juriului copiilor pentru rolul Arlecchino – Marian  Sterian

1994, UNATC (Sectia Papusi/Marionete) Adunarea Păsărilor, regia Cristian Pepino, scenografia Cristina Pepino, la Întâlnirea Şcolilor de Animaţie de la Charleville-Mezieres,

1994, UNATC (Sectia Papusi/Marionete) Adunarea Păsărilor, regia Cristian Pepino, scenografia Cristina Pepino, la Festivalul UNIMA, Tolosa, Spania,

1994, UNATC (Sectia Papusi/Marionete), Tandarica Adunarea Păsărilor regia Cristian Pepino, scenografia Cristina Pepino, la Festivalul Internaţional “InterMarionett”, Saarbrucken, Germania,

1995 – Teatrul Arlechino, Brasov, participare la Les saisons de la marionnette (Franţa) şi turneu in Spania

1995 – Teatrul Arlechino, Brasov, Carnavalul de la Veneţia,

1995 – Teatrul Arlechino, Brasov, Festivalul Licurici (Chişinău),

1995, Teatrul Tandarica, Micul Print, regia Bogdan Dragulescu, scenografia Daniela Voicila, festival Subotica ( Serbia) 

1995, Teatrul de papusi Vasilache din Botosani, turneu în Republica Moldova, Chisinau

1995, Teatrul de papusi Vasilache din Botosani, turneu în Franţa, Belfort

1995, Teatrul de papusi Vasilache din Botosani, turneu în Albania, Tirana

1995, Tg. Mures, sectia maghiara, Kisvárda, Ungaria, Festivalul Teatrelor Maghiare de Peste Hotare

1995, Tg. Mures, sectia maghiara, Győr, Festivalul Internaţional de Păpuşi şi Marionete, Ungaria

1995, 24-29 august turneul Teatrului  de Păpuşi din Sibiu in Germania cu spectacolul Der froschkonigin, regia Lilly Krauss. Spectacole la Dinkesbuhl, Gesalfingen, Northein

1995, UNATC, (Sectia Papusi/Marionete) Adunarea Păsărilor,  regia Cristian Pepino, scenografia Cristina Pepino, Festivalul FRINGE, Fundatia Demarco, Edinborough, Marea Britanie.

1995, 7-17 noiembrie, turneul Teatrului  de Păpuşi din Sibiu in Franta cu spectacolul In punguta… doi bani regia Monica Baldea. Bruz, Mordeles, St. Gregoire, Chatepie, Pelerin, Agigue

1996, Teatrul Arlechino, Brasov, Festivalul de la Piacenza- San Mateo- Italia

1996, Teatrul Arlechino, Brasov, Festivalul de la Charleville – Mézières,

1996, Teatrul Arlechino, Brasov, Zilele culturii române în Danemarca- Holstebro,

1996, Teatrul Arlechino, Brasov, Festivalul de la Bekescsaba (Ungaria);

1996, Teatrul de papusi Vasilache din Botosani, turneu în Franţa, Belfort

1996, UNATC si Tandarica, Play Faust la Intalnirea Scolilor de Marionete de la Charleville Mezieres

1996, octombrie, participare la festivalul Delfinul de aur de la Varna, Teatrul  de Păpuşi din Sibiu cu spectacolul Oglinda sufletului, scenariul si regia Bogdan Dragulescu

1996, Ţăndărică, Bastien şi Bastienne, (regia Ion Caramitru, scenografia Daniela Dragulescu-Voicila) Turneu la Tokyo şi Osaka, Japonia,

1996, Tg. Mures, sectia maghiara, Budapesta, Ungaria, Festivalul Internaţional de Păpuşi şi Marionete Unima

1996, Tg. Mures, sectia maghiara, Kisvárda, Ungaria, Festivalul Teatrelor Maghiare de Peste Hotare

1996, Ţăndărică, Motanul incaltat, regia Cristian Pepino, scenografia Cristina Pepino, Festivalul Internaţional “Figure Animate”, Peruggia, Italia,

— Ţăndărică, Motanul incaltat, regia Cristian Pepino, scenografia Cristina Pepino, Saarbrucken (Germania) si Thyonville (Franta)

1997 Paris (Franţa), misiunea culturală „Decada culturii gălăţene”, cu spectacolul „Sânziana şi Pepelea” în limba franceză. Teatrul Gulliver Galati

1997, Tg. Mures, sectia maghiara, Kisvárda, Ungaria, Festivalul Teatrelor Maghiare de Peste Hotare

1997, 15-25 martie, Teatrul  de Păpuşi din Sibiu – turneu in Elvetia cu spectacolul Maria sa mosul,dand reprezentatii la Aubin, Yverdon, Geneva

1997, 20-27 iunie, Teatrul  de Păpuşi din Sibiu participa la festivalul de la Gent – Belgia, International puppetbuskersfestival, cu spectacolul Alba ca zapada

1997, 30 august – 5 sept., Teatrul  de Păpuşi din Sibiu participa la festivalul de la Perugia – Italia, cu Regele cocosat, regia Bogdan Dragulescu, scenografia Daniela Dragulescu

1997, Teatrul Arlechino, Brasov, Festivalul de la Gyor (Ungaria),

1997, Teatrul Arlechino, Brasov, Festivalul de la Charleville- Mézières

1997, Teatrul de papusi Vasilache din Botosani, turneu în Franţa

1997, Teatrul Tandarica, Cotofana hoata, Singapore, Spectacol recital Brandusa Zaita Silvestru, Daniel Stanciu   

Chişinău  (Rep. Moldova), Festivalul „Licurici”, cu spectacolul „Gulliver în Ţara Lilliput”. Teatrul Gulliver Galati

1998, Teatrul Cărăbuş din Brăila, Ursuleţul Mormi, regia Victor Ignat, Festivalul International de la Cahul, Marele premiu

1998, Teatrul de papusi Vasilache din Botosani, turneu în Republica Moldova

1998, Teatrul Arlechino, Brasov, Festivalul de la Praga (Cehia)    

1998, Ţăndărică, Micul Prinţ, regia Bogdan Dragulescu, scenografia Daniela Voicila, Festivalul Internaţional de Animaţie, Subotica,  Republica Sârbia,

1998, Ţăndărică, Bastien şi Bastienne , regia Ion Caramitru, scenografia Daniela Dragulescu-Voicila în cadrul “Zilelor culturii româneşti” la  Budapesta,

1998, Teatrul Gulliver – Galati, Daniel Stanciu, Danemarca – Spectacole si workshop-uri, Vesterbro   Kulturuge,

1998, Tg. Mures, sectia maghiara, Kisvárda, Ungaria, Festivalul Teatrelor Maghiare de Peste Hotare

1998, Ţăndărică, Bastien şi Bastienne, regia Ion Caramitru, scenografia Daniela Dragulescu-Voicila, la Festivalul Internaţional de Păpuşi, Chişinău, Republica  Moldova,

1998, Teatrul de Animatie “Vasile Alecsandri” Bacau, Marea Britanie, Bradford – “Festivalul International Stradal” – cu spectacolul Tandala se insoara; regia Valeriu Josanu

1999, iulie, Teatrul  de Păpuşi din Sibiu face un turneu in Germania, la Wurzburg, cu spectacolul Romeo und Julia, regia M. C. Ranin

1999, octombrie, Teatrul  de Păpuşi din Sibiu participa la festivalul Delfinul de aur de la Varna – Bulgaria cu spectacolul Romeo si Julieta, regia M. C. Ranin

1999, 30 oct. – 6 nov. Teatrul  de Păpuşi din Sibiu participa la festivalul de la Subotica – Serbia, cu spectacolul Romeo si Julieta, regia M. C. Ranin

1999, Teatrul de papusi Vasilache din Botosani,  Festivalul Internaţional de Animaţie de la Rijeka, Croaţia

1999, Teatrul de papusi Vasilache din Botosani,  turneu in Republica Moldova, Chisinau

1999, Ţăndărică, Festivalul Internaţional de Animaţie de la Rijeka, Croaţia,  cu spectacolele   Adunarea Păsărilor si Motanul incaltat, regia Cristian Pepino, scenografia Cristina Pepino

1999, Teatrul Gulliver- Galati, Turneu cu spectacolul “Gulliver in tara Lilliput” regia Daniel Stanciu,si workshop-uri, Danemarca Aarhus (Danemarca, 1999), Festivalul „Aarhus” dedicat aniversării a 10 ani de la căderea zidului Berlinului, cu spectacolul „Gulliver în Ţara Lilliput”. Teatrul Gulliver Galati

1999, Tg. Mures sectia maghiara, Kisvárda, Ungaria, Festivalul Teatrelor Maghiare de Peste Hotare

1999, Tg. Mures sectia maghiara, Mistellbach, Austria, Festival Internaţional de Păpuşi şi Marionete

Alaçati (Turcia, 2000), Festival pentru copiii, cu spectacolul „Făt-Frumos din lacrimă”. Teatrul Gulliver Galati

2000, Festivalul Mondial de Păpuşi – PRAGA 2000 Căsătorie silită după Moliere, regia Natalia Dănăilă;

2000, Tg. Mures, sectia maghiara, Kisvárda, Ungaria Festivalul Teatrelor Maghiare de Peste Hotare

2000, Teatrul Ţăndărică, Adunarea pasarilor, regia Cristian Pepino, scenografia Cristina Pepino, Festivalul de la Rjeka – Croatia,

2000, Teatrul Ţăndărică, Motanul incaltat, regia Cristian Pepino, scenografia Cristina Pepino, Festivalul de la Rjeka – Croatia, 

2000, Teatrul Gulliver Galati, Vasilache si Marioara regia Daniel Stanciu,

turneu Franta – Rouen     

2000, Teatrul Gulliver Galati, Vasilache si Marioara regia Daniel Stanciu,

ICR Paris

2000 – Teatrul Vasilache Botosani, Festivalul Internaţional „Sub căciula lui Guguţă, Premiul pentru inovaţii în arta animaţiei spectacolului „Aventurile lui Chiţ”, regizor Valentin Dobrescu, Premiul pentru contribuţia avută în dezvoltarea artei animaţiei –  regizorului Valentin Dobrescu, Republica Moldova, Chisinau

2001, Festivalul Mondial de Păpuşi – PRAGA 2001 Albă ca Zăpada după Fraţii Grimm, regia Aurelian Balaita

2001, Tg. Mures, sectia maghiara, Kisvárda, Ungaria, Festivalul Teatrelor Maghiare de peste hotare

2001, Ţăndărică, Adunarea Păsărilor, la Festivalul Internaţional P.I.F., Zagreb, Croaţia, regia Cristian Pepino, scenografia Cristina Pepino, Premiul de creatie pentru Cristian Pepino, Cristina Pepino si colectivul de actori

2001, Ţăndărică, Marioara si Vasilache, Liviu Berehoi, premiul pentru conservarea traditiei teatrului de papusi, Festivalul Internaţional P.I.F., Zagreb, Croaţia,

2001, Tandarica, Moştenirea lui  Vasilache de si cu Paul Ionescu, recital, Festivalul PIF de la Zagreb

2001 – Teatrul Vasilache Botosani, Festivalul Internaţional „Jan Bibian”,  Premiul pentru cel mai bun spectacol pentru copii – spectacolul „Desen animat”, interpreţi Aurica Dobrescu, Mihaela Nistorică şi Cristinel Onofrei, regizor Valentin Dobrescu, Bulgaria, Silistra

2001 – Teatrul Vasilache Botosani, Iugoslavia, Subotica

2001 – Teatrul Vasilache Botosani, turneu Franta: Belfort, Ranchin, Lens

2002, Ţăndărică, Motanul  Încălţat, (regia Cristian Pepino,  scenografia Cristina Pepino), Festivalul Internaţional Karagöz, din Bursa, Turcia   

2002, Ţăndărică, Festivalul Internaţional “Figure Animate”, Peruggia, Italia, cu spectacolul  Păcală, (regia Ionut Brancu, scenografia Cristina Pepino) producţie a teatrului Ţăndărică, Bucureşti,

2002 – Teatrul Vasilache Botosani, Festivalul Internaţional al Teatrelor de Păpuşi, Premiul pentru animaţie în arta păpuşărească – spectacolul „Desen animat”, Premiul pentru regie – Valentin Dobrescu – spectacolul „Desen animat”, Premiul pentru cel mai bun spectacol oferit de juriul copiilor pentru spectacolul „Desen animat”, Iugoslavia, Kragujevac

2002 –Teatrul Gulliver Galati, Vasilache si Marioara (in limba franceza) regia Daniel Stanciu, Festivalul Moisson d’ Avril, Lyon, Franta

Paris (Franţa, 2002), delegaţie culturală cu prilejul sărbătoririi Zilei Naţionale la Ambasada României, cu spectacolul „Vasilache şi Mărioara”, în lb. franceză. Teatrul Gulliver Galati

……..Teatrul Ţăndărică, Motanul incaltat, regia Cristian Pepino, scenografia Cristina Pepino, Festivalul de la Praga,

……Teatrul Ţăndărică, Pinocchio, regia Cristian Pepino, scenografia Cristina Pepino, Festivalul de la Praga,

2002, UNATC Festivalul Internaţional al Şcolilor de Animaţie, Byalistok, Polonia, cu Ulisse,  producţie UNATC, regia Ionut Brancu

……Teatrul Colibri, Cenusareasa, regia Cristian Pepino, scenografia Eustatiu Gregorian, Festivalul international de la Subotica

Roma (Italia, 2003), schimb cultural Regione Lazio – Galaţi, cu spectacolul „Pinocchio”. Teatrul Gulliver Galati

2003, a 25-a editie a Festivalului International de Teatru de Papuşi Mistelbach – Austria 2003, Noile aventuri ale lui Pinocchio; regia Aurelian Balaita

2003, Ţăndărică, Festivalul Internaţional de Teatru Sestao (Spania), Capra cu trei iezi, regia Gabriel Apostol, Premiul pentru cel mai bun spectacol

2003, Ţăndărică, Frumoasa şi Bestia, regia Cristian Pepino, scenografia Cristina Pepino la Festivalul Internaţional al Teatrelor de Păpuşi, Tolosa,  Spania,

2003, Expozitie de scenografie romaneasca de teatru de animatie, Tolosa, Spania

2003, Ţăndărică, Faust, (scenariu, scenografie, interpretare şi regie: Ioan Brancu, Gabriel Apostol şi Mariana  Zaharia),  la Festivalul Internaţional UNIMA, Tolosa, Spania,

2004, Teatrul Muschetarii participa la  “Zilele culturii romane” Spania – Valencia.

2004, Teatrul Vasilache Botosani, Festivalul Internaţional „Sub căciula lui Guguţă. Premiul pentru cel mai bun spectacol de ritual – spectacolului „Povestea bradului”, regia Marius Rogojinschi, Republica Moldova, Chisinau

2004, Teatrul de Marionete Arad, Printesele vrajite, regia Cristian Pepino, scenografia Cristina Pepino, Festivalul de la Chisinau,

2005, Teatrul Puck din Cluj Napoca, premiul pentru arta animaţiei pentru spectacolul Motanul Vrăjitoarei la Festivalul “Valise” din Lomza, Polonia (regia Marin Decebal).

2005, Teatrul Muschetarii, Festivalul Internaţional al Teatrelor de Păpuşi, Spania (Tolosa şi  Sestao). La Sestao a obţinut Premiul pentru cel mai îndrăgit spectacol.

2005, Tandarica, Festivalul Internaţional de Teatru de Păpusi Chişinău (Republica Moldova) – Gala Internaţională – cu spectacolul “Capra cu trei iezi” (laureat al Festivalului)

2005, Tandarica, Festivalul Internaţional “Sub căciula lui Guguţă”, Chişinău, Republica Moldova, “Baronul Munchhausen”, (scenariu şi regie, Ioan Brancu)

2006, Ţăndărică, Festivalul Internaţional de Marionete,  de la Praga, cu spectacolul Faust Premiul pentru Cel mai bun spectacol Original (scenariu, scenografie, interpretare şi regie: Ioan Brancu, Gabriel Apostol şi Mariana  Zaharia), Marele Premiu

2006, Teatrul Gulliver, Galati Tom Degetel, regia Daniel Stanciu,

Turneu Turcia ( Eschisehir)

2006, Ţăndărică, “Faust”, (scenariu, scenografie, interpretare şi regie: Ioan Brancu, Gabriel Apostol şi Mariana  Zaharia), în cadrul Festivalului Internaţional “Märchenfest”, Berlin,

2006, Ţăndărică, “Faust”, (scenariu, scenografie, interpretare şi regie: Ioan Brancu, Gabriel Apostol şi Mariana  Zaharia), la Gala Internaţională a Teatrelor de Păpuşi, Chişinău, Republica Moldova,

2006 Teatrul Muschetarii, Gala Internationala a Teatrelor de Papusi LICURICI – 60, Chisinau, editia a III-a,

2006, Teatrul Muschetarii, Festival Internacional de titeres “Rosete Aranda” – Mexic 2006, unde  a obtinut Premiul de popularitate,

2006, Teatrul Luceafarul Iasi, Premiul pentru regie artistică – Toma Hogea, Festivalul International de la Volgograd, Rusia cu spectacolul Raza de soare, 2006

2006, Teatrul Puck din Cluj Napoca, Marele premiu pentru regia spectacolului Vrăjitorul şi corbul, după Carlo Gozzi, regia Mona Chirilă la Festivalul de Teatru de Păpuşi pentru Adulţi de la Pecs, Ungaria,

2006, Teatrul Muschetarii, IV-Festival Internacional de titeres Veracruz 2006,

2006, Teatrul Muschetarii, IX – Festival Internacional de titeres “Ciudad de Albacete” – Spania

2006 Ţăndărică, Cenuşareasa, Turcia

2007, Ţăndărică, Baronul Munchhausen, (regia Ionut Brancu) la Gala Internaţională a Teatrelor de Păpuşi, Chişinău,  Republica Moldova,

Premiul pentru cel mai feeric spectacol

2007- Teatrul Vasilache Botosani, Festivalul Internaţional „Sub căciula lui Guguţă”, Premiul pentru cel mai educativ spectacol pentru copii – spectacolului Pinocchio rămâne la şcoală?, regia Marius Rogojinschi, Republica Moldova, Chisinau

2007, Teatrul Muschetarii, Festivalul povestii Berlin (Germania) 2007.

2007, Teatrul Muschetarii, Festival de titeres ADRA (Almeria) – Spania 2007,

2007, Teatrul Muschetarii, Zilele culturii bucurestene la Viena “Sampling Bucharest”  2008.

2007, Teatrul Vasilache Botosani, Festivalul Internaţional „Jan Bibian”, O minune într-un lan de soare, regia Ion Sapdaru, Bulgaria, Silistra

2008, Campania « Piazza de Romania »  Torino, Milano, participarea Teatrului Tandarica cu spectacolul « Pacala » in limba italiana

2008, Teatrul Gong, turneu in Ungaria, Croatia, Serbia cu spectacolele în limba germana “Muzicantii din Bremen” si “Broscuta Fermecata” în regia lui Lilly Krauss Kalmar, sustinut de IFA (Institut fur Auslandsbeziehungen).

2008, Teatrul Tandarica, Capra cu trei iezi, regia Gabriel Apostol, Kids Euro Festival, Washington, 2008,

2008, Ţăndărică, Păcală (regia Ionut Brancu, scenografia Cristina Pepino) la Proiectul Cultural „România: O lume de descoperit”, organizat de MAE şi  MIMMCTPL, la Milano şi Torino, Italia,

2008 Teatrul “Luceafarul”- Festivalul Internaţional al Artei Păpuşăreşti de la Praga (iunie  2008) O rază de  soare. Premiul special pentru cel mai încântător spectacol.

2008, Ţăndărică Candid, regia Cristian Pepino, scenografia Cristina Pepino Premiul pentru regie, Cristian Pepino, Festivalul mondial de la Praga   

…….Teatrul Ţăndărică, Candid, regia Cristian Pepino, scenografia Cristina Pepino, Festivalul Golden Dolphin Varna, Premiul de interpretare Mihai Dumitrescu

2008, Teatrul Muschetarii, XI Feria Nacional e Internacional de Titeres Santiago de Cali –  Columbia 2008,

2008, Teatrul Muschetarii, VI Festival Internacional de Titeres Manuelucho Bogota – Columbia  2008.   

2008 – Teatrul Vasilache Botosani, Festivalul Internaţional Trac de Teatru de Păpuşi” – spectacolul  O minune într-un lan de soare, regia Ion Sapdaru 

Turcia: Luleburgaz, Edirne, Kyrklareli,  Çorlu   

2009, Teatrul “Luceafarul” Premiul pentru imagine scenică, spectacolul Furtuna de Shakespeare  la  Festivalul Mondial al Artei Păpuşăreşti Praga (regia Bogdan Dragulescu, scenografia Daniela Drăgulescu; sculptură  Constantin Butoi, Mihai Contaş; lumini: Constantin Bălan, Cătălin Sadovschi; efecte speciale: Paul Bârzu).

2009, Teatrul “Luceafarul” Premiul pentru continuitatea artei păpuşăreşti pentru Punguţa cu  doi bani după Ion Creangă la Festivalul Mondial al Artei Păpuşăreşti Praga.

2009, Teatrul Colibri, Craiova, Cavalerii mesei rotunde, regia Cristian Pepino, scenografia Cristina Pepino, Festivalul de la Subotica

2009, Teatrul “Luceafarul” Premiul al III-lea pentru O rază de soare la Festivalul Păpuşa din Podolia Vinniţa – Ucraina

2009, Teatrul Muschetarii, I-Festival IBEROAMERICANO de Titeres – Columbia 2009

2009, Teatrul Muschetarii, Festival Internacional de Munecos para ninos y grandes – Pensilvania

2009, Teatrul Muschetarii, Elefantelul curios a participat la XXV – Mostra Internacional de titelles a la Vall d’Albaida – Spania

…….Teatrul Ciufulici, Pinocchio, turneu in Japonia

2010, Ţăndărică Păcală (regia Ionut Brancu, scenografia Cristina Pepino) Gala Licurici 60, Chişinău, Republica Moldova,

2010, Teatrul de Papusi din Alba Iulia, Universul din lanterna magică, regia Radu Dinulescu, la festivalul internaţional Solstice de la marionette Belfort şi două reprezentaţii pe scena teatrului Deutsche Buhne Szekszard din Ungaria).

2010, spectacolul „Gigantea”, realizat de Teatrul de Marionete Arad în colaborare cu compania Les Trois Cles din Paris. Regia Alejandro Nunez şi Eros Galvao, cu actorii Lenuţa şi Sorin Dorobanţu, turneu Franta la Avignon

2010, Teatrul Ţăndărică, Candid, regia Cristian Pepino, scenografia Cristina Pepino, Festivalul de la Subotica

2010, Teatrul Ţăndărică, Candid, regia Cristian Pepino, scenografia Cristina Pepino, Festivalul PIF Zagreb

2010, martie, Teatrul de animatie Bacau, Festivalul international de teatru pentru copii si tineret, editia a V a,  Eskisehir – Turcia, Cipollino, regia Geo Balint,

2010, Teatrul de animatie Bacau, Festivalul international al teatrelor de papusi „ZLATNA ISKRA”,  editia a XII a Kragujevac – Serbia, Cipollino, regia Geo Balint,

2010 nov., Teatrul de animatie Bacau, Festivalul international al teatrelor de papusi BANJA LUKA Bosnia & Herzegovina, Cipollino, regia Geo Balint,

2010 dec., Teatrul de animatie Bacau, Festivalul international al teatrelor de animatie NEAPOLIS, Nabeul Tunisia, Cipollino , regia Geo Balint,

2010, Teatrul Ţăndărică, Candid, regia Cristian Pepino, scenografia Cristina Pepino, Festivalul de la Pecs

2010, Teatrul Colibri Craiova, Pinocchio, regia Cristian Pepino, scenografia Cristina Pepino, Festivalul de la Kraguevacz

2010, Spărgătorul de nuci după E.T.A. Hoffman, Teatrul de Păpuşi din Baia Mare, regia Traian Savinescu scenografia Marian Sandu, Festivalul Gala Internaţională a Teatrelor de Păpuşi , Chisinau, Teatrul Republican Licurici

2010, Poveste de Crăciun (Teatrul “Gulliver” din Galaţi); Povestea Omuleţului alb (Teatrul “Arlechino” din Braşov); Păcală (Teatrul “Ţăndărică” din Bucureşti) şi Ursul păcălit de vulpe (Teatrul “Luceafărul” din Iaşi),  Festivalul Gala Internaţională a Teatrelor de Păpuşi, Chisinau, Teatrul Republican Licurici

2010, Teatrul de Păpuşi Prichindel din Alba-Iulia, Universul din lanterna magică, regia Radu Dinulescu la Avignon Off 2010,

2010, Teatrul “Luceafarul”, Aventurile baronului Munchausen repovestite de Ion Sapdaru, Festivalul Mondial al Artei Păpuşăreşti de la Praga, Liviu  Smîntînică Premiul pentru interpretare masculină, pentru rolul titular. Lui Ioan Holban i-a fost decernat Premiul  special pentru sprijin şi cooperare.

2010, Teatrul Colibri, Craiova Pinocchio, (regia Cristian Pepino, scenografia Cristina Pepino)  Premiul de regie şi Premiul de excelenţă pentru cel mai bun spectacol de teatru de păpuşi , Premiul I de interpretare Rodica Prisacaru – la festivalul Golden Magnolia de la Şanghai – China

2011, Teatrul “Luceafarul” La Festivalul Internaţional “Păpuşa din Podolia”, Albinuţa după Grigore Vieru, Premiul pentru cea mai  bună trupă.

2011, Teatrul “Luceafarul” , Cartea  junglei, Festivalul Mondial al Artei Păpuşăreşti Praga, obţine Trofeul Publicului şi Premiul special pentru regie şi diversitatea  mijloacelor păpuşăreşti (Oana Leahu) .

2011, Subotica, Expozitie de scenografie de teatru de animatie din Romania, organizata de Fundatia GAG – Craiova in cadrul festivalului international

2012, Teatrul pentru copii Arlechino Brasov, Festivalul international al teatrelor de papusi „ZLATNA ISKRA”,  editia a XII a Kragujevac – Serbia, Aladin si lampa fermecata – regia Geo Balint,

2012, Teatrul pentru copii Arlechino Brasov, Festivalul international de teatru de marionete „EUROFEST – R. Schuman”, Slupsk – Polonia, Aladin si lampa fermecata – regia Geo Balint

2012, Teatrul de Animaţie din Bacău, Cipollino (regia Geo Balint, scenografia Liliana şi Eduard Lasoc), a V-a ediţie a Festivalului internaţional de teatru pentru copii si tineret – „Balyalksehir Belediyesi Sehir Tiyatrolarai” din Eskisehir (Turcia), 15-25 martie.

Scroll to Top