header impuls 2018

Festivalul Internațional al Teatrului Contemporan de Animație ImPuls

Ediția a 14-a
19 – 28 noiembrie 2018

Luni, 19 noiembrie 2018

10:00 Pasărea măiastră, Teatrul de Păpuși Prichindel, Alba Iulia, 5+, 50 min. (Sala Țăndărică)
10:00 Workshop de mișcare dedicat profesioniștilor, susținut de Alice Fauve din Marea Britanie (Anima Studio Țăndărică)
10:30 Tabăra Urbană Țăndărică – Atelier de jocuri teatrale și construcție de marionete (Muzeul Național de Artă Contemporană)
18:00 A doua etapă de susținere a proiectelor SALT 2018, ediția a III-a (Anima Studio Țăndărică)
20:00 Meet the artists – întâlniri informale între creatorii și consumatorii de artă (Teatrul din Nori)

Marți, 20 noiembrie 2018

10:00 Fluierarul, scoica și peștele, Teatrul Național pentru Copii din China, 3+, 60 min. (Sala Țăndărică)
10:00 Workshop de mișcare dedicat profesioniștilor, susținut de Alice Fauve din Marea Britanie (Anima Studio Țăndărică)
10:30 Tabăra Urbană Țăndărică – Atelier de jocuri teatrale și construcție de marionete (Muzeul Național de Artă Contemporană)
15:00 Capra cu trei iezi, Teatrul de Animație Țăndărică, 3+, 55 min. (Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii ”Marie Curie)
18:00 Spectacol demonstrativ susținut de Alice Fauve (Anima Studio Țăndărică)
18:40 Lansare de carte: Management de proiect și elemente de marketing în artele spectacolului, de Irina Ionescu, editura Eikon (Anima Studio Țăndărică)
19:00 Prezentarea ghidului pentru proiecte culturale susținută de Irina Ionescu (Anima Studio Țăndărică)
19:30 Anunțul proiectelor câștigătoare în urma concursului SALT 2018, ediția a III-a (Anima Studio Țăndărică)
20:30 Meet the artists – întâlniri informale între creatorii și consumatorii de artă (Teatrul din Nori)

Miercuri, 21 noiembrie 2018

10:00; 18:00 Fluierarul, scoica și peștele, Teatrul Național pentru Copii din China, 3+, 60 min. (Sala Țăndărică)
10:00; 16:30 Tabăra Urbană Țăndărică – Atelier de jocuri teatrale și construcție de marionete (Muzeul Național de Artă Contemporană)
11:00; 15:30 Tabăra Urbană Țăndărică) – Cine ești tu, Teatrul de Animație Țăndărică, 2 +, 40 min. (Muzeul Național de Artă Contemporană)
14:30 Tabăra Urbană Țăndărică – Curs de improvizație teatrală (Muzeul Național de Artă Contemporană)
18:00 Vernisajul expoziției Perpetuum Țăndărică (Muzeul Național de Artă Contemporană)

Joi, 22 noiembrie 2018

10:00 Vrăjitorul din Oz, Teatrul pentru Copii și Tineret Imaginarium, Ploiești, 6+, 60 min. (Sala Țăndărică)
10:30 Tabăra Urbană Țăndărică – Atelier de jocuri teatrale și construcție de marionete (Muzeul Național de Artă Contemporană)
11:00 DramAnima – Laborator de dramaturgie contemporană dedicat profesioniștilor, susținut de Daniel Chirilă (Laborator 3)
17:30 Lansare de carte
Cătălina Buzoianu. Magie, abur, vis. Antologie de Florica Ichim și Irina Zlotea, Fundația Culturală Camil Petrescu prin Editura Cheiron, 2018
Anatomia jocului tragic, de Ana Maria Narti/Fundația Culturală Camil Petrescu, supliment al revistei Teatrul azi, prin Editura Cheiron, 2017
Radu Penciulescu și teatrul la înălțimea omului. Antologie teatrologică de Florica Ichim și Ada Maria Ichim, Fundația Culturală Camil Petrescu prin Editura Cheiron, 2018 (Foaier)
18:00 Crud, spectacol în cadrul proiectului teatral independent After Hop, dezvoltat de platforma culturală Frilensăr, 14+, 70 min. (Sala Țăndărică)
20:00 Visul unei nopți de vară, Teatrul de Animație Țăndărică, 14+, 60 min. (Anima Studio Țăndărică)
21:00 Meet the artists – întâlniri informale între creatorii și consumatorii de artă (Teatrul din Nori)

Vineri, 23 noiembrie 2018

10:00 Aventurile lui Gulliver, Teatrul de Păpuși Vasilache, Botoșani, 8+, 65 min. (Sala Țăndărică)
10:00 Conferința internațională Importanța majoră a animației: valori esențiale în și dincolo de teatrul pentru copii contemporan (Anima Studio Țăndărică)
10:30 Tabăra Urbană Țăndărică – Atelier de jocuri teatrale și construcție de marionete (Muzeul Național de Artă Contemporană)
11:00 DramAnima – Laborator de dramaturgie contemporană dedicat profesioniștilor, susținut de Daniel Chirilă (Laborator 3)
14:00 DramAnima – Laborator de dramaturgie contemporană dedicat copiilor (Laborator 2)
17:30 Lansare de carte Teatrul la persoana întâi. Robert Lepage, Simon McBurney, Pippo Delbono de Octavian Saiu Editura Nemira (Foaier)
18:00 Regele moare, Teatrul de Animație Țăndărică, 14+, 60 min. (Sala Țăndărică)
19:00 Jocul timpului, Compania de Teatru Zuazola, Chile, 14+, 55 min. (Anima Studio Țăndărică)
20:00 Meet the artists – întâlniri informale între creatorii și consumatorii de artă (Teatrul din Nori)

Sâmbătă, 24 noiembrie 2018

10:00 Conferința internațională Importanța majoră a animației: valori esențiale în și dincolo de teatrul pentru copii contemporan (Anima Studio Țăndărică)
11:00 Scufița roșie, Teatrul de Animație Țăndărică, 3+, 50 min. (Sala Țăndărică)
11:00 Tabăra Urbană Țăndărică – Atelier de jocuri teatrale și construcție de marionete (Muzeul Național de Artă Contemporană)
11:00 DramAnima – Laborator de dramaturgie contemporană dedicat profesioniștilor, susținut de Daniel Chirilă (Laborator 3)
12:00; 13:30 Tabăra Urbană Țăndărică – Atelier de jocuri teatrale și construcție de marionete (Atelier Pictură)
17:30 Lansare de carte Imagini, vise, bazaconii…de Cristian Pepino, Editura UNATC Press (Foaier)
18:00 Adunarea păsărilor, Teatrul de Animație Țăndărică, 16+, 60 min. (Sala Țăndărică)
19:00 Povestea unei păpuși, Vladimir Zakharov, Rusia, 12+, 50 min. (Anima Studio Țăndărică)
20:00 Păpușa pe încheietura mâinii. Posibilitățile ei și ale actorului în creativitatea comună – prezentare susținută de Vladimir Zakharov, Rusia (Anima Studio Țăndărică)
21:00 Meet the artists – întâlniri informale între creatorii și consumatorii de artă (Teatrul din Nori)

Duminică, 25 noiembrie 2018

11:00 Omul de zăpadă care voia să întâlnească soarele, Teatrul de Animație Țăndărică, 4+, 60 min. (Sala Țăndărică)
11:00 Tabăra Urbană Țăndărică – Atelier de jocuri teatrale și construcție de marionete (Muzeul Național de Artă Contemporană)
11:00; 19:00 A mano¸ Compania de Teatru El Patio, Spania, 4+, 40 min. (Anima Studio Țăndărică)
12:00; 13:30 Tabăra Urbană Țăndărică – Atelier de jocuri teatrale și construcție de marionete (Atelier Pictură)
16:30 Spectacol-lectură DramAnima (Laborator 3)
17:30 Vernisaj – expoziție de scenografie Marian Sandu (Foaier)
18:00 Godot…, Universitatea Națională de Artă ”George Enescu”, 14+, 65 min. Iași (Teatrul din Nori)
20:00 Calul de aur, Teatrul de Păpuși din Letonia, 14+, 70 min. (Sala Țăndărică)
21:30 Meet the artists – întâlniri informale între creatorii și consumatorii de artă (Teatrul din Nori)

Luni, 26 noiembrie 2018

10:00 Eu, Oblio, Teatrul de Animație Țăndărică, 4+, 60 min. (Sala Țăndărică)
10:30 Tabăra Urbană Țăndărică – Atelier de jocuri teatrale și construcție de marionete (Muzeul Național de Artă Contemporană)
15:00 Motanul încălțat, Teatrul de Animație Țăndărică, 4+, 60 min. (Spitalul Clinic de Urgență pentru copii ”Grigore Alexandrescu”)
18:00 Text shop – one man show performance Gigi Căciuleanu; Lansarea albumului Gigi Căciuleanu – Omul Dans”, 14+, 70 min. (Sala Țăndărică)
20:00 Frida, alas para volar, 16+, 75 min., Teatrul Ariel Târgu Mureș (Anima Studio Țăndărică)
21:00 Meet the artists – întâlniri informale între creatorii și consumatorii de artă (Teatrul din Nori)

Marți, 27 noiembrie 2018

10:00 Scufița roșie, Teatru Gong Sibiu, 5+, 50 min. (Sala Țăndărică)
10:30 Tabăra Urbană Țăndărică  – Atelier de jocuri teatrale și construcție de marionete (Muzeul Național de Artă Contemporană)
17:30 Lansare de carte: Teatrul și publicul său tânăr. Realități românești, coordonator Oltița Cîntec, Editura Timpul Iași, 2018 (Foaier)
18:00 O poveste japoneză, Teatrul pentru Copii și Tineret Luceafărul Iași, 5+, 50 min. (Sala Țăndărică)
19:30 Migraaaanți, Teatrul de Animație Țăndărică, 16+, 55 min (Anima Studio Țăndărică)
20:30 Meet the artists – întâlniri informale între creatorii și consumatorii de artă (Teatrul din Nori)

Miercuri, 28 noiembrie 2018

10:00 Peter Pan, Teatrul de Păpuși Gulliver Galați, 7+, 70 min. (Sala Țăndărică)
10:30 Tabăra Urbană Țăndărică – Atelier de jocuri teatrale și construcție de marionete (Muzeul Național de Artă Contemporană)
17:30 Lansare de carte Cincizeci de dramaturgi moderni și contemporani, de John F. Deeney și Maggie B. Gale; Teatrul și dublul său urmat de Teatrul lui Séraphin și de alte texte despre teatru, de Antonin Artaud, Editura Tracus Arte (Foaier)
18:00 Pantofii roșii, Teatrul pentru Copii și Tineret Merlin Timișoara, 12+, 70 min. (Sala Țăndărică)
19:30 Meet the artists – întâlniri informale între creatorii și consumatorii de artă (Teatrul din Nori)

Scroll to Top
X